KINA

Kino Crystal Česká Lípa

19. a 20. 5. v 15.30

PIRÁTI 3D

Příběh začíná, když Pirát kapitán se svou posádkou vytáhne do bitvy proti Černému Bellamy, aby získal kýženou cenu „Pirát roku". Jejich cesta vede z Karibiku až do viktoriánského Londýna, kde se setkají s všemocným nepřítelem, který je odhodlán vymazat piráty z povrchu zemského jednou provždy. Piráti zjišťují, že jejich souboj o titul je vítězstvím dobrosrdečného optimismu nad nudným násilím zdravého rozumu…

19. - 23. 5. v 17.30 a 20.00, 21. 5. v 17.30, 24. - 27. 5. ve 20.00

LÍBÁŠ JAKO ĎÁBEL

Helena s Františkem se pokoušejí začít nový život. Ovšem pouto s tím bývalým nelze zpřetrhat jen tak jednoduše. Vyrážejí proto na romantickou exotickou dovolenou do Maroka… Hrají: Jiří Bartoška, Kamila Magálová, Oldřich Kaiser, Eva Holubová, Nela Boudová a další…

Městské kino Nový Bor

19. a 20. 5. v 17.30 a 20.00, 21. a 22. 5. v 17.30, 23. 5. v 17.30 a 20.00

LÍBÁŠ JAKO ĎÁBEL

Marie Poledňáková natočila volné pokračování diváckého hitu „Líbáš jako Bůh".

Kino Máj Doksy

19. 5. v 15.30

PIRÁTI

Britský animovaný film pro celou rodinu. Napínavé i veselé příběhy bandy smolařských pirátů.

19. 5. v 18.00

MUŽI V ŘÍJI

(Projekce v rámci akce Setkání parohatých měst)

Komedie Roberta Sedláčka. Odehrává se v malé jihomoravské vesnici Mouřínov, kde končí silnice. Občané však touží stát se obcí „průjezdní" a protože je mezi nimi přeborník ve vábení jelenů, snaží se, aby se zde konalo mistrovství Evropy v této disciplíně. Souběžně s přípravami na mistrovství se rozvíjejí viditelné i skryté vztahy mezi lidmi. Až jednoho dne konečně mistrovství vypukne…

Kino Hvězda Kamenický Šenov

19. a 20. 5. ve 20.00

KAMARÁD TAKY RÁD

Dylan a Jamie sdílí přesvědčení, že láska je jen mýtus z hollywoodských filmů. A právě tehdy se rozhodnou vyzkoušet báječně sexy a uvědoměle dospělý experiment. Mohou dva kamarádi, kteří se teprve nedávno poznali, nejsou zadaní a pohrdají závazky, ze svého kamarádství vytěžit ještě o něco víc? Hrají: Mila Kunis, Justin Timberlake, Patricia Clarkson, Jenna Elfman, Bryan Greenberg, Woody Harrelson.

Otvírání Máchova jezera

V sobotu 19. května se v Doksech koná tradiční otevírání Máchova jezera. V sobotu od 9 hod začínají historicky první farmářské trhy na náměstí Republiky.  Od 10 hod. bude spuštěn kulturní program a ve 13 hod. alegorický průvod přejde z náměstí slavnostně otevřít Máchovo jezera, kde bude do večerních hodin bohatý program plný hudby, soutěží a kulturních vystoupení.

Od 16:00 hod. se projdeme Cestou světem pop a rock music.  Od 18:00 hod. se bude v kině Máj promítat film Muži v říji a na pláži bude pro milovníky tvrdší hudby připraven koncert kapely Las Vegas.

Otevírání jezera je letos součástí celorepublikového setkání parohatých měst, tzn. všech měst, jež mají ve znaku paroží. Setkání na téma „Tábornická nostalgie" se koná v Doksech od 18. – 20. května. Jednotlivá města mají připravené vlastní kulturní pořady, kterými zpestří vlastní průběh sobotního otevírání Máchova jezera.

Rytířské turnaje v České Lípě

Na velkolepá klání urozených rytířů, souboje muže proti muži, dokonalé jezdecké umění a kaskadérské kousky, při nichž stydne krev v žilách, se mohou těšit Českolipané. Do města míří středověké rytířské divadlo Traken. Představení budou k vidění v sobotu 19. května od 17 hodin. Hrát se bude i v neděli 20. května, a to již od 14 hodin. Rytířské turnaje budou probíhat na prostranství u sportovní víceúčelové haly nedaleko Kauflandu.

První Císařské slavnosti v Zákupech

Do 19. století se v sobotu 19. května vrátí město Zákupy. Chystají se zde první Císařské slavnosti. A dorazí na ně i sám císař Ferdinand V. Dobrotivý, který ve městě od roku 1850 pobýval.

PROGRAM:

9.30 - příjezd císaře a císařovny na náměstí Svobody, dětský sbor Cvrčci, Ferd. Leitenberger a jeho historický hasičský sbor, historická vysoká kola, c. a k. vojsko

11.00 - slavnostní vysvěcení kapličky sv. Jiří

12.30 - císař zahájí jízdy o cenu Rakouska-Uherska historických kol na čtvrt míle

14.00 - představení divadla Matýsek z Nového Boru „O kominíku Josífkovi"

15.00 - vyhlášení výsledků cyklistických závodů a soutěže o nejlepší velociped, dámský a pánský kostým a klobouk, předání pohárů a diplomů císařem

15.30 - slavnostní koncert SKLÁŘSKÉ MUZIKY

17.30 - slavnostní koncert AJETO DIXIELANDU

20.00 - vystoupení skupiny LETY MIMO

DOPROVODNÝ PROGRAM:

Vojenské c. a k. polní obvaziště, historické velocipedy, burza jejich součástí a doplňků

Mobilní muzeum z Lokte výstava historických kol a hraček

Po celý den stánkový prodej a pouťové atrakce

Žandov: Retroparty v Koruně

Pro všechny, kdo si chtějí zavzpomínat na hity 80. a 90. let v podání Michala Davida, Pavla Horňáka a dalších hvězd, je určena Oldies party, která se koná 19. května od 20 hodin v sále Koruny v Žandově. Celým večerem bude provázet DJ Baumann, vstupné je 50 korun.

Na Bezděz vyrazte za stmívání

Noční výstup na Bezděz se i v tomto roce koná v rámci akce Noc hradních kaplí, a to v sobotu 19. května.

V rámci druhého ročníku akce se návštěvníkům na hradě představí hudební skupina Sunset Dušana Konečného, dále vystoupí Skupina scénického šermu a divadla Bibus Spiritus. Na programu budou šermířské scénky: Přízrak z Bezdězu + Historické tance z období gotiky a po setmění bude k vidění „Noční taneční šou".

Pro velký úspěch bude znovu v noci zpřístupněna hradní kaple a nasvícena svíčkami. Do večerní a noční krajiny se příchozí budou moci rozhlédnout z velké věže Bezdězu. Řízky můžete nechat doma, na místě bude udírna.

Hrad Bezděz bude otevřen od 19.00 do 23.00.

Nový Bor: V muzeu se bude o víkendu ponocovat

Tuto sobotu se ve Sklářském muzeu Nový Bor uskuteční již čtvrtá Muzejní noc. Příchozí, kteří se rozhodnou strávit večer a noc ve výstavních prostorách, se mohou těšit na bohatý program pro malé i velké, občerstvení… Vstupné je dobrovolné. Muzeum bude otevřené od 16 do cca půlnoci.

16.00 - 20.00 - Muzejní skřítek se zabydluje: Program pro děti i dospělé. Pracovní listy, herna, výtvarná dílna.

Korálkiáda: Navlíkání korálků pro zdravotně postižené z České abilympijské asociace věnujte korálky na navlékání.

17.00 - Divadlo. Cirkus plný pohádek (Krtek/Liberec)

KONCERTY:

18.00 - Jazzová farma (ZUŠ Česká Lípa)

20.00 - Schodiště (Praha)

22.00 - Xavier Baumaxa

AKTUÁLNÍ VÝSTAVY V REGIONU

Vlastivědné muzeum a galerie Česká Lípa:

Galerie: Středověké umění na Českolipsku. Díla románského a gotického umění a architektury regionu (do konce roku).

Galerie Jídelna: Jiří Šuhájek Obrazy a skleněné plastiky (do 29. 6.).

Ambit: Roman Hudziec -Krajina(´ř). Velkoformátové obrazy (do 24. 6.).

Ambit Svaté schody: Jan Šulc Vidění. Fotografie krajiny Lužických hor a Českého středohoří (do 1. července).

Ajeto Art Glass Muzeum Nový Bor:

Obrazy a plastiky: Martina Zilles a Detlef Tanz.

Městské divadlo Nový Bor:

Vladimíra Konvalinková (keramika) a Miroslav Teper (obrazy) .

Městské kino Nový Bor:

Soňa Třeštíková a Ladislav Průcha: Čárka je základ.

Dům kultury Ralsko Mimoň:

Beatlemánie! Výstava sleduje dvě dějové linky první je příběh skupiny Beatles od jejich zrodu, přes světové úspěchy, až k rozpadu skupiny a dalším osudům jejích členů. Druhá linie mapuje dění v Československu ovlivněné skupinou Beatles, od prvních setkání s jejich hudbou, přes vznik bigbeatových skupin po doznívání jejich vlivu v dalších desetiletích (do 21. října).

Městské muzeum Mimoň:

Miroslav Král: „Ztracené iluze". Obrazy obsahují všechno, o čem surrealismus pojednává, vlastní životní zkušenosti a prožitky nasbírané na rušné a bouřlivé životní cestě umělce, který ale celý svůj život a vše, co mu přinesl, přijímá s neuvěřitelnou pokorou (do 20. května).

Eugen Popov: „Svět akvarelem". Barevné obrázky kreslené převážně akvarelem návštěvníky zavedou do mnohých koutů světa a nezapřou v autorovi architekta (do 20. května).

Městská knihovna Doksy:

Na kole do Evropského parlamentu. Zajímavá výstava fotografií pořízených z cesty na kole z Prahy do Štrasburku, kterou absolvoval europoslanec Edvard Kožušník (do konce května).

Kino Máj Doksy vestibul:

Jedinečnost kina Máj aneb architektonické začátky Karla Hubáčka. Výstava o „životě" budovy kina a jejích tvůrců(do 30. června).

Památník K.. H. Máchy:

Máchovské imaginace. Podobizny slavného romantického básníka očima řezbářů a dřevosochařů (do 17. června).

Galerie Pošta Dubá:

Jiří Vajdl obrazy a básně. Tvorba dubského autora představuje působivou ukázku naivní tvorby neškoleného umělce. Otevřeno vždy v sobotu a ve středu od 9 do 11 hodin a v pátek od 14 do 16 hodin (do 2. června).