Muzikálový zpěvák Jan Kříž boduje. Za svůj skvělý výkon v brněnské verzi muzikálu Děti ráje, kde hraje postavu Michala, získal Cenu Thálie za mimořádný jevištní výkon v kategorii opereta muzikál. Kříž je nyní dvojnásobným držitelem ceny Thálie, tu první získal v roce 2012 za roli Dannyho v muzikálu Pomáda.

„Jsem šťastný, všichni víme, že jde o nejprestižnější divadelní cenu, je to pro mě velká čest," řekl Kříž, který se bohužel udílení cen Thálie v Národním divadle nemohl zúčastnit. „Je mi to moc líto, bohužel jsem měl nasmlouvané představení a nebylo možné s tím hnout," dodal Kříž, za kterého cenu převzal jeho otec, pěvec a režisér Oldřich Kříž, který nyní v libereckém DFXŠ režíruje slavnou operetu Mam ´zelle Nitouche.

Kromě dvou Thálií jste byl několikrát na tuto prestižní cenu i nominován.

Nominace vždycky potěší. I cenu i samotnou nominaci beru jako dobrý ukazatel od odborné veřejnosti, že jdu správným směrem a že se moje práce líbí nejen fanouškům a divákům, kteří mi na konci představení zatleskají, ale i lidem z branže a odborníkům. Takovou zpětnou vazbu člověk často nedostane a jsem za ni opravdu rád.

Je vám blízká hudba Michala Davida? Byl jste někdy na jeho koncertu?

Nikdy jsem na jeho koncertu nebyl. Nikdy jsem jeho hudbu nevyhledával. Ale sám jsem si ověřil už při zkoušení Dětí ráje, že jeho hudbě člověk neuteče. Minimálně polovinu písní z toho muzikálu jsem znal a některé jsem znal zpaměti už na první zkoušce. O jeho hudbě si každý může myslet, co chce, ale nedá se mu upřít, že jeho písničky zná každý v téhle zemi, každému zní v hlavě ještě dlouho po tom, co zazněl, takže jako hitmaker je, řekl bych, těžko hledá konkurenci.

Co jeho snímek Decibely lásky, viděl jste ho? Chtěl byste si v něm třeba zahrát nebo jste věrný divadlu?

Ten film jsem neviděl a nabídku v něm hrát jsem neobdržel, takže těžko říct, jak bych zareagoval. Jednou jsem si ve filmu zahrál, několikrát v televizi a ta práce je pro mě velmi zajímavá. Je jiná a je to velké zpestření. Kolegové, kteří se na filmu Decibely lásky podíleli, říkali, že natáčení bylo super a atmosféra tam byla senzační. Film u diváků a kritiků dopadl, jak dopadl, asi ho nikdy neuvidím, ale práce na něm a samotný výsledek můžou být pro herce dvě naprosto odlišné věci.

Měl jste hrát i v pražské verzi muzikálu. Lišilo se hodně pražské a brněnské nastudování?

Jsou to dvě inscenace stejného muzikálu. Jsou hodně odlišné, ale rozhodně bych řekl, že je brněnská inscenace přinejmenším velmi inspirována tou původní.

Jaké písničky jste si oblíbil?

Měl jsem štěstí, že píseň, která se mi líbila nejvíc, jsem si mohl zazpívat sám. Je to píseň "Půjdu s tím", která je původně tuším z Diskopříběhu 2. Někdo mi to tak řekl. Ale i píseň "Největší z nálezů a ztrát", kterou zpívá kolega, se mi nějak zaryla do hlavy, přiznávám.

V rodném Liberci jste si zahrál ve třech muzikálech a jeden jste dokonce režíroval. Je rozdíl mezi pražskými a mimopražskými rolemi?

To těžko říct. Rozdíl je spíš v tom, že v Praze dominují soukromé produkce a velké muzikály, které potřebují odehrát hodně repríz, aby se vrátily producentům investice. Takže jestli je rozdíl mezi rolemi, tak v tom, že mimo Prahu (tedy v městských a státních divadlech) si člověk zahraje v muzikálech, které si Praha nemůže dovolit nazkoušet, protože by se neodehrál dostatek repríz. Máte pravdu v tom, že role, které hraji mimo Prahu, bych si v Praze nezahrál a naopak. Obojí má svoje a za oba tyto světy jsem moc rád a na obou se učím.

Jak jste si užil režii, chtěl byste se tomu do budoucna víc věnovat?

Moje režie v Liberci byl jen takový výlet. Když přišla tato nabídka hodně mě zaskočila a dlouho jsem ji zvažoval. Naštěstí jsem do toho šel, protože práce to byla fantastická a moc jsem si to užil. Jsem rád, že se představení v Liberci líbí. Neříkám, že bych zas podobnou nabídku nepřijal, ale moje profese je jiná a na tu se teď plně soustředím.

Jakou roli nebo projekt teď připravujete?

Nové CD je ve fázi příprav, ale teď přípravy trochu zamrzly, protože se mi sešlo hodně jiné práce. Chystám se teď na tři nové role. V září bude mít v Praze premiéru první české nastudování americké muzikálové komedie "All shook up". Bude se uvádět pod názvem "Srdcový král" a od září v divadle Kalich mě v něm diváci budou moci vidět v roli Chada. Muzikál je celý z písní Elvise Presleyho a je skvěle napsaný, moc se na tu práci těším. V listopadu mě pak v pražském divadle Hybernia čeká role Fausta v novém českém muzikálu Mefisto.

Jan Kříž Narodil se 19. 9. 1985 v Liberci, v rodině s dlouholetou divadelní tradicí. Odbornou kritikou je označován za jeden z největších muzikálových talentů. V Brně vystudoval Střední školu uměleckých řemesel, scénografii na JAMU a DAMU. Jako výtvarník se mimo jiné představil i v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem a v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, kde také hostuje nejen jako zpěvák, ale i jako režisér.