Ani si nevybavím, kdy naposled jsme o divadle vedl rozhovor s Leošem Nohou, dříve hercem Činoherního studia v Ústí a před tím i zpěvákem ústecké kapely Invalidní důchod. A tak jsme v novém rozhovoru připomněli jeho TV seriály, Luďka Sobotu, hru Buržoazie i město Ústí, ze kterého, jak říká, nikdy úplně neodešel.

Kdo ve vás objevil sklony ke komediím? V Činoherním studiu?
To bylo dávno před tím. Už jako dítě mě ovlivnila komedie, bavily mě ty francouzské s Belmondem a Funesem. Taky Bud Spencer plus nějaký ten Burian a Luděk Sobota.

Sobota za zenitem?

S ním jste o dost let později měl hrát v seriálu Okresní přebor. To muselo být fajn, ne?
(smích) Pro mě rozhodně. Kdo by si nechtěl zahrát se svým oblíbeným komikem? I když v tu dobu, když šel Luděk do Přeboru, už byl trochu za zenitem. Ale Okresní přebor ho zase „nakopnul". Já jsem si to tedy dost přál, pomohl mu k tomu hlavně režisér Honza Prušinovský.

Vaší výraznou rolí v Činoherním studiu byl nádražák Alois Nebel ve stejnojmenné hře. Vlastně si jinou nevybavím, a co vy?
Já tam moc hlavních rolí neměl. Než jsem je začal hrát, šel jsem do Divadla Na zábradlí do Prahy. V Činoheráku jsem stihl asi čtyři inscenace. Vzpomínám si na Plavého koně: Byl fyzicky náročný, musel jsem tam „bejsbolkou" roztřískat bar. Nebylo to jednoduchý, ale pak už jsme to docela zvládal. (smích)

Komiksy: I Čtyřlístek

Alois Nebel, hra i film, inspiroval úžasný komiks Jaromíra99 (Jaromír Švejdík, skupina Priessnitz). Čtete komiksy, baví vás?
Spíš jsem je četl jako kluk, když jsem našel doma Saudkovy staré komiksy a Rychlé šípy i Čtyřlístky. Ale Spidermani, Supermani a spol., to už mě jen lízlo. Vlastně minulo.

Ale komiks Alois Nebel jste četl…
Ten jo, Jarda Rudiš mi ho věnoval. Alois Nebel pro Činoherní studio vznikal z prvních 2 dílů trilogie (Bílý potok, Hlavní nádraží). Třetí Zlaté hory tehdy ještě nebyly.

Nově má Jaromír99 komiks Zámek podle Kafky. Zajímá vás?
Určitě jo, ale nemám moc času. Takže jestli mě ho Jarin dá, rád si ho přečtu, až bude čas. Nebo si ho i koupím, až ho v knihkupectví potkám.

Váš první celovečerní film Mistři bylo sociální drama, ale už Poslední plavky komedie. Štvalo vás, že ji lidi dost „strhali"?
Tím jsem se trápil dřív. Ale ono dnes zas tolik práce není a já si řekl, že když nějakou vezmu, už nebudu „brečet nad rozlitým mlíkem", že to nedopadlo. Snažím se hrát co nejlíp, ale ono to ne vždycky dopadne. To se stane, není to tragédie.

Ondřej Vetchý řekl, že mu seriál Okresní přebor připomíná Městečko Twin Peaks. Nevidí on svět moc škarohlídsky, temně?
To bych ani neřekl. Ondra je skaut, tak ani nemůže. Navíc má děti, takže musí být trošku optimista. Ale každý v tom může vidět něco jiného. Někdo Homolkovy, někdo zase Městečko Twin Peaks…

Němci vs. Maďaři

Má Okresní přebor srovnání s venkem? Či je ten smutně veselý TV seriál česky specifický?
To nevím, netuším, jak se hraje malej fotbal třeba v Německu, jestli by to tam pochopili. Ale myslím, že Slováci by to pochopili a asi i Maďaři.

Uměl byste si představit Okresní přebor i na divadle?
Asi by to šlo. Ale proč dělat odvárek z něčeho, co je už dobrý? Když už je to jednou natočený, tak si to můžou v tom divadle pustit na plátno…

V Buržoazii dle slavného Buňuelova filmu Nenápadný půvab buržoazie vás uvidíme v neděli v Činoherním studiu v Ústí. Jaké to je, vracet na svou bývalou scénu?
V Ústí jsem vždycky rád, pořád tu tak trochu bydlím, mám tu svůj byt. Nepřipadá mi, že bych se sem vracel, jen jsme pracovně víc v Praze.

A co hostování v Činoheráku?
Už to bylo párkrát „naťuklý", ale jsem tak vytížený, zaplaťpánbůh, že to zatím nedopadlo. Ale jsme tomu otevřený a všichni to v Činoheráku vědí. Určitě to dopadne, rád bych, až o mě bude menší zájem.

V Buržoazii je uvedeno obsazení, ale bez určení rolí. To úmyslně?
Úmyslně, v té hře žádné role nejsou. Je to „na motivy" Buňuela, nikdo tam vyloženě svoje jméno nemá. Je to takový krasohled, takové leporelo.

Už jsem viděl fotky ze hry, připadá mi, že se tam dějí docela dost šílené věci…
No ono to tak je.

Dost šílené věci

…tak jsem se chtěl zeptat: Jak moc je to představení zábavné?
Je velmi zábavný a dějou se tam šílený věci. Bavilo mě to, už když jsem ho viděl poprvé. Naskočil jsem totiž do hotového představení, přezkoušel roli za kolegu. V té hře ale nesmí nikdo vyloženě čnít. Takže jsme se já, Míla König, Vláďa Hampl, Majda Cidlinová a Anežka Kubátová naladili na kolegy, kteří už v tom byli. Měli jsme na to čtyři zkoušky a myslím, že to dopadlo dobře.
Jenže já už teď nechci moc prozrazovat. Byl bych rád, aby se lidi přišli podívat a myslím, že se i nasmějou.

K seriálu Helena, který nás doma baví. Jste se Sandrou Pogodovou, Helenou, na stejné vlně?
Ale jo, ona je Sandra takovej poloviční chlap. Takže se směje tomu mýmu debilnímu chlapskýmu egocentrickýmu humoru. Takže i když Sandra žádný děti nemá, tak myslím, že jsme se jako manželé tří dětí docela shodli.

A bude Helena pokračovat?
Jo, už jsme točili další řadu. Jen nevím, kdy ji Nova pustí.