Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jihočeši vystavují v českolipském muzeu

Česká Lípa - Ambit kláštera v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii obsadí soboty 9. května České Lípě výstava dvou jihočeských výtvarníků, kteří mají k České Lípě svůj svébytný vztah.

9.5.2009
SDÍLEJ:

Logo českolipského Vlastivědného muzea a galerie.Foto: archiv

Malíř Ing.arch Ivan Čech prožil dětství v Ďáblicích u Prahy, po smrti obou rodičů putoval do dětského domova v České Lípě. Právě tady v něm probudil hluboký zájem o malování akad.malíř Josef Šrámek. I když pak I.Čech Lípu opustil, vystudoval architekturu a natrvalo se usadil ve Strakonicích, kde od roku 1990 starostoval, později pak pracoval jako šéf referátu regionálního rozvoje na okresním úřadu, Č. Lípu pravidelně navštěvuje.

Jako výtvarník se zabývá zejména malbou. Jeho zvláštní kubistické pojetí přírodních motivů v sobě spojuje fundamentální vztah k přirozené krajině stejně jako ke krajině měst a obcí. Z Čechových obrazů je přímo hmatatelné okouzlení lidským umem, který vstupuje do krajiny citlivě, aby ji dotvářel, nikoli znásilňoval k obrazu svému. Snaha hledat harmonii je patrná i v dalších jeho výtvarných vyjádřeních, v návrzích vitráží či plakátů.

Za sebou má desítky samostatných či společných výstav u nás doma a po celé Evropě.

Fotograf Karel Burda, o generaci mladší svého jihočeského kolegy, je fotografem tělem i duší. Pochází z Vodňan, kde také žije. Vystudoval lidovou konzervatoř při FAMU Praha, obor výtvarná fotografie u profesorů Jána Šmoka a Václava Vláška. Jeho umělecké zaměření je velmi široké, sahá od ateliérových portrétů či aktů přes žánrové snímky až ke stylizované fotografii.

Blízká je mu rovněž fotografie jako svébytné výtvarné dílo blížící se abstraktnímu obrazu. Nevyhýbá se snímkům krajiny, které se však často v jeho ateliéru nečekaně proměňují z reportáže v pocitový, impresivní záznam skutečnosti. Do současné doby obeslal Karel Burda na 15O soutěží,získal 41 ocenění. Zúčastnil se 40 společných výstav a uspřádal 30 výstav autorských.

Kromě naší vlasti vystavoval i v Rakousku, Německu, Francii, Polsku, Maďarsku, Rusku, Švýcarsku a Austrálii. Je zastoupen v soukromých sbírkách Německu, Rakousku,Švýcarsku, Austrálii a Japonsku.

Výstava, která v ambitu muzea potrvá do 7.6.2009, slibuje podnětnou konfrontaci dvou generačně i odlišně umělecky zaměřených osobností, jež spojuje vysoká estetická a řemeslná náročnost na svou práci.

9.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Otec. Ilustrační foto.

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Ilustrační fotografie.

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Česká Lípa – Incident, při kterém se dvě ženy nadýchaly nebezpečné látky, převzali policisté.

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Liberecký kraj – Lídr kandidátky STAN v Libereckém kraji odpovídal on-line na otázky čtenářů ve středu 18. října.

Naši prvňáci ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Českolipska.

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení