VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když jsem propadla fotografii, už nebylo cesty zpět

Liberecký kraj - Fotografka Tereza Vlčková, studentka Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, získala mnohá mezinárodní ocenění. Její fotografie jsou nyní k vidění v Galerii U Rytíře.

20.1.2011
SDÍLEJ:

AUTOPORTRÉT TEREZA VLČKOVÁ.Foto: Archiv Tereza Vlčková

Tereza Vlčková z Valašských Klobouků slaví jeden úspěch za druhým, a to nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. Jednou z posledních mezinárodních výstav, které se vedle dalších devíti autorů z Česka účastnila, byla výstava Darknesses For Light v Shiseido Gallery v japonském Tokiu, kde Vlčkovou prezentovaly snímky z kolekce Two.

„Na tuto výstavu mě vybrali japonští kurátoři. Musím říct, že jsem přímo u schválení a výběru nebyla. Výstavu pomáhal koncipovat kurátor a teoretik pan Vladimír Birgus. Ten japonské galeristy na mou práci upozornil a jim se líbila,“ vzpomíná šestadvacetiletá umělkyně. Práce Terezy Vlčkové, fotografie ze souboru Two, mohou nyní vidět návštěvníci výstavy Opavská škola fotografie, která probíhá až do 17. února Galerii U Rytíře v Liberci.

Přehlídka měla v Tokiu velký ohlas. Čím si to vysvětlujete?
Víte, že netuším? (Úsměv.) Abych byla upřímná, docela mě to překvapilo. Snad, že byly zastoupeny kvalitní práce autorů. (Úsměv.) Těžko ale říct …

Jak dlouho vznikala série snímků Two?
Rodila se asi rok a půl a obsahuje čtrnáct fotografií. Byla to moje bakalářská práce.

Nutno podotknout, že se jedná o zachycení dvojčat. Podle čeho jste si vybírala modely?
Pro mne byla důležitá dětská nadpřirozenost. Potřebovala jsem, aby děti byly určitým způsobem jinak krásné. Nehledala jsem žádnou klišé nebo povrchní krásu, spíš jsem chtěla, aby z nich něco vyzařovalo. Bylo pro mne určitým vodítkem, aby připomínaly nějakým způsobem andělské tváře.

Dost dobře si nedovedu představit, jakým způsobem jste našla tolik dvojic? Já mám ve své blízkosti snad dva páry dvojčat, ale čtrnáct bych asi těžko hledala …
Musím podotknout, že ne vždy jde o pravá dvojčata. Soubor je směska dvojčat reálných a jakoby klonů dvojčat. A je otázkou, která jsou pravá a která ne. Vždy záleží na představivosti a jakési imaginaci každého z nás. Když budu ale mluvit přímo o výběru modelů, mám velkou výhodu, že pocházím z malého města, kde se známe. Obcházela jsem školky, školy, nejenom v Kloboukách, ale také v okolních vesnicích, a také jsem spolupracovala s agenturou.

Jedna z fotografií byla Japonci vybrána na jejich oficiální plakát. Můžete o ní něco prozradit?
Byla to vůbec první fotka, kterou jsem do série vyfotila. Spousta lidí byla znepokojená tou ubrečenou holčičkou. Opravdu nešlo o žádné drastické focení. Stačilo jen, aby se maminka vzdálila o metr dál a dítě vřískalo. (Úsměv.)

Je složitá práce s dětmi?
Mě každopádně bavila. Musím říct, že všechny modelky byly nesmírně pozorné. Jakoby samy vytušily, co je mým záměrem. V devadesáti procentech spolupracovaly výborně a kolikrát se stalo, že při focení bylo takové ticho, že by člověk slyšel spadnout i špendlík. (Úsměv.)

Kromě Japonska má Two za sebou už víc úspěchů. Je to tak?
Ano. Získala jsem cenu UniCredit Bank Young Talent Award pro nejlepšího autora ve věku do 35 let, na Mezinárodním festivalu fotografie v polské Lodži mi byla udělena Cena diváků a za týž soubor jsem byla oceněna Grand Prix BMW na festivalu Lyon Septembre de la Photographie. Byla jsem také nominovaná na cenu Akademie designu ČR za rok 2008, Czech Grand Design, kde jsem získala druhé místo. A víc nic už mě nenapadá.

Já myslím, že ten výčet je dostačující … Jak se vůbec zrodila myšlenka zachytit dvojčata?
Domnívám se, že v podvědomí je několik faktorů, které jakoby současně, ale nezávazně na sobě pracují. Dlouho mě fascinoval film Stanleyho Kubricka Shining a myslím, že se to spojilo s touhou mít sourozence, který by mi stoprocentně rozuměl. Já sestru mám, ale jsme diametrálně odlišné. Ona je pragmatik, já jsem hodně emocionální. Byla to taková moje velká touha mít spřízněné druhé já.

Myslím si, že každý z nás má v sobě několik osobností a moc mě zajímalo, jak ten jiný člověk v nás vypadá. A tak se zrodil nápad s dvojčaty. Nepopírám také fascinaci duplikací. V přírodě dva stejné jevy těžko najdete. V lidském světě je to možné. Co hůře, díky současným technologiím je možné vytvořit novou identitu člověka. Je snadné změnit realitu a vytvořit fikci.

Účastnila jste se vernisáže v Japonsku?
Bohužel ne. Byl tam profesor Vladimír Birgus a fotograf Ivan Pinkava.

Původně jste chtěla studovat malbu. Když se ohlížíte zpátky, berete jako dobré rozhodnutí, že jste se vydala cestou fotografie?
Určitě. Faktem je, že jsem velice dobře zvládla talentové zkoušky. Je nepsané pravidlo, že fotografové nemusí až tak kreslit. Mým profesorům přišlo líto, abych svůj talent vyplýtvala na fotku. Ale já jsem jí během prvního půl roku tak propadla, že už nebylo cesty zpět. (Úsměv.)

Utíkáte občas k malování?
Jen když jsem nemocná a nemám co dělat. Ale to se stává málokdy. Jinak se na sto procent věnuji fotografovaní.

Často pracujete v exteriérech v okolí vašeho rodiště. Máte ještě z čeho čerpat nebo už jste na Valašsku všude byla?
(Úsměv.) On to ani tak není záměr. Prostě si vybírám místa, která mi zapadají do mých projektů. Pokud jsou to krajiny a místa, která se nacházejí tady, nebráním se tomu. Hodně mi ulehčuje práci, když se na to místo můžu vracet a sledovat světelnou atmosféru. Když jdu na podzim do lesa, krajina se strašně rychle mění. To mi dává velkou volnost projekt dotáhnout do konce a přiblížit se mu. Pokud odjedu fotit někam, kde to neznám, jsem nucena ten den práce dopředu naplánovat.

Máte svůj vzor?
Nemám přímo vzor, ale líbí se mi práce několika autorů, jako je například Diana Arbus, Roger Ballen, Gregory Crewdson, Josef Koudelka, Lewis Caroll, Nadav Kander, Steven Klein, Nick Knight, Gottfried Helwein, Ivan Pinkava či Václav Jirásek.

Jaký je život fotografů v Čechách? Je těžký?
Složitá otázka … Já jsem měla v mnoha ohledech štěstí. Jsem ale vděčná, že se mi začíná plnit sen, a to živit se volnou tvorbou. Nic však člověk nemá zadarmo. Bez pilné práce to nejde. Člověk musí práci zasvětit hodně času. Já mám to štěstí, že mě práce baví a stala se mi vášní.

Vím, že umělci neradi hovoří o svých aktuálních projektech, ale stejně se zeptám. Na čem právě pracujete?
Teď jsem se nejvíc věnovala projektu Lacoste, do kterého jsem byla spolu s dalšími jedenácti fotografy z celého světa nominovaná. Tak uvidíme…

Pokud mám dobré informace, vaším úkolem bylo nafotit tři snímky s tématem legendárního trička Polo L.12.12. To mi prozraďte, jak se dá umělecky zachytit tričko?
(Úsměv.) Jakýkoliv předmět se dá zachytit mnoha způsoby. Tričko nebude hlavní myšlenkou. Pro mě byla důležitější odrazit záměr firmy nebo to, jak se firma sama prezentuje.

Máte umělecký sen?
Všechny projekty, které mám vymyšlené, jsou reálné. Jen se vždycky modlím, aby vyšlo počasí a aby ta situace se nepromarnila. Pokud mi totiž počasí nevyjde letos, musím čekat další rok. Občas je to dobré, ale někdy se také stane, že už se k tomu projektu nevrátím.

Silvie Pospíšilová

20.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 19 000 Kč Strojírenští kovodělníci Výrobní dělník při výrobě PUR. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplní práce je výroba výrobků z PUR pěny - pozice je vhodnější pro muže!, Nabízíme, -Zázemí stabilní společnosti. , -Možnost profesního rozvoje., -Široké spektrum zaměstnaneckých benefitů (dovolená navíc, věrnostní odměny, penzijní připojištění, společenské a sportovní aktivity a další)., Vhodné i pro absolventy!, První kontakt emailem jan.cihlar@tts-microcell.com - zaslání životopisu!. Pracoviště: Microcell pu tschechien s.r.o., Chelčického, č.p. 1932, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Jan Cihlář, jan.cihlar@tts-microcell.com. Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 18 810 Kč Úředníci v oblasti daní vrchní referent/rada v Oddělení kontrolním II. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: platová třída 10 + zvláštní příplatek 3800 Kč. Pracoviště: Finanční úřad pro liberecký kraj, územní pracoviště v české lípě, Pátova, č.p. 2892, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Pavel Holčák, +420 487 808 340. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč Prodavači ostatního zboží v prodejnách Prodejce nových vozů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Minimální praxe v oboru 3 roky, znalosti a zájem o auto-moto, ŘP sk. A, angličtina výhodou, komunikativnost, přátelský a obchodní přístup, loajalita, orientace na plán, , týmová práce. Nutno mít zkoušku podle zákona o spotřebitelském úvěru (Kat. II - Vázaný spotř. úvěr), Benefity: telefon, notebook, zaměstnanecké akce, přátelský kolektiv a další výhody., První kontakt emailem.. Pracoviště: Dorda s.r.o., Žitavská, č.p. 3112, 470 06 Česká Lípa 6. Informace: Matouš Vích, +420 775 111 150. Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 29 000 Kč Ostatní lékaři specialisté Lékař/ka oddělení ortopedie a traumatologie pohybového aparátu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, -vysokoškolské vzdělání dle zákona č. 95/2004 Sb., specializovaná způsobilost a praxe výhodou, morální a občanskou bezúhonnost, příjemné vystupování a zájem o obor. , Mzdové podmínky budou dohodnuty při osobním setkání. , Nabízíme:, - zázemí stabilní společnosti, - zajímavou práci v moderním pracovním prostředí s možností seberealizace, - možnost profesního růstu, - významná podpora vzdělávání , - závodní stravování, - zaměstnanecké akce, - příspěvek na penzijní připojištění, - výhodný zaměstnanecký tarif od O2, - 5 týdnů dovolené, - slevová karta do lékárny a Centra zdraví, - volnočasové permanentky, - odměny při pracovním výročí, První kontakt emailem. Pozice je vhodná i pro cizince., Nástup možný ihned nebo dle dohody.. Pracoviště: Nemocnice s poliklinikou česká lípa, a.s., Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Pavlína Pilařová, +420 487 954 035.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Připomínkovat studii Tyršova náměstí mohou lidé v prosinci.

Připomínkovat studii Tyršova náměstí v Boru mohou lidé ve středu

Českolipští Démoni zůstávají na předposledním místě tabulky.

Démoni dostali sedmičku na půdě Plzně

Festival Benátská! už se chlubí prvními hvězdnými „úlovky“

Liberecký kraj – Už když v létě skončil tento ročník festivalu Benátská!, začali organizátoři pracovat na dalším.

FOTO: Dílny i jarmark. Ve Stráži pod Ralskem zavládl duch Vánoc

Stráž pod Ralskem – Kulturní dům U Jezera ve Stráži pod Ralskem dýchal o víkendu vánoční atmosférou. Organizace Panda Sport uspořádala v sobotu tradiční Vánoční dílnu. Pro malé i velké návštěvníky byla na sále připravena celá řada stanovišť, kde si mohli vyrobit nejrůznější vánoční dárky a dekorace jako svícny, ozdoby na stromeček nebo andělíčky.

Exploze jako záměr, čerti pod parou a Strach mezi anděly: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 7. až 9. prosince 2018.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 49. týdne 2018

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT