VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je to pro mě nezapomenutelný člověk, říká Tony Linhart o Wabi Ryvolovi

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Za dveřmi je již 49. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Porta 2015, jeho ústecké finále.

3.6.2015
SDÍLEJ:

Tony Linhart.Foto: Jindřich Šrejber

Od čtvrtka 4. do soboty 6. června k jezírku Laguna na ústecké Severní Terase láká na hvězdy trampské, country a také folkové muziky nejen z Česka.

Třeba Vojtu Kiďáka Tomáška, který tu pokřtí zbrusu nové album, Pacifik Tonyho Linharta, Pavlínu Jíšovou, Pavla Dobeše, Tomáše Linku či Petera Janků, muzikanta i zpěváka ze Slovenska. Ten spolu s triem Choroši, které loni Portu vyhrálo, bude jediným účastníkem, který bavil návštěvníky akce loni.

Zmíněný Tony Linhart tu už v pátek v programu Trampská sedma nejen oslaví své 75. narozeniny, ale také vzdá hold trampské legendě Wabi Ryvolovi. Více už v rozhovoru s Tonym…

Co vše budete v Ústí slavit?
Připomeneme Wabiho výročí narození, narodil se 4. dubna 1935, i jeho nedožité osmdesátiny.

Jak to máte vymyšlené, jak vše v pátek se svou skupinou Pacifik pojmete? Až pietně? A které písničky od Wabiho zazní?
Mě původně informovali, že to bude k mým pětasedmdesátinám. Abych si vybral i interprety, což jsem částečně udělal. Ale k tomu ještě Ústí přidalo vzpomínku na Wabiho Ryvolu, a to je jen dobře. S Pacifikem, protože k tomu máme vztah, určitě zahrajeme jeho nejlepší písničku Island. Původně byla napsaná pro Osadu Kapitána Kida, byla mu věnována, a Kapitán Kid velice dlouho nechtěl připustit, aby si to hráli i další lidi. Nakonec to tedy povolil…

A vaše oslava narozenin?
Já nechtěl žádné oficiality. Když totiž Porta navrhla Kapitánu Kidovi koncert k jeho narozeninám, on jí před tím umřel. My na tom koncertě hráli. Já měl Kida velice rád, velice často jsme spolupracovali a mrzelo mě to.

Takže jste dostal strach?
Porta ten koncert udělala velice galantně, on byl Kid také velká osobnost, ale najednou Kapitán odešel nahoru. Tak jsem si říkal: „Vždyť to by se klidně mohlo stát i mně", když to pořadatelé navrhovali. Ale zaplať Pánbůh se to asi do pátku nestane…Koncert se jmenuje Trampská sedma. Hrát tu budu s Pacifikem, chtěl jsem, aby na něm vystoupila Jitka Vrbová se Standou Chmelíkem, Jitka je teď v obrovský formě. Aby zazpívala i mladá skupina Choroši, která loni vyhrála autorskou Portu. Chtěl jsem i Béďu Šedivku, Röhlicha, který přijede se synem. Je to známý tramp, letos v listopadu mu bude osmdesát. A není mu zatěžko si někde postavit stan a přespat tam.

Indiánské jméno

Proč Wabi má svou přezdívku?
To je staré indiánské jméno. Ale proč ho dostal, to opravdu nevím.

Zahrajte tedy v Ústí Island…
…a ještě mám od Wabiho připravenej Pikovickej pacifik. Ač jsme byli dlouholetí kamarádi, je to jediná písnička, kterou jsme dali dohromady spolu. Já kupodivu hudbu a on text. Vznikla, když jsme zakládali Pikovice, festival (kterej jsme si představovali jinak a tak jsme zas šli), Wabi se po letech zas dostal pod Medník, okoukl to a napsal opravdu pravdivé verše. Ta písnička je pro mě velice zajímavá, i lidem se líbí.

K výročí Wabiho vydal Supraphon Letokruhy, CD s 29 písničkami. Nechybí Rychlé šípy, což je ve vztahu k vám zvláštní píseň. S Wabim jste se na potlachu v Malostranské besedě v Praze v roce 1973 vsadili, kdo udělá lepší písničku s foglarovskou tematikou. Kdo to vyhrál?
Wabi s Rychlými šípy. Ale přesto skauti vzali i mou písničku Cesta do Stínadel a nezapomněli na ni.

Co na to říkal Jaroslav Foglar?
Byl rád. Napsal mi osobní děkovný dopis a Wabimu zřejmě taky. Foglar mi v dopise napsal: „Jednou se tyto krásné písničky budou svobodně zpívat."

A trefil se, je to tak…
Trefil se určitě, ano.

Byl jste u toho, když Wabi Ryvola napsal svou slavnou písničku Tereza? Jednu z nejhezčích písní CD Letokruhy?
U toho jsem nebyl, ale mám ještě jednu písničku, kterou taky možná zahrajeme. V roce 1975 Wabi Ryvola věnoval Heleně Maršálkové (současné člence Linhartova Pacifiku poznámka autora) písničku To bude asi tím. Jenže Helena s tím pořád otálela, až se Wabi namíchl a dal si ji v roce 1981 na svoji desku.

A teď se tedy písnička vrací tam, kde původně měla být?
Ano, je to tak. S Wabim jsme spolupracovali dvanáct let na jedné scéně ve Fučíkárně, byly to ty nesmrtelný Country podvečery.

Wabi se rád napil

Jaký Jiří Wabi Ryvola byl? Vím, že mu chutnalo dobré pití…
Až moc mu chutnalo, sám jsem s jeho pitím měl nepříjemnosti. Ale už jsem je po těch dvaceti letech zapomněl, radši. I když jsem byl kolikrát dost namíchnutej. Ovšem on byl na druhou stranu dobrej kamarád. Byli jsme spolu v USA v Denveru ve Skalistých horách na celosvětovém potlachu, byl to rok 1993.

To muselo být úžasné. Ale Wabi to asi musel brát i jako obrovské zadostiučinění, ne?
Zcela jistě. Byli jsme tam šťastní, potkali se s klukama v emigraci, kteří hodně hráli jeho písničky. Brněnský kluci z Vancouveru, bylo nám fajn.

Wabi má na výběru Letokruhy 29 písní, ale napsal jich přes dvě stovky. Muselo to být těžké, vybrat z tolika skladeb ty nej…
Ale ne, je to jednoduchý. Složili to z toho, co má Supraphon nahraný. To jsou všechno starý nahrávky. A v některých písničkách ho tu doprovází náš Pacifik, třeba ve skladbách Dlouhá cesta, Hobo a pes, Cesta zpátky… Tyhle tři s ním v Budějovicích ve studiu pro Supraphon nahráli právě kluci z Pacifiku.

Obrovské charisma

V čem bylo fajn hrát s Wabim a třeba i jet s ním na tramp? Řekl bych, že měl určité kouzlo, dokázal lidi pozitivně motivovat… Je to tak?
Je, on měl v sobě obrovský charisma. Ale čím víc to něčím splachoval, tím víc to charisma vadlo. Ale můžu to říct, myslím, jednoduše. Pro mě to byl nezapomenutelnej člověk. On byl zvláštní v každém směru, nebyl to obyčejnej člověk, kterej se narodí a umře. Nosil v sobě něco zvláštního, s obrovskou rychlostí žil, psal jednu písničku za druhou.

Šlo mu to samo? Člověk se až divil, co vše z něj šlo?
Hodně věcí z něj lezlo samo. Nedovedl ale moc psát na objednávku, takový věci mu nešly. Ani to nechtěl dělat, musel dělat to, co šlo z hlavy ven.

Kterou písničku od něj máte úplně nejradši?
V roce 2003 jsem dělal z jeho nahrávek u Wenkova a jinde, výběrové dvojalbum a nazval jsem ho Loudavý návraty. Protože Loudavý návraty se mi ohromně líbí.

Ale jak se dívám na nový výroční a narozeninový supraphonský výběr hitů Letokruhy, také ta tu je.
To ano, ale na výběru Loudavý návraty jsou i písničky, které Wabi Ryvola nazpíval a nebyly jeho.

Měl i písničku, kterou si u bolševika „říkal o průšvih", mohla být zakázaná? Nebo to vše byla spíš poetika a romantika?
Hlavně ta romantika a poetika. V jedné písničce sice zpíval „rudí Apači přišli", ale na režim otevřeně neútočil.

Album Letokruhy: dvacet devět písní

Letošní dvojí výročí Jiřího Wabiho Ryvoly (19351995) bylo impulsem pro to, aby Supraphon vydal výběrové album Letokruhy.

CD Wabi Ryvola - Letokruhy.„Důležitá byla však i snaha znovu připomenout, jak podstatným způsobem ovlivnil celou naši trampskou a šířeji písničkářskou scénu. Kompilace tak nabízí nahrávky zaznamenávající Ryvolovu autorskou potenci od počátku 60. do poloviny 80. let, asi desetinu z jeho životní porce dvou set osmdesáti písniček," uvedl Zdeněk Brouček z vydavatelství Supraphon.

Prostě Wabi

Písničkáři Jiřímu Ryvolovi nikdo neřekl jinak než Wabi. Patří jako jeho o sedm let mladší bratr Mirko (Miki) Ryvola ke klasikům moderní trampské písně, která začala dostávat podobu během 60. let minulého století. Jak v bookletu napsal Jiří Černý v obsáhlém textu, který byl poprvé publikovaný v roce 1999: „Až po Wabi Ryvolovi mohli nalézt pochopení v uších trampů Wabi Daněk, Pavel Žalman Lohonka a Jan Nedvěd."

Trvalky jako Tereza

Výběr Letokruhy, který je pojmenovaný po jedné z Wabiho nejznámějších mladších písní, vychází u Supraphonu v roce, na který připadají dvě kulatá výročí: 4. dubna jsme si připomněli nedožité osmdesátiny a 27. února, kdy se před dvaceti lety po těžkém zápalu plic životní dráha kladenského rodáka uzavřela. Tato retrospektiva obsahuje 29 písní Wabiho Ryvoly, mezi nimiž nemohou chybět trvalky jako Dálka, Tereza (Osamělý město) nebo Zvláštní znamení woodcraft. I když jsou mnohé z nich známé v podání legendární skupiny Hoboes, přednost dostaly nahrávky sólové, pocházející většinou z profilového alba Můj názor na věc (1990), případně ty, které po rozchodu Hoboes vznikly se skupinami Pacifik a Bárka a při jiných muzikantských sešlostech.

Více než 250 písní

Před listopadem 1989 byly velké i malé gramofonové desky ojedinělými příležitostmi zaznamenat alespoň malou část z více než 250 písní Wabiho Ryvoly, ale kromě pamětníků si už málokdo vybaví, v jakém sledu vznikaly. Tento rest u kolekce Letokruhy kompenzuje řazení písní, i když se datování textů nezachovalo tak přesné, jejich chronologie je zřejmá. Kromě zmíněného textu Jiřího Černého šestnáctistránkový booklet obsahuje osobní vzpomínku, kterou přispěl Miki Ryvola, i řadu fotografií. Přidanou hodnotou je nový remastering.

Festival Porta 2015Od čtvrtka 4. do soboty 6. června, jezírko Laguna, Severní Terasa v Ústí nad Labem
čtvrtek 4. června:
18.00 Bluegrassový předkrm
Monokl, Od plotny skok, Monogram
pátek 5. června:
13.00 autorská soutěž semifinále b (semifinálová scéna na louce u Chýše)
13.00 autorská soutěž semifinále
15.50 Vlajka, Niagára - vzpomínka na Eduarda Ingriše Lindušky
16.00 host: Šántré
16.20 finále autorské soutěže
18.00 TRAMPSKÁ SEDMA Brzdaři, duo Komáři, Standa Haláček, Choroši, Pacifik, Roháči a Jitka Vrbová se Standou Chmelíkem
21.45 Pavel Dobeš na Laguně
sobota 6. června:
15.30 Náplava zahajuje
16.00 Mezinárodní finále v interpretaci + hosté: Vojta Kiďák Tomáško, Riding Hoppers, Peter Janků (SK)
19.40 vyhlášení výsledků soutěží
20.00 GALAVEČER: Pavlína Jíšová a přátelé, Tomáš Linka s Přímou linkou
22.00 táborák

Autor: Radek Strnad

3.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 110 Kč

Zámečníci strojů Zámečník - svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zámečnická dílna se sídlem v Mimoni zabývající se kusovou a malosériovou výrobou příjme do svých řad Svářeče - zámečníka., Požadujeme:, - Vyučení ve strojním oboru (strojní mechanik, zámečník, obráběč kovu, atd ), - Praxe výhodou, vhodné I pro absolventy , - Znalost svařování MIG, MAG, svářecí průkaz , - Znalost čtení technické výkresové dokumentace, - Ochotu učit se novým věcem a flexibilitu, Nabízíme:, - stabilní zaměstnání, - stravenky, - velmi dobré platové ohodnocení 110 - 150 kč / hodinu, - práci na jednu směnu ( dvě směny ) , - nástup ihned. Pracoviště: Gsz tooling s.r.o., Potoční, č.p. 143, 471 24 Mimoň. Informace: Jan Polák, +420 602 723 411.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 17 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka - pizzař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zručnost, samostatnost, zkušenosti s vařením popř. s přípravou pizzy, ale rádi i zaučíme., Vhodné i pro absolventy., První kontakt telefonicky. Pracoviště: Lukáš kuběj - pizzerie hotel sever, Žitavská, č.p. 132, 471 54 Cvikov. Informace: Lukáš Kuběj, +420 777 251 257vdoběod9:00.-20:00hod..

Právo - Právo Právník 300 Kč

Podnikoví právníci Právník / Právnička. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika činnosti: zajišťování metodické, konzultační a poradenské činnosti pro orgány města, legislativní zpracovávání návrhů právních předpisů města, koordinování vyřizování stížností, podnětů a petic, koordinování řešení složitějších otázek výkonu přenesené působnosti napříč jednotlivými útvary úřadu, připravování návrhů na uzavření veřejnoprávních smluv, vykonávání věcně a právně složitých agend zřizovatelských a zakladatelských funkcí, Místo výkonu práce:Městský úřad Česká Lípa, Týdenní pracovní doba:20 hodin, Odměna: 300,- Kč/hod., Požadavky: , -vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oboru právo a právní věda , -znalost zákona č. 500/2004 Sb., správní řád a teorie správního práva, zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků, zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, -dobrá orientace v právních předpisech z oblasti přenesené působnosti - zejm. na úseku všeobecné správy, pozemních komunikací a dopravy, územního plánování a stavebního řádu, živnostenského podnikání, životního prostředí a správního trestání, -velmi dobré komunikační schopnosti , -výborná znalost práce s MS Office, Uchazeč zašle přihlášku (vč. telefonního kontaktu) v obálce na adresu:, Městský úřad, oddělení personalistiky a mezd, nám. T. G. M. č. p. 1, 470 36 Česká Lípa, nebo stejně označenou obálku předá v podatelně městského úřadu., Lhůta pro podání přihlášky do:24.08.2018 - 12:30 hodin (osobně, poštou). Pracoviště: Město česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč

Obsluha šicích a vyšívacích strojů Střihač kůže - výrobní dělník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadujeme:, - manuální zručnost, spolehlivost, aktivitu, dobrý zdravotní stav. , - znalost práce na PC, Jedná se o práci vestoje, 3 směnný nebo nepřetržitý provoz., Nástupní mzda činí 17.000 Kč. Po zapracování činí mzda až 24.000,-- Kč. , Zaměstnanci u nás mají tyto výhody:, - 13. plat, - Osobní konto, poukázky až 7000 Kč/ročně, - Jeden týden volna nad rámec dovolené, - Bonus za přítomnost – 3000 Kč za pololetí., Přesčasové příplatky nad zákonnou výši. 5 minut denně navíc na přestávky, Penzijní připojištění 2% ze mzdy, - Dotované stravování., - Organizace dopravy do míst, kam veřejná doprava nejezdí., - Zdravotní program. , Pořádáme celou řadu akcí pro naše zaměstnance:, - Letní párty, - Vánoční párty, - Květiny k MDŽ, - Vánoční dárky, - Mikulášské balíčky , Pozice je vhodná pro absolventy.. Pracoviště: Adient czech republic k.s., odštěpný závod česká lípa, Dubická, č.p. 1800, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Michaela Spilková, +420 487 803 402.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pracovníci kamenolomu a specializované firmy vytahovali 18. července pomocí jeřábu téměř 73 tunový žulový kvádr. Monolit o objemu 27,5 metrů krychlových bude sloužit jako materiál pro sochaře Jaroslava Rónu (na snímku vpravo).
19

FOTO: V lomu vytěžili obří žulový monolit. Vznikne z něj socha od Jaroslava Róny

V České Lípě proběhl další ročník předávání cen Křesadlo. Komise vybrala šest dobrovolníků z Libereckého kraje.

Znáte lidi, kteří nezištně pomáhají? Dejte o nich vědět

EuroHry Doksy chystají novinky

Doksy - Posledních devět míst zbývá do zaplnění kapacity letošního 15. ročníku EuroHer Doksy. 

Cyklostezka Panenský potok vznikne mezi městy Jablonné v Podještědí a Mimoň

Liberecký kraj – Do sedla. Liberecký kraj podpoří cyklisty, v plánu jsou nové trasy.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Nelegální obchod s tygry bujel na Českolipsku

/VIDEO/ Čerstvě zastřeleného tygra, kůže kočkovitých šelem i zamražená těla dalších chráněných živočichů objevili celníci ve spolupráci s policií při raziích na Českolipsku. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT