VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Kulturní dům Crystal nejde zapomenout," říká v rozhovoru Dan Bárta

Česká Lípa - „Jirko, za půl hodiny můžeš přijít," zavolal Pepa Pelc ze Základní umělecké školy krátce po třetí hodině odpoledne.

13.11.2016
SDÍLEJ:

Dan BártaFoto: Miloš Šálek

Byla to zpráva, která měla ten den přijít až mnohem později. „Na přípravu času dost," říkal jsem si do té doby. Předpokládal jsem, že si dodělám svojí práci a vrhnu se na přípravu otázek pro rozhovor s hlavní hvězdou večerního představení. Telefonát můj plán narušil. Dodělal jsem tedy rozdělané, a vydal se za dva rohy od redakce do českolipského Jiráskova divadla. Tam, opřen o pódium, zapisoval jsem si do bloku otázky, co mne narychlo napadly.

Dan Bárta, zpěvák, který měl toho večera vystoupit, právě dokončil zkoušku se studenty českolipské Základní umělecké školy. Když jsme se potkali, vycházel ze zákulisí a mířil do města pro něco k snědku. „No tak pojďte ven, já si dám cígo," odpověděl na mojí žádost o krátký rozhovor.

Ačkoliv by se to nabízelo, nechtěl jsem po sté vytahovat prezidenta, Bradyho nebo otázku uprchlíků. Domnívám se, že muzikanti by se měli vyjadřovat primárně k hudbě. V případě Dana Bárty to byl správný přístup. Zdvojené škrtnutí zapalovačem naší krátkou rozmluvu započalo.

Jak se vám hrálo se studenty ZUŠky?

Ve vyjádření muziky je tolik touhy, sexu, napětí a smutku… Ty děti takový prožitek v tomto věku logicky mít nemůžou. Hrají zatím víc ty noty, a tím je to takové trochu plošší. Ale bylo by divné, kdyby tomu tak nebylo. Tady jde hlavně o to, zahrát si to spolu a být tak na jedné lodi.

Jak tedy taková spolupráce probíhá.

I já, protože jsem to hrál poprvně, jsem s tím měl hodně práce. Šlo hlavně o to, uhníst vše společně tak, aby byl jasný začátek, jasný střed, jasný konec, jasná dynamika a aby to mělo takovou stavbu, jakou to má mít. O nic jiného v tuhle chvíli vlastně nejde.

Na obalech vašich desek bylo léta napsáno „Kopírování zabíjí hudbu". Stalo se tak?

To heslo je nešťastné. Je to špatně naformulovaná skutečnost, že muzikantům, respektive vydavatelským společnostem bude ouzko, pokud ty lidi, kteří tu hudbu chtěji, se k ní dostanou tak, že si jí někde nelegálně stáhnou nebo zkopírují. V posledku nebude mít muzikant možnost nahrát další. Mikrofon totiž levnější nebude. Uznávám, že formulace „Kopírování zabíjí hudbu" je blbost. Kopírování výrazně šláplo na krk hudebnímu průmyslu, hudbě nikoliv. Ta funguje i s kopírováním.

Není díky tomu dnešní trh jen o prvoplánovém mainstreamu?

Situace je stejná, jako byla vždycky. Vždy byla určitá skupina lidí, kteří se budou chtít trefit do aktuálního vkusu, protože vnímají hudbu jako zboží. Vždy také ovšem existovala skupina lidí, která to uměla spojit, což byli lidi, kteří byli silní jak na obsahu, tak na formě, a díky nějakému stejně silnému manažerovi se jim to povedlo prodat. Ne všichni muzikanti, kteří byli geniální, zemřeli v zapomnění nebo v bídě.

Je náročné se prosadit?

Aby něco zaznělo, musí do toho člověk investovat mnoho vlastních prostředků. V tu chvíli to vyžaduje celou ženu nebo celého muže. Myslím si, že to může to být na začátku dobré síto.

Jak je v hudbě důležitý plošný úspěch?

Nedomnívám se, že může na světě existovat umělec, který netouží po úspěchu. Ale jsou tací, kteří touží primárně po tom vyjádření, až poté myslí na to, koupit si dům.

Už jste párkrát v Lípě byl, utkvělo vám tu něco v paměti?

Myslím, že Kulturní dům Crystal se všemi těmi skleněnými a kubistickými vlysy zapomenout nejde. (směje se)

Autor: Jiří Jelínek

13.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení