VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je to pro mě nezapomenutelný člověk, říká Tony Linhart o Wabi Ryvolovi

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Za dveřmi je již 49. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Porta 2015, jeho ústecké finále.

3.6.2015
SDÍLEJ:

Tony Linhart.Foto: Jindřich Šrejber

Od čtvrtka 4. do soboty 6. června k jezírku Laguna na ústecké Severní Terase láká na hvězdy trampské, country a také folkové muziky nejen z Česka.

Třeba Vojtu Kiďáka Tomáška, který tu pokřtí zbrusu nové album, Pacifik Tonyho Linharta, Pavlínu Jíšovou, Pavla Dobeše, Tomáše Linku či Petera Janků, muzikanta i zpěváka ze Slovenska. Ten spolu s triem Choroši, které loni Portu vyhrálo, bude jediným účastníkem, který bavil návštěvníky akce loni.

Zmíněný Tony Linhart tu už v pátek v programu Trampská sedma nejen oslaví své 75. narozeniny, ale také vzdá hold trampské legendě Wabi Ryvolovi. Více už v rozhovoru s Tonym…

Co vše budete v Ústí slavit?
Připomeneme Wabiho výročí narození, narodil se 4. dubna 1935, i jeho nedožité osmdesátiny.

Jak to máte vymyšlené, jak vše v pátek se svou skupinou Pacifik pojmete? Až pietně? A které písničky od Wabiho zazní?
Mě původně informovali, že to bude k mým pětasedmdesátinám. Abych si vybral i interprety, což jsem částečně udělal. Ale k tomu ještě Ústí přidalo vzpomínku na Wabiho Ryvolu, a to je jen dobře. S Pacifikem, protože k tomu máme vztah, určitě zahrajeme jeho nejlepší písničku Island. Původně byla napsaná pro Osadu Kapitána Kida, byla mu věnována, a Kapitán Kid velice dlouho nechtěl připustit, aby si to hráli i další lidi. Nakonec to tedy povolil…

A vaše oslava narozenin?
Já nechtěl žádné oficiality. Když totiž Porta navrhla Kapitánu Kidovi koncert k jeho narozeninám, on jí před tím umřel. My na tom koncertě hráli. Já měl Kida velice rád, velice často jsme spolupracovali a mrzelo mě to.

Takže jste dostal strach?
Porta ten koncert udělala velice galantně, on byl Kid také velká osobnost, ale najednou Kapitán odešel nahoru. Tak jsem si říkal: „Vždyť to by se klidně mohlo stát i mně", když to pořadatelé navrhovali. Ale zaplať Pánbůh se to asi do pátku nestane…Koncert se jmenuje Trampská sedma. Hrát tu budu s Pacifikem, chtěl jsem, aby na něm vystoupila Jitka Vrbová se Standou Chmelíkem, Jitka je teď v obrovský formě. Aby zazpívala i mladá skupina Choroši, která loni vyhrála autorskou Portu. Chtěl jsem i Béďu Šedivku, Röhlicha, který přijede se synem. Je to známý tramp, letos v listopadu mu bude osmdesát. A není mu zatěžko si někde postavit stan a přespat tam.

Indiánské jméno

Proč Wabi má svou přezdívku?
To je staré indiánské jméno. Ale proč ho dostal, to opravdu nevím.

Zahrajte tedy v Ústí Island…
…a ještě mám od Wabiho připravenej Pikovickej pacifik. Ač jsme byli dlouholetí kamarádi, je to jediná písnička, kterou jsme dali dohromady spolu. Já kupodivu hudbu a on text. Vznikla, když jsme zakládali Pikovice, festival (kterej jsme si představovali jinak a tak jsme zas šli), Wabi se po letech zas dostal pod Medník, okoukl to a napsal opravdu pravdivé verše. Ta písnička je pro mě velice zajímavá, i lidem se líbí.

K výročí Wabiho vydal Supraphon Letokruhy, CD s 29 písničkami. Nechybí Rychlé šípy, což je ve vztahu k vám zvláštní píseň. S Wabim jste se na potlachu v Malostranské besedě v Praze v roce 1973 vsadili, kdo udělá lepší písničku s foglarovskou tematikou. Kdo to vyhrál?
Wabi s Rychlými šípy. Ale přesto skauti vzali i mou písničku Cesta do Stínadel a nezapomněli na ni.

Co na to říkal Jaroslav Foglar?
Byl rád. Napsal mi osobní děkovný dopis a Wabimu zřejmě taky. Foglar mi v dopise napsal: „Jednou se tyto krásné písničky budou svobodně zpívat."

A trefil se, je to tak…
Trefil se určitě, ano.

Byl jste u toho, když Wabi Ryvola napsal svou slavnou písničku Tereza? Jednu z nejhezčích písní CD Letokruhy?
U toho jsem nebyl, ale mám ještě jednu písničku, kterou taky možná zahrajeme. V roce 1975 Wabi Ryvola věnoval Heleně Maršálkové (současné člence Linhartova Pacifiku poznámka autora) písničku To bude asi tím. Jenže Helena s tím pořád otálela, až se Wabi namíchl a dal si ji v roce 1981 na svoji desku.

A teď se tedy písnička vrací tam, kde původně měla být?
Ano, je to tak. S Wabim jsme spolupracovali dvanáct let na jedné scéně ve Fučíkárně, byly to ty nesmrtelný Country podvečery.

Wabi se rád napil

Jaký Jiří Wabi Ryvola byl? Vím, že mu chutnalo dobré pití…
Až moc mu chutnalo, sám jsem s jeho pitím měl nepříjemnosti. Ale už jsem je po těch dvaceti letech zapomněl, radši. I když jsem byl kolikrát dost namíchnutej. Ovšem on byl na druhou stranu dobrej kamarád. Byli jsme spolu v USA v Denveru ve Skalistých horách na celosvětovém potlachu, byl to rok 1993.

To muselo být úžasné. Ale Wabi to asi musel brát i jako obrovské zadostiučinění, ne?
Zcela jistě. Byli jsme tam šťastní, potkali se s klukama v emigraci, kteří hodně hráli jeho písničky. Brněnský kluci z Vancouveru, bylo nám fajn.

Wabi má na výběru Letokruhy 29 písní, ale napsal jich přes dvě stovky. Muselo to být těžké, vybrat z tolika skladeb ty nej…
Ale ne, je to jednoduchý. Složili to z toho, co má Supraphon nahraný. To jsou všechno starý nahrávky. A v některých písničkách ho tu doprovází náš Pacifik, třeba ve skladbách Dlouhá cesta, Hobo a pes, Cesta zpátky… Tyhle tři s ním v Budějovicích ve studiu pro Supraphon nahráli právě kluci z Pacifiku.

Obrovské charisma

V čem bylo fajn hrát s Wabim a třeba i jet s ním na tramp? Řekl bych, že měl určité kouzlo, dokázal lidi pozitivně motivovat… Je to tak?
Je, on měl v sobě obrovský charisma. Ale čím víc to něčím splachoval, tím víc to charisma vadlo. Ale můžu to říct, myslím, jednoduše. Pro mě to byl nezapomenutelnej člověk. On byl zvláštní v každém směru, nebyl to obyčejnej člověk, kterej se narodí a umře. Nosil v sobě něco zvláštního, s obrovskou rychlostí žil, psal jednu písničku za druhou.

Šlo mu to samo? Člověk se až divil, co vše z něj šlo?
Hodně věcí z něj lezlo samo. Nedovedl ale moc psát na objednávku, takový věci mu nešly. Ani to nechtěl dělat, musel dělat to, co šlo z hlavy ven.

Kterou písničku od něj máte úplně nejradši?
V roce 2003 jsem dělal z jeho nahrávek u Wenkova a jinde, výběrové dvojalbum a nazval jsem ho Loudavý návraty. Protože Loudavý návraty se mi ohromně líbí.

Ale jak se dívám na nový výroční a narozeninový supraphonský výběr hitů Letokruhy, také ta tu je.
To ano, ale na výběru Loudavý návraty jsou i písničky, které Wabi Ryvola nazpíval a nebyly jeho.

Měl i písničku, kterou si u bolševika „říkal o průšvih", mohla být zakázaná? Nebo to vše byla spíš poetika a romantika?
Hlavně ta romantika a poetika. V jedné písničce sice zpíval „rudí Apači přišli", ale na režim otevřeně neútočil.

Album Letokruhy: dvacet devět písní

Letošní dvojí výročí Jiřího Wabiho Ryvoly (19351995) bylo impulsem pro to, aby Supraphon vydal výběrové album Letokruhy.

CD Wabi Ryvola - Letokruhy.„Důležitá byla však i snaha znovu připomenout, jak podstatným způsobem ovlivnil celou naši trampskou a šířeji písničkářskou scénu. Kompilace tak nabízí nahrávky zaznamenávající Ryvolovu autorskou potenci od počátku 60. do poloviny 80. let, asi desetinu z jeho životní porce dvou set osmdesáti písniček," uvedl Zdeněk Brouček z vydavatelství Supraphon.

Prostě Wabi

Písničkáři Jiřímu Ryvolovi nikdo neřekl jinak než Wabi. Patří jako jeho o sedm let mladší bratr Mirko (Miki) Ryvola ke klasikům moderní trampské písně, která začala dostávat podobu během 60. let minulého století. Jak v bookletu napsal Jiří Černý v obsáhlém textu, který byl poprvé publikovaný v roce 1999: „Až po Wabi Ryvolovi mohli nalézt pochopení v uších trampů Wabi Daněk, Pavel Žalman Lohonka a Jan Nedvěd."

Trvalky jako Tereza

Výběr Letokruhy, který je pojmenovaný po jedné z Wabiho nejznámějších mladších písní, vychází u Supraphonu v roce, na který připadají dvě kulatá výročí: 4. dubna jsme si připomněli nedožité osmdesátiny a 27. února, kdy se před dvaceti lety po těžkém zápalu plic životní dráha kladenského rodáka uzavřela. Tato retrospektiva obsahuje 29 písní Wabiho Ryvoly, mezi nimiž nemohou chybět trvalky jako Dálka, Tereza (Osamělý město) nebo Zvláštní znamení woodcraft. I když jsou mnohé z nich známé v podání legendární skupiny Hoboes, přednost dostaly nahrávky sólové, pocházející většinou z profilového alba Můj názor na věc (1990), případně ty, které po rozchodu Hoboes vznikly se skupinami Pacifik a Bárka a při jiných muzikantských sešlostech.

Více než 250 písní

Před listopadem 1989 byly velké i malé gramofonové desky ojedinělými příležitostmi zaznamenat alespoň malou část z více než 250 písní Wabiho Ryvoly, ale kromě pamětníků si už málokdo vybaví, v jakém sledu vznikaly. Tento rest u kolekce Letokruhy kompenzuje řazení písní, i když se datování textů nezachovalo tak přesné, jejich chronologie je zřejmá. Kromě zmíněného textu Jiřího Černého šestnáctistránkový booklet obsahuje osobní vzpomínku, kterou přispěl Miki Ryvola, i řadu fotografií. Přidanou hodnotou je nový remastering.

Festival Porta 2015Od čtvrtka 4. do soboty 6. června, jezírko Laguna, Severní Terasa v Ústí nad Labem
čtvrtek 4. června:
18.00 Bluegrassový předkrm
Monokl, Od plotny skok, Monogram
pátek 5. června:
13.00 autorská soutěž semifinále b (semifinálová scéna na louce u Chýše)
13.00 autorská soutěž semifinále
15.50 Vlajka, Niagára - vzpomínka na Eduarda Ingriše Lindušky
16.00 host: Šántré
16.20 finále autorské soutěže
18.00 TRAMPSKÁ SEDMA Brzdaři, duo Komáři, Standa Haláček, Choroši, Pacifik, Roháči a Jitka Vrbová se Standou Chmelíkem
21.45 Pavel Dobeš na Laguně
sobota 6. června:
15.30 Náplava zahajuje
16.00 Mezinárodní finále v interpretaci + hosté: Vojta Kiďák Tomáško, Riding Hoppers, Peter Janků (SK)
19.40 vyhlášení výsledků soutěží
20.00 GALAVEČER: Pavlína Jíšová a přátelé, Tomáš Linka s Přímou linkou
22.00 táborák

Autor: Radek Strnad

3.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 24 100 Kč

Ostatní lékaři specialisté Lékař/ka na oddělení pneumologie. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Purkyňova 1849, Česká Lípa, Mzdové podmínky budou dohodnuty při osobním setkání , Nabízíme: zázemí stabilní ziskové akciové společnosti, moderní pracovní prostředí, přístrojové vybavení na vysoké úrovni, výborné finanční ohodnocení, možnosti profesního růstu, možnost trvalého vzdělávání. Dále nabízíme Zdravé stravování za zvýhodněné ceny, významnou podporu vzdělávání bez kvalifikačních dohod včetně studijního volna, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, věrnostní kartu s maximální slevou do Nemocniční lékárny a Centra zdraví, odměny za pracovní výročí, výhodné mobilní tarify i pro rodinné příslušníky, pomoc při zajištění ubytování, společenské akce., Požadujeme: VŠ vzdělání dle zákona č. 95/2004 Sb., specializovanou způsobilost v oboru (případně absolvent nebo lékař se základním kmenem), morální a občanská bezúhonnost, příjemné vystupování a zájem o obor., Nástup možný ihned nebo dle dohody.. Pracoviště: Nemocnice s poliklinikou česká lípa, a.s., Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Pavlína Simmerová, +420 487 954 035.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 19 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, -Obsluha strojů na výrobu hadic a elektrických kabelů pro automobilový průmysl, -Ruční montáž hadic a kabelů., -Práce v třísměnném provozu. , -Kontrola kvality a měření vyráběného produktu, kontrola správnosti materiálu a barvy. Příprava, nastavení a údržba výrobní linky a tiskáren, udržování pořádku na svém pracovišti., Požadavky:, -Práce je vhodná pro zručné muže i ženy. Požadujeme předchozí zkušenost ve výrobním provozu, spolehlivost, manuální zručnost, pečlivost, ochota učit se nové věci. Dobrý zdravotní stav. , Nabízíme: příjemné pracovní prostředí a malý přátelský kolektiv, zázemí stabilní společnosti, zaškolení, Docházkový bonus, placená práce přesčas, bonus dle prodejů firmy., Vhodné i pro absolventy. , První kontakt emailem!. Pracoviště: Dynaflex cz s.r.o. - 002, Na Vršku, č.p. 434, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Miloslava Koberová, +420 725 404 919(8-15:00).

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 18 000 Kč

Ostatní všeobecné sestry se specializací Všeobecná sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Požadujeme minimálně střední zdravotnické vzdělání dle zákona č. 96/2004 Sb., specializovaná způsobilost a praxe výhodou, morální a občasnskou bezúhonnost, příjemné vystupování a zájem o obor. , Nástup možný ihned nebo dle dohody. , Nabízíme:, - náborový příspěvek ve výši 30.000 Kč, - zázemí stabilní společnosti, - zajímavou práci v moderním pracovním prostředí s možností seberealizace, - možnost profesního růstu, - významná podpora vzdělávání , - závodní stravování, - zaměstnanecké akce, - příspěvek na penzijní připojištění, - výhodný zaměstnanecký tarif od O2, - 5 týdnů dovolené, - slevová karta do lékárny a Centra zdraví, - odměny při pracovním výročí, Vhodné i pro absolventy a cizince!, První kontakt emailem!. Pracoviště: Nemocnice s poliklinikou česká lípa, a.s., Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Nikola Hyblerová, +420 487 954 033.

Gastronomie - Obsluha kantýny/bufetu 13 500 Kč

hledáme pro náš stravovací provoz u klienta spol. Festool s.r.o. v České Lípě. Pracovní pozice zahrnuje práci za pokladnou, obsluhu kantýny a komunikaci se zákazníky. Dále doplňování sortimentu, obsluhu myčky nádobí a kontrolu kvality svěřeného sortimentu.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rodičům Kateřině Borské a Přemyslu Adamcovi z České Lípy se ve středu 14. března v 11:00 hodin narodil syn Kryštof Adamec. Měřil 50 cm a vážil 2,70 kg.
12

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 11. týdne 2018

Ilustrační foto.
5

Skoro čtyři hodiny denně. Televize Čechům ukusuje čím dál více volného času

Česká televize startuje přesun kanálů, sport už neuvidí všichni

Severní Čechy - Přechod na nové televizní vysílání (tzv. DVB-T2) bude rychlejší, než si diváci, ale i odborníci mysleli. Česká televize (ČT) uspíšila technologickou přípravu na nové vysílání a v období mezi 29. březnem a 10. květnem spustí vlastní, takzvanou přechodovou síť DVB-T2.

Zemřel spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Bylo mu 89 let

Ve věku 89 let zemřel v sobotu spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Napsal desítky knih a televizních a filmových scénářů, věnoval se řadě významných osobností české i světové kultury.

Únosy na severu: věznění v garáži, smrt v kufru auta, zmizení školačky

Severní Čechy - Únosy lidí nejsou za poslední roky na severu Čech ničím výjimečným. Několik velkých případů otřáslo veřejností a ne všechny měly dobrý konec.

Ochranáři bojují s invazními druhy živočichů

Liberecký kraj - Kraj trápí rostliny a živočichové, kteří tu nemají co dělat. Ochranáři se jich snaží zbavit.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT