Již dnes začíná v Liberci sraz horkovzdušných balónů – Balónové Ještědění. Minulý ročník zkazilo počasí, letos to ale vypadá, že balóny vzlétnou do nebes.

„Balónové Ještědění je sraz balónářů. V České republice se zimní srazy skoro nekonají, tak jsme ho uspořádali, aby si balónáři mohli prohlédnout i zimní krajinu. Taky to bereme jako propagaci, protože spousta lidí ani neví, že se v zimě může s balónem létat, přitom podmínky jsou lepší než v létě,“ vysvětlil Luboš Baloun, ředitel akce Balónové Ještědění.

Balóny dnes nevzlétnou, snad zítra

Letošní počasí vypadá pro vzlétnutí balónů příznivěji než minulý rok, ovšem dnes balóny nezvlétnout. Potřebují stejné podmínky jako letadlo, ovšem dále jsou ještě náchylné na sníh i déšť, protože plášť balónu je z textilie.

„Nikdy to není stoprocentní, ale vypadá to, že letos start balónů proběhne. Zatím to vypadá na středu a pátek, ale ještě uvidíme podle testů větru a dalších podmínek,“ řekl Luboš Baloun.

Nikdy se dopředu neví, kde budou balóny startovat. Přesný seznam pozorovacích i startovacích míst včetně časů startů zveřejní pořadatelé zhruba dvě hodiny před startem na internetové stránce www.jestedeni.vyletbalonem.cz.

Letům balonů nad Libercem dnes zamezilo počasí

Sněhové přeháňky a silný vítr dnes brání tomu, aby mohly nad Liberec vzlétnout horkovzdušné balony. V rámci druhého ročníku akce nazvané Balonové Ještědění jich dnes bylo připraveno osm. Pokud se počasí umoudří, mohly by nad krajským městem letět ve středu dopoledne, řekl jeden z organizátorů Ivan Kábele.

Pro horkovzdušné balony nebývá překážkou silný mráz, který v Česku v posledních dnech panuje, ale přeháňky a vítr. Podle Kábeleho však vypadá předpověď na středu příznivěji. "Krátce po 09:00 se rozhodne o tom, jestli se poletí a odkud. Letělo by se asi mezi 10:00 a 11:00," dodal organizátor.

Nepříznivé povětrnostní podmínky ovlivnily i loňský ročník akce. Balony nad krajské město vzlétnout nemohly a přehlídka se omezila na doprovodný program.

Letos mají pořadatelé v plánu předvést například takzvané balonové rozptýlení, tedy hromadný start z různých míst Liberce. Akci doplní i bohatý doprovodný program. Uskuteční se řada menších kulturních akcí v harcovském klubu Vlak a Ještědění v sobotu na libereckém letišti uzavře Snow beach party, kde budou mít návštěvníci možnost svézt se na upoutaném balónu nebo tipovat, kolik nafukovacích balonků zvedne člověka. (čtk)

Tipsport arena, Makro a letiště

„Máme domluvených několik míst vhodných pro start, například letiště, prostor u Tipsport areny a u Makra,“ uvedl ředitel akce Luboš Baloun. Celou akci doprovází bohatý kulturní program, který mohou Liberečané navštívit na dvou místech v Klubu Vlak a na libereckém letišti.

Už dnes 7. února od 20 hodin mohou diváci zhlédnout projekci o balónovém létání s besedou s piloty. Po semináři bude v klubu hrát DJ.
Hned další den od půl deváté večer zavítá do Vlaku kytarová legenda Radim Hladík s omlazenou kapelou Blue Effect, která tu hraje poprvé. Zahrají osvědčené pecky v nových aranžích i písně rockových Walk Choc Ice, jejichž lídr Honza Křížek dnes v Effectu zpívá a hraje na kytaru.

Ve čtvrtek se pak můžete těšit od 20 hodin na Base Jumping – skok do Macochy v podání Martina Trdly a Akrobatický paragliding – projekci filmu s povídáním pilota Lukáše Skrbka.

Rock and roll i post hardcore

V pátek Klub Vlak opět ovládne muzika, tentokrát dvě kapely, rockandrollová partička Segment a post hardcore Attic Vanity.
V sobotu se doprovodný program přesune na liberecké letiště, kde diváky od 14 hodin čeká akce SNOW BEACH PARTY: seskok basejumpera z letícího balónu, tipovací soutěž – kolik balónků zvedne člověka, seskok paraglidem z letícího balónu, ukázka motorového paraglidingu, beach volejbal o sud piva a další zábavné aktivity a soutěže pro děti i dospělé.

V sobotu 11. února od 17 hodin čeká návštěvníky letiště ještě akce Balónové žárovky. Celý kulturní program na letišti bude doprovázet karibská hudba, moderátor a DJ.

Večer se program opět přesune do harcovského Klubu Vlak, kde proběhne poslední akce Balónového Ještědění after party se známými libereckými DJ´s z Experimental Cabaret, kteří zahrají bigbeat, funk, breakbeat a hip hop.Večer také návštěvníky Vlaku čeká projekce fotografií z celého týdne Balónového Ještědění.

KLUB VLAK – kulturní program Balonového Ještědění


Úterý 7. února
od 20 hodin
Projekce se tematikou balónového létání a seminář s piloty
Hudební vystoupení DJ

Středa 8 února od 20.30
RADIM HLADÍK a BLUE EFFECT – koncert

Čtvrtek 9. února od 20 hodin
BASE JUMPING – skok do Macochy v podení Martina Trdly
AKROBATICKÝ PARAGLIDING – projekce filmů

Pátek 10. února od 20 hodin
SEGMENT a ATTIC VANITY – koncerty

Sobota 11. února od 20 hodin
AFTER PARTY k programu na letišti SNOW BEACH PARTY
Experimental Cabaret, projekce fotografií z celého týdne

LETIŠTĚ LIBEREC – SNOW BEACH PARTY

Sobota 11. února od 14 hodin
Zahájení doprovodného programu SNOW BEACH PARTY

Sobota 11. února 17.30
BALÓNOVÁ ŽÁROVKA
Celý kulturní program na letišti bude doprovázet karibská hudba, moderátor a DJ.