„V tomto městě se nám hraje vždycky dobře. Vznikli jsme tu, ale dnes na stadionu sedí naši rodiče, a to se nestává. Díky, že jste přišli," řekl zpěvák Josef Vojtek. „Budeme vám hrát dlouho a nahlas," sliboval.

To už jsme měli za sebou úvodní hit Bang!, který otevírá i nové CD Kabátu Do pekla/ Do nebe. Stadionem duněla rozjetá show se světly, projekcemi a hity Lou či V pekle sudy válej. A fanoušci na tribunách dělali mexické vlny.

Raketa hrála doma

Začali Blue Rocket z Teplic. „Ahoj doma! Máte rádi rokenrol? Tak si to spolu užijeme," tvrdil zpěvák Mára. „I motorky? Tak se projedem. Koncert uzavíral hit „Poslední zpráva, nejsi ta pravá!" „Blue Rocket mě bavili, Kabáti je vybrali dobře. A že jsou taky z Teplic? Prostě tady to začíná," byl spokojen Martin Zachar z Ústí.

Z nové desky Do pekla/Do nebe, kterou si natočil a vydal sám, hrál Kabát úvodní Bang!, titulní Do pekla/Do nebe, „jižanskou" Western Boogie, country legrácku Mysliveckej ples (do ní si Kabát přizval, tak jako na album, kontrabasistu Rafana), song Restaurace pana Kalvody, mytickou Valkýru, hokejovou Brousíme nože i lehce ironickou francouzskou Pakliže.

Teplice si z alba Do pekla/ Do nebe živě užily hned osm kousků. „Už jste si naší nové desky koupili 35 tisíc kusů. Děkujeme," hlásil Pepa Vojtek. Při Valkýře hlásil: „Alice Kodýtková, náš druhý host, je vedoucí klubu otužilců." Odkazoval na lehké, až plesové šaty violoncellistky.

„Hrála moc pěkně," pochvaloval si Martin Zachar. „K francouzské písničce Pakliže, která měla málo akordů, ale to nevadilo, se mi líbily efekty na projekcích. Francouzská trikolora," tvrdil zase Kuba Pištěk z Ústí.

Kdoví, Bára i Lou

Většina z novinek i díky projekcím do show zapadla. Pár jich snese srovnání s klasickými hity Kabátu Moderní děvče, Žízeň, Kdoví jestli, Bruce Willis, Lou, Bára nebo Starej bar. I ty jsme slyšeli.

„Naše Bára je dnes odměna holkám za to, že po koncertě potáhnou domů svoje chlapy, kteří požili," smál se Vojtek. A protože se narodil 21. června 1965, v neděli slavil padesát let. Z toho čtvrtstoletí zpívá v Kabátu.

Kapelníkem a textařem Kabátu je baskytarista Milan Špalek. „Českej humor je ojedinělej, Milan je v tomhle geniální!" A jestli to bylo poslední velké turné Kabátu, nebo už příště kapela vsadí na menší show, jak Kabát avizoval?

Uvidíme, ale mega show i díky svým manažerům Radku Havlíčkovi a Petru „Pankimu" Volkovi zvládá na výbornou. A že v hitech Šaman i Žízeň v Teplicích na chvíli vypadla část projekce? I to k takovým akcím patří. Ale naštěstí nepršelo, déšť se spustil až dvě hodiny po koncertě. I Bůh má Kabáty rád.

„Show byla suprová. Skvělá muzika, domácí atmosféra," řekla Jana z Teplic. Kamarádka Nikola z Duchcova dodala: „Koncert bavil jednoduše proto, že to je Kabát!"

Rýmování z hospody

„Není to lyrická poezie jako od Sládka, ale „chlapské" rýmovánky z hospody, které si po dvou pivech s chutí zahulákají i holky. Je to plazivý český švejkovský odboj, kdy sviňáka nepřítele zesměšníme pojmenováním nešvaru a postoj vyjádříme grimasou. Podobně veršoval Bezruč, Kabát přidává rozvernou pointu a vulgaritku v mezích zákona.

Texty jsou zpěvné, refrény houpavé, slogany zlidověly. Písničky jsou už oficiálně uznané lidovky, demokraticky srozumitelné všem, rýmovačky bystré, výmluvné, hlaholivé, pouťově silácké. Takové, které si s radostí zazpívá celý stadion: postarší vlasáč i navoněná slečinka. Živí Kabáti jsou jako flaška Coca Coly. Každý ji pozná, je nezaměnitelná, přes plno pokusů ji přesně okopírovat není možné. Má ji rád každý, tu chuť poznáme po prvním loku…

Kabát nastavil české populární hudbě laťku. Neříkejme tomu rock, pop ani umění, říkejme tomu zábava. Unikátní, vkusná, milá, radostná, která se líbí vnučce i dědovi, šoférovi kamionu, ministrovi. Kéž bychom v Česku měli takové interprety ještě aspoň tři čtyři," dodal pak ještě Tomáš Ondrášek z Mostu.