VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když jsem propadla fotografii, už nebylo cesty zpět

Liberecký kraj - Fotografka Tereza Vlčková, studentka Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, získala mnohá mezinárodní ocenění. Její fotografie jsou nyní k vidění v Galerii U Rytíře.

20.1.2011
SDÍLEJ:

AUTOPORTRÉT TEREZA VLČKOVÁ.Foto: Archiv Tereza Vlčková

Tereza Vlčková z Valašských Klobouků slaví jeden úspěch za druhým, a to nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. Jednou z posledních mezinárodních výstav, které se vedle dalších devíti autorů z Česka účastnila, byla výstava Darknesses For Light v Shiseido Gallery v japonském Tokiu, kde Vlčkovou prezentovaly snímky z kolekce Two.

„Na tuto výstavu mě vybrali japonští kurátoři. Musím říct, že jsem přímo u schválení a výběru nebyla. Výstavu pomáhal koncipovat kurátor a teoretik pan Vladimír Birgus. Ten japonské galeristy na mou práci upozornil a jim se líbila,“ vzpomíná šestadvacetiletá umělkyně. Práce Terezy Vlčkové, fotografie ze souboru Two, mohou nyní vidět návštěvníci výstavy Opavská škola fotografie, která probíhá až do 17. února Galerii U Rytíře v Liberci.

Přehlídka měla v Tokiu velký ohlas. Čím si to vysvětlujete?
Víte, že netuším? (Úsměv.) Abych byla upřímná, docela mě to překvapilo. Snad, že byly zastoupeny kvalitní práce autorů. (Úsměv.) Těžko ale říct …

Jak dlouho vznikala série snímků Two?
Rodila se asi rok a půl a obsahuje čtrnáct fotografií. Byla to moje bakalářská práce.

Nutno podotknout, že se jedná o zachycení dvojčat. Podle čeho jste si vybírala modely?
Pro mne byla důležitá dětská nadpřirozenost. Potřebovala jsem, aby děti byly určitým způsobem jinak krásné. Nehledala jsem žádnou klišé nebo povrchní krásu, spíš jsem chtěla, aby z nich něco vyzařovalo. Bylo pro mne určitým vodítkem, aby připomínaly nějakým způsobem andělské tváře.

Dost dobře si nedovedu představit, jakým způsobem jste našla tolik dvojic? Já mám ve své blízkosti snad dva páry dvojčat, ale čtrnáct bych asi těžko hledala …
Musím podotknout, že ne vždy jde o pravá dvojčata. Soubor je směska dvojčat reálných a jakoby klonů dvojčat. A je otázkou, která jsou pravá a která ne. Vždy záleží na představivosti a jakési imaginaci každého z nás. Když budu ale mluvit přímo o výběru modelů, mám velkou výhodu, že pocházím z malého města, kde se známe. Obcházela jsem školky, školy, nejenom v Kloboukách, ale také v okolních vesnicích, a také jsem spolupracovala s agenturou.

Jedna z fotografií byla Japonci vybrána na jejich oficiální plakát. Můžete o ní něco prozradit?
Byla to vůbec první fotka, kterou jsem do série vyfotila. Spousta lidí byla znepokojená tou ubrečenou holčičkou. Opravdu nešlo o žádné drastické focení. Stačilo jen, aby se maminka vzdálila o metr dál a dítě vřískalo. (Úsměv.)

Je složitá práce s dětmi?
Mě každopádně bavila. Musím říct, že všechny modelky byly nesmírně pozorné. Jakoby samy vytušily, co je mým záměrem. V devadesáti procentech spolupracovaly výborně a kolikrát se stalo, že při focení bylo takové ticho, že by člověk slyšel spadnout i špendlík. (Úsměv.)

Kromě Japonska má Two za sebou už víc úspěchů. Je to tak?
Ano. Získala jsem cenu UniCredit Bank Young Talent Award pro nejlepšího autora ve věku do 35 let, na Mezinárodním festivalu fotografie v polské Lodži mi byla udělena Cena diváků a za týž soubor jsem byla oceněna Grand Prix BMW na festivalu Lyon Septembre de la Photographie. Byla jsem také nominovaná na cenu Akademie designu ČR za rok 2008, Czech Grand Design, kde jsem získala druhé místo. A víc nic už mě nenapadá.

Já myslím, že ten výčet je dostačující … Jak se vůbec zrodila myšlenka zachytit dvojčata?
Domnívám se, že v podvědomí je několik faktorů, které jakoby současně, ale nezávazně na sobě pracují. Dlouho mě fascinoval film Stanleyho Kubricka Shining a myslím, že se to spojilo s touhou mít sourozence, který by mi stoprocentně rozuměl. Já sestru mám, ale jsme diametrálně odlišné. Ona je pragmatik, já jsem hodně emocionální. Byla to taková moje velká touha mít spřízněné druhé já.

Myslím si, že každý z nás má v sobě několik osobností a moc mě zajímalo, jak ten jiný člověk v nás vypadá. A tak se zrodil nápad s dvojčaty. Nepopírám také fascinaci duplikací. V přírodě dva stejné jevy těžko najdete. V lidském světě je to možné. Co hůře, díky současným technologiím je možné vytvořit novou identitu člověka. Je snadné změnit realitu a vytvořit fikci.

Účastnila jste se vernisáže v Japonsku?
Bohužel ne. Byl tam profesor Vladimír Birgus a fotograf Ivan Pinkava.

Původně jste chtěla studovat malbu. Když se ohlížíte zpátky, berete jako dobré rozhodnutí, že jste se vydala cestou fotografie?
Určitě. Faktem je, že jsem velice dobře zvládla talentové zkoušky. Je nepsané pravidlo, že fotografové nemusí až tak kreslit. Mým profesorům přišlo líto, abych svůj talent vyplýtvala na fotku. Ale já jsem jí během prvního půl roku tak propadla, že už nebylo cesty zpět. (Úsměv.)

Utíkáte občas k malování?
Jen když jsem nemocná a nemám co dělat. Ale to se stává málokdy. Jinak se na sto procent věnuji fotografovaní.

Často pracujete v exteriérech v okolí vašeho rodiště. Máte ještě z čeho čerpat nebo už jste na Valašsku všude byla?
(Úsměv.) On to ani tak není záměr. Prostě si vybírám místa, která mi zapadají do mých projektů. Pokud jsou to krajiny a místa, která se nacházejí tady, nebráním se tomu. Hodně mi ulehčuje práci, když se na to místo můžu vracet a sledovat světelnou atmosféru. Když jdu na podzim do lesa, krajina se strašně rychle mění. To mi dává velkou volnost projekt dotáhnout do konce a přiblížit se mu. Pokud odjedu fotit někam, kde to neznám, jsem nucena ten den práce dopředu naplánovat.

Máte svůj vzor?
Nemám přímo vzor, ale líbí se mi práce několika autorů, jako je například Diana Arbus, Roger Ballen, Gregory Crewdson, Josef Koudelka, Lewis Caroll, Nadav Kander, Steven Klein, Nick Knight, Gottfried Helwein, Ivan Pinkava či Václav Jirásek.

Jaký je život fotografů v Čechách? Je těžký?
Složitá otázka … Já jsem měla v mnoha ohledech štěstí. Jsem ale vděčná, že se mi začíná plnit sen, a to živit se volnou tvorbou. Nic však člověk nemá zadarmo. Bez pilné práce to nejde. Člověk musí práci zasvětit hodně času. Já mám to štěstí, že mě práce baví a stala se mi vášní.

Vím, že umělci neradi hovoří o svých aktuálních projektech, ale stejně se zeptám. Na čem právě pracujete?
Teď jsem se nejvíc věnovala projektu Lacoste, do kterého jsem byla spolu s dalšími jedenácti fotografy z celého světa nominovaná. Tak uvidíme…

Pokud mám dobré informace, vaším úkolem bylo nafotit tři snímky s tématem legendárního trička Polo L.12.12. To mi prozraďte, jak se dá umělecky zachytit tričko?
(Úsměv.) Jakýkoliv předmět se dá zachytit mnoha způsoby. Tričko nebude hlavní myšlenkou. Pro mě byla důležitější odrazit záměr firmy nebo to, jak se firma sama prezentuje.

Máte umělecký sen?
Všechny projekty, které mám vymyšlené, jsou reálné. Jen se vždycky modlím, aby vyšlo počasí a aby ta situace se nepromarnila. Pokud mi totiž počasí nevyjde letos, musím čekat další rok. Občas je to dobré, ale někdy se také stane, že už se k tomu projektu nevrátím.

Silvie Pospíšilová

20.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 26 000 Kč

Ostatní lékaři specialisté Lékař/ka na oddělení klinické mikrobiologie. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme vysokoškolské vzdělání dle zákona č. 95/2004 Sb., specializovaná způsobilost a praxe výhodou, morální a občanskou bezúhonnost, příjemné vystupování a zájem o obor. , Mzdové podmínky budou dohodnuty při osobním setkání. , Nástup možný ihned nebo dle dohody. , Nabízíme:, - zázemí stabilní společnosti, - zajímavou práci v moderním pracovním prostředí s možností seberealizace, - možnost profesního růstu, - významná podpora vzdělávání , - závodní stravování, - zaměstnanecké akce, - příspěvek na penzijní připojištění, - výhodný zaměstnanecký tarif od O2, - 5 týdnů dovolené, - slevová karta do lékárny a Centra zdraví, - odměny při pracovním výročí, První kontakt emailem!, Pozice je vhodná i pro OZP a absolventy!. Pracoviště: Nemocnice s poliklinikou česká lípa, a.s., Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Pavlína Pilařová, +420 487 954 035.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 17 360 Kč

Ostatní specialisté v oblasti finančního a investičního poradenství Projektová manažerka/projektový manažer v odboru rozvoje města a investic. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika pracovní pozice: komplexní koordinace realizace krátkodobých projektů, jejich organizační, finanční a provozní zajištění v trvání do jednoho roku, podle standardizovaných postupů, zpravidla místního významu, které vyžadují účast jednotlivých osob, Místo výkonu práce: Městský úřad Česká Lípa, Platové zařazení a platové podmínky: tarifní rozpětí od 17 360 do 28 320 Kč podle zápočtu let odborné praxe, osobní příplatek dle ust. § 131 zákoníku práce, Předpokládaný termín nástupu: dle dohody, Pracovní poměr bude sjednán na dobu: určitou jednoho roku s možností prodloužení na dobu neurčitou, Kvalifikační předpoklady: min. střední vzdělání s maturitní zkouškou, Požadavky stanovené městem Česká Lípa pro uchazeče:, -zodpovědný přístup k řešení problémů, -velmi dobré komunikační dovednosti, -organizační schopnosti a dovednosti na vysoké úrovni, -schopnost analytického myšlení, -orientace v oblasti evropských dotačních fondů, -orientace v oblasti národních dotačních zdrojů, -praktická pracovní zkušenost s oblastí evropských fondů a evropských dotací výhodou, -orientace v legislativě v oblasti práva veřejné správy, obchodního práva a v oblasti veřejných zakázek, -vynikající znalost práce s MS Office, -základní znalost anglického jazyka, -řidičské oprávnění skupiny B - aktivní řidič, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 4 sick days, pružná pracovní doba, služební mobilní telefon a notebook, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění, vzdělávací kurzy, školení, možnost přidělení služebního bytu., Náležitosti písemné přihlášky: , jméno, příjmení, titul uchazeče - datum a místo narození - státní příslušnost - místo trvalého pobytu - číslo občanského průkazu (nebo číslo dokladu o povolení k trvalému pobytu, jde-li , o cizího státního občana) - název pracovní pozice, o kterou se uchazeč uchází - datum , a podpis uchazeče, Přílohy přihlášky: , -životopis, ve kterém jsou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech,, -kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání , Lhůta pro podání přihlášky (vč. příloh): 10.07.2018 - 12:00 hodin , Způsob podání přihlášky: obálku označenou "Projektová manažerka / projektový manažer" zaslat na adresu: Tajemník MěÚ, Městský úřad, náměstí T. G. Masaryka 1/1, , 470 36 Česká Lípa nebo předat osobně v podatelně Městského úřadu Česká Lípa , Po ukončeném výběrovém řízení si mohou uchazeči svoje doklady a ostatní písemnosti osobně vyzvednout v oddělení personalistiky a mezd - následně budou tyto protokolárně skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto oznámení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Městský úřad česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 22 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: nižší střední. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice je vhodná i pro absolventy!. Pracoviště: Sand profile s. r. o., Lipová, č.p. 861, 473 01 Nový Bor. Informace: Marie Švadlenková, +420 487 716 104(každýden8:00-16:30).

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 30 000 Kč

Specialisté kalkulací, cen a nákladů Junior accountant. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Mimoň/Mladá Boleslav, Dynamická a stabilní společnost s činností v oboru odpadového hospodářství hledá vhodné kandidáty na pozici: Junior accountant, Pracovní náplň:, - Vedení skladové evidence a její vyhodnocení, vedení evidence spotřeby PHM, kontrola průměrných spotřeb, kontrola účtování a plnění zakázek, vyhodnocování ziskovosti zakázek, spolupráce na zpracování účetních závěrek, budgetu a forecastu, příprava analýz a správa dat dle potřeby managementu, kontrola kalkulací a cen, podpora dalších oddělení, spolupráce při hledání úspor, kontinuální snižování nákladů, Požadujeme:, -SŠ/VŠ ekonomického směru, -Zájem o problematiku účetnictví, financí a controllingu, -Dobré znalosti MS Office, zejména MS Excel, -Analytické myšlení, zodpovědnost, pečlivost, schopnost samostatné práce, vysoké pracovní nasazení, Organizační schopnosti, -Základní znalost německého/anglického jazyka, -Řidičský průkaz skupiny B, Nabízíme:, -Odpovídající mzdové ohodnocení, -Zajímavou, samostatnou a odpovědnou práci v mezinárodní společnosti, -Zaměstnanecké výhody: PC a telefon k dispozici, příspěvek na stravování apod., První kontakt emailem!. Pracoviště: Compag cz s.r.o., V Lukách, č.p. 95, 471 24 Mimoň. Informace: Jana Horáčková, horackova@compag.cz.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krásné počasí přilákalo rekordní počet nadšenců.

Hornettlon s rekordní účastí

Ilustrační foto.

V Horových sadech vysadí lidé z Boru své rododendrony

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Tipy pro vás: Kam vyrazit v pátek a o víkendu

Českolipsko - Slavnosti se konají nejen v České Lípě, ale také v Mimoni, kde vystoupí Eva Pilarová nebo ATMO Music.

Bagr v kině a marihuanové stanové městečko ve vile: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 21. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT