Teď se po dlouhé pauze vrací s novou věcí. Už 6. října bude mít v Jiráskově divadle premiéru nová hra Tři muži ve člunu. V inscenaci, za kterou stojí tandem Klapka Zborník, si zahraje část „staré gardy" Jiráska i mladší generace.

Hru Tři muži ve člunu napsal už před lety František Zborník a úspěšně se hrála v pražském divadle ABC. Teď po této inscenaci sáhl i Jirásek, se kterým František Zborník, jenž se před lety přistěhoval do České Lípy, už řadu let spolupracuje.

Zborníkovi Tři muži ve člunu jsou pochopitelně adaptací slavného románu Jeroma Klapky Jeroma. Takže v České Lípě vlastně Klapka režíruje Klapku. A aby toho nebylo málo, sám Václav Klapka i jeho bratr Ladislav Klapka ve hře hrají. „Klapka režíruje Klapku. To je náš marketingový tah," směje se tomu českolipský režisér.

„Jeroma Klapku Jeroma a zvláště Tři muže ve člunu mám velmi rád. Zjistil jsem sice, že mladým lidem už tento titul moc neříká, ale pro naší generaci to bylo kultovní dílo, něco jako Švejk," říká Václav Klapka.

Konfrontace generací

V minulosti si už několikrát pohrával s myšlenkou, že by svého „skoro-jmenovce" Jeroma Klapku Jeroma adaptoval pro Divadelní klub Jirásek. „V tuhle chvíli ale bylo výrazně lepším řešením sáhnout po adaptaci kamaráda Franty Zborníka, která už byla hotová a je výborná," uvedl Klapka.

Hra dá prostor nejen mladším českolipským ochotníkům, ale i těm dříve narozeným. „Nejde totiž jen o příběh mladých kluků, kteří jedou po Temži a vyprávějí si krásné příhody, například o cestě se sýrem z Liverpoolu do Londýna. Jeroma Klapka Jeroma tam zakombinoval také tři muže po čtyřiceti letech. Šedesátníci, kteří se s odstupem času dívají na bezstarostnost svého mládí," popisuje režisér českolipské inscenace.

Od této dvojí roviny očekává, že hra bude zajímavá také i tím, že v ní dojde k jakémusi pomyslnému předávání štafety bardů českolipského ochotnického divadla jejich mladším nástupcům a že to obecně bude konfrontace starší generace s mladší.

Premiéra už v sobotu

„Upřímně doufám, že se lidé budou bavit, ale není to jen o legraci. Velkou roli v tom bude hrát i určité zhodnocení života," přiblížil Václav Klapka, který si sám roli jednoho ze tří starých mužů, vzpomínajících na své mládí, zahraje. Další šedesátníky budou hrát Karel Bělohubý a autor inscenace František Zborník. Roli jejich psa dostal Pavel Landovský.

Ze starých bardů se objeví ještě například Ladislav Klapka. Mladé muže ve člunu hrají Cyril Grolmus, Jiří Gottlieber a Jakub Neumayer. Ti ale mají psa jen plyšového. Premiéra je za týden, v sobotu 6. října v Jiráskově divadle. Repríza bude už na Českolipském divadelním podzimu.

Václav Klapka

- vůdčí osobnost DK Jirásek po několik desetiletí

- nejslavnější inscenace: Jak se vám líbí (1985), Mistr a Markétka (1989). Oba tituly uvedla Čs. televize

- s jeho inscenacemi vycestoval Jirásek i do Yokohamy (1989, hra Henryk) či jihokorejského Chuncheonu (2004, Višňový sad)

- v České Lípě podniká v oboru cizích jazyků a cestovním ruchu

František Zborník

- divadelní autor, režisér i herec, také autor rozhlasových her či knih pro děti

- v 70. a 80. letech vůdčí osobnost souboru Šupina ve Vodňanech

- profesionálně se věnoval divadlu v Českých Budějovicích

- v letech 1990 94 byl starostou Vodňan, nyní žije v České Lípě

- v rámci divadelních podzimů vedl v Lípě řadu workshopů pro herce i divadelní recenzenty

Michael Polák