VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když jsem propadla fotografii, už nebylo cesty zpět

Liberecký kraj - Fotografka Tereza Vlčková, studentka Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, získala mnohá mezinárodní ocenění. Její fotografie jsou nyní k vidění v Galerii U Rytíře.

20.1.2011
SDÍLEJ:

AUTOPORTRÉT TEREZA VLČKOVÁ.Foto: Archiv Tereza Vlčková

Tereza Vlčková z Valašských Klobouků slaví jeden úspěch za druhým, a to nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. Jednou z posledních mezinárodních výstav, které se vedle dalších devíti autorů z Česka účastnila, byla výstava Darknesses For Light v Shiseido Gallery v japonském Tokiu, kde Vlčkovou prezentovaly snímky z kolekce Two.

„Na tuto výstavu mě vybrali japonští kurátoři. Musím říct, že jsem přímo u schválení a výběru nebyla. Výstavu pomáhal koncipovat kurátor a teoretik pan Vladimír Birgus. Ten japonské galeristy na mou práci upozornil a jim se líbila,“ vzpomíná šestadvacetiletá umělkyně. Práce Terezy Vlčkové, fotografie ze souboru Two, mohou nyní vidět návštěvníci výstavy Opavská škola fotografie, která probíhá až do 17. února Galerii U Rytíře v Liberci.

Přehlídka měla v Tokiu velký ohlas. Čím si to vysvětlujete?
Víte, že netuším? (Úsměv.) Abych byla upřímná, docela mě to překvapilo. Snad, že byly zastoupeny kvalitní práce autorů. (Úsměv.) Těžko ale říct …

Jak dlouho vznikala série snímků Two?
Rodila se asi rok a půl a obsahuje čtrnáct fotografií. Byla to moje bakalářská práce.

Nutno podotknout, že se jedná o zachycení dvojčat. Podle čeho jste si vybírala modely?
Pro mne byla důležitá dětská nadpřirozenost. Potřebovala jsem, aby děti byly určitým způsobem jinak krásné. Nehledala jsem žádnou klišé nebo povrchní krásu, spíš jsem chtěla, aby z nich něco vyzařovalo. Bylo pro mne určitým vodítkem, aby připomínaly nějakým způsobem andělské tváře.

Dost dobře si nedovedu představit, jakým způsobem jste našla tolik dvojic? Já mám ve své blízkosti snad dva páry dvojčat, ale čtrnáct bych asi těžko hledala …
Musím podotknout, že ne vždy jde o pravá dvojčata. Soubor je směska dvojčat reálných a jakoby klonů dvojčat. A je otázkou, která jsou pravá a která ne. Vždy záleží na představivosti a jakési imaginaci každého z nás. Když budu ale mluvit přímo o výběru modelů, mám velkou výhodu, že pocházím z malého města, kde se známe. Obcházela jsem školky, školy, nejenom v Kloboukách, ale také v okolních vesnicích, a také jsem spolupracovala s agenturou.

Jedna z fotografií byla Japonci vybrána na jejich oficiální plakát. Můžete o ní něco prozradit?
Byla to vůbec první fotka, kterou jsem do série vyfotila. Spousta lidí byla znepokojená tou ubrečenou holčičkou. Opravdu nešlo o žádné drastické focení. Stačilo jen, aby se maminka vzdálila o metr dál a dítě vřískalo. (Úsměv.)

Je složitá práce s dětmi?
Mě každopádně bavila. Musím říct, že všechny modelky byly nesmírně pozorné. Jakoby samy vytušily, co je mým záměrem. V devadesáti procentech spolupracovaly výborně a kolikrát se stalo, že při focení bylo takové ticho, že by člověk slyšel spadnout i špendlík. (Úsměv.)

Kromě Japonska má Two za sebou už víc úspěchů. Je to tak?
Ano. Získala jsem cenu UniCredit Bank Young Talent Award pro nejlepšího autora ve věku do 35 let, na Mezinárodním festivalu fotografie v polské Lodži mi byla udělena Cena diváků a za týž soubor jsem byla oceněna Grand Prix BMW na festivalu Lyon Septembre de la Photographie. Byla jsem také nominovaná na cenu Akademie designu ČR za rok 2008, Czech Grand Design, kde jsem získala druhé místo. A víc nic už mě nenapadá.

Já myslím, že ten výčet je dostačující … Jak se vůbec zrodila myšlenka zachytit dvojčata?
Domnívám se, že v podvědomí je několik faktorů, které jakoby současně, ale nezávazně na sobě pracují. Dlouho mě fascinoval film Stanleyho Kubricka Shining a myslím, že se to spojilo s touhou mít sourozence, který by mi stoprocentně rozuměl. Já sestru mám, ale jsme diametrálně odlišné. Ona je pragmatik, já jsem hodně emocionální. Byla to taková moje velká touha mít spřízněné druhé já.

Myslím si, že každý z nás má v sobě několik osobností a moc mě zajímalo, jak ten jiný člověk v nás vypadá. A tak se zrodil nápad s dvojčaty. Nepopírám také fascinaci duplikací. V přírodě dva stejné jevy těžko najdete. V lidském světě je to možné. Co hůře, díky současným technologiím je možné vytvořit novou identitu člověka. Je snadné změnit realitu a vytvořit fikci.

Účastnila jste se vernisáže v Japonsku?
Bohužel ne. Byl tam profesor Vladimír Birgus a fotograf Ivan Pinkava.

Původně jste chtěla studovat malbu. Když se ohlížíte zpátky, berete jako dobré rozhodnutí, že jste se vydala cestou fotografie?
Určitě. Faktem je, že jsem velice dobře zvládla talentové zkoušky. Je nepsané pravidlo, že fotografové nemusí až tak kreslit. Mým profesorům přišlo líto, abych svůj talent vyplýtvala na fotku. Ale já jsem jí během prvního půl roku tak propadla, že už nebylo cesty zpět. (Úsměv.)

Utíkáte občas k malování?
Jen když jsem nemocná a nemám co dělat. Ale to se stává málokdy. Jinak se na sto procent věnuji fotografovaní.

Často pracujete v exteriérech v okolí vašeho rodiště. Máte ještě z čeho čerpat nebo už jste na Valašsku všude byla?
(Úsměv.) On to ani tak není záměr. Prostě si vybírám místa, která mi zapadají do mých projektů. Pokud jsou to krajiny a místa, která se nacházejí tady, nebráním se tomu. Hodně mi ulehčuje práci, když se na to místo můžu vracet a sledovat světelnou atmosféru. Když jdu na podzim do lesa, krajina se strašně rychle mění. To mi dává velkou volnost projekt dotáhnout do konce a přiblížit se mu. Pokud odjedu fotit někam, kde to neznám, jsem nucena ten den práce dopředu naplánovat.

Máte svůj vzor?
Nemám přímo vzor, ale líbí se mi práce několika autorů, jako je například Diana Arbus, Roger Ballen, Gregory Crewdson, Josef Koudelka, Lewis Caroll, Nadav Kander, Steven Klein, Nick Knight, Gottfried Helwein, Ivan Pinkava či Václav Jirásek.

Jaký je život fotografů v Čechách? Je těžký?
Složitá otázka … Já jsem měla v mnoha ohledech štěstí. Jsem ale vděčná, že se mi začíná plnit sen, a to živit se volnou tvorbou. Nic však člověk nemá zadarmo. Bez pilné práce to nejde. Člověk musí práci zasvětit hodně času. Já mám to štěstí, že mě práce baví a stala se mi vášní.

Vím, že umělci neradi hovoří o svých aktuálních projektech, ale stejně se zeptám. Na čem právě pracujete?
Teď jsem se nejvíc věnovala projektu Lacoste, do kterého jsem byla spolu s dalšími jedenácti fotografy z celého světa nominovaná. Tak uvidíme…

Pokud mám dobré informace, vaším úkolem bylo nafotit tři snímky s tématem legendárního trička Polo L.12.12. To mi prozraďte, jak se dá umělecky zachytit tričko?
(Úsměv.) Jakýkoliv předmět se dá zachytit mnoha způsoby. Tričko nebude hlavní myšlenkou. Pro mě byla důležitější odrazit záměr firmy nebo to, jak se firma sama prezentuje.

Máte umělecký sen?
Všechny projekty, které mám vymyšlené, jsou reálné. Jen se vždycky modlím, aby vyšlo počasí a aby ta situace se nepromarnila. Pokud mi totiž počasí nevyjde letos, musím čekat další rok. Občas je to dobré, ale někdy se také stane, že už se k tomu projektu nevrátím.

Silvie Pospíšilová

20.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Sklenář, malíř skla 13 500 Kč

Malíři skla a keramiky Podklady, malíř/ka skla. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: B. Egermanna 11, Nový Bor., Praxe v malování skla., První kontakt na tel: +420777204991, +420777220666 nebo e-mailu: balvinglass@seznam.cz, kontaktní osoba: Balvín Jindřich., Vhodné i pro cizince!. Pracoviště: Balvínglass, s.r.o. - 003, B. Egermanna, č.p. 11, 473 01 Nový Bor. Informace: Jindřich Balvín, +420 777 204 991,777 220 666.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 26 000 Kč

Ostatní lékaři specialisté Lékař/ka na oddělení léčebny dlouhodobě nemocných. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme vysokoškolské vzdělání dle zákona č. 95/2004 Sb., specializovaná způsobilost a praxe výhodou, morální a občasnskou bezúhonnost, příjemné vystupování a zájem o obor. , Mzdové podmínky budou dohodnuty při osobním setkání. , Nástup možný ihned nebo dle dohody. , Nabízíme:, - zázemí stabilní společnosti, - zajímavou práci v moderním pracovním prostředí s možností seberealizace, - možnost profesního růstu, - významná podpora vzdělávání , - závodní stravování, - zaměstnanecké akce, - příspěvek na penzijní připojištění, - výhodný zaměstnanecký tarif od O2, - 5 týdnů dovolené, - slevová karta do lékárny a Centra zdraví, - odměny při pracovním výročí, Vhodné i pro absolventy, OZP a cizince!, První kontakt emailem!. Pracoviště: Nemocnice s poliklinikou česká lípa, a.s., Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Pavlína Simmerová, +420 487 954 035.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 23 720 Kč

Referenti a vrchní referenti Vězeňské služby ČR Příslušník Vězeňské služby ČR. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 23720 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadujeme: střední vzdělání nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou, bezúhonnost, zdravotní, osobnostní a fyzickou způsobilost k výkonu služby, svéprávnost, občanství ČR. , Nabízíme: Nástupní služební příjem 23 720 Kč, náborový příspěvek až 100 000 Kč, 30 dnů dovolené v kalendářním roce, ubytování na ubytovně v místě pracoviště, možnost získání městského nájemního bytu v Mimoni a okolí, příspěvek na stravování, využití posilovny, sauny, využití zotavoven VS ČR k rekreaci, odměny při životním a pracovním výročí, lékařská péče, příspěvek 8 000 Kč na kulturní a sportovní vyžití, možnost čerpání bezúročných půjček z FKSP., První kontakt osobně na adrese Věznice Stráž pod Ralskem, Máchova 260, Stráž p. R., v pracovních dnech od 6,30 hod do 15,00 hod, emailem nebo telefonicky v pracovních dnech od 6,30 hod do 15,00 hod. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - věznice stráž pod ralskem, Máchova, č.p. 260, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Věra Košťálová, +420 487 878 213vdoběod6:30-15:00.

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 30 000 Kč

Ostatní elektrotechnici a technici energetici Specialista/tka ASŘ. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , -odpovídající bakalářské nebo magisterské vzdělání se zaměřením ASŘ, -Znalost programování PLC Siemens Simatic S7 - TIA PORTAL, Schneider výhodou , -Znalost SCADA/HMI vizualizace Siemens - WinCC, -Znalost průmyslové komunikace (Profibus, Modbus, Profinet, atd.), -Schopnost komunikovat na technické úrovni anglicky (ruský jazyk výhodou), -Schopnost spolupracovat s projektovým týmem a zákazníkem, -Flexibilitu často cestovat do zahraničí na zprovoznění technologií, Hlavní zodpovědnosti: , -Návrh, specifikace, tvorba dokumentace dle požadavků, -Vytváření funkčního popisu technologie a SW aplikace, -Tvorba samotného SW, -Návaznost na HW, -Provádění FAT, -Zprovoznění u koncového zákazníka (SAT), -Aktivní spolupráce v projektovém týmu, -Sledování současných trendů a přenos do projektů, Nabízíme:, -Zázemí rychle se rozvíjející české společnosti s vlastními výrobky a unikátním "know-how", -Zajímavou práci v perspektivním oboru s možností dalšího profesního rozvoje, -Příjemné moderní pracovní prostředí, -Příspěvek na firemní stravování, týden dovolené navíc, cafeterii Edenred, příspěvky na penzijní připojištění, telefon k soukromým účelům, odměny k pracovním a životním jubileím., Nástup: ihned, Nabízená mzda: 30 000Kč - 40 000 Kč., Vhodné i pro cizince!. Pracoviště: Mega, a. s. 001, Pod Vinicí, č.p. 87, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Karolína Nosková, +420 487 888 155.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kam za sportem: Divizionáři hrají v sobotu

Ilustrační foto.

Liberecký kraj ošetří další tři aleje

Českolipské muzeum bude lépe přístupné vozíčkářům

Českolipsko – Celkem čtyři projekty na obnovu a modernizaci budov Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě podpoří více než třemi miliony korun Liberecký kraj. 

Na biatlon raději autobusem. Břízky čekají uzavírky kvůli sportovní akci roku

Liberecký kraj – Desítky policistů, uzavřená silnice, parkoviště dál od areálu. V sobotu se v jabloneckém sportovním areálu Břízky uskuteční ostře sledované exhibiční mistrovství České republiky v biatlonu. Fanoušci i místní se musejí připravit na dopravní komplikace.

Tipy pro vás: Kam vyrazit v pátek a o víkendu

Českolipsko - Velikonoce klepou na dveře. Na vodním hradě proběhne jarmark, na velikonoční dílny můžete vyrazit do Brniště, Stráže nebo Kamenického Šenova.

Fotbalový kolotoč se roztáčí. Okresní soutěže zahajují odvetnou část

Českolipsko - Dlouhá zimní přestávka v krajských a okresních fotbalových soutěžích končí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT