V řadě jednadvaceti koncertů a divadelních představení nabídne festival setkání s klasickou hudbou, operou, barokním tancem i alternativní směsicí jazzu a folku na 16 místech Libereckého a Ústeckého kraje a v příhraniční části německého Saska. O festivalu jsme si povídali s jeho ředitelem Martinem Prokešem.

Lípa Musica vstupuje letos do 13. ročníku. Co je hlavním motivem letošní dramaturgie?

Lípa Musica se připojuje v letošním roce k oslavám Roku české hudby 2014. Tato skutečnost provází celou letošní dramaturgii. Hudba je totiž reprezentativní součástí české kulturní identity. Jména Antonín Dvořák, Bedřich Smetana, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů, Josef Suk, Jan Dismas Zelenka a další, jsou spolehlivými markanty, které lidé rozpoznávají ve světě jako „české".

Stalo se již dobrou tradicí, že první týden zůstává festival ve svém srdci České Lípě, kde probíhá v podstatě festival v rámci festivalu. Co nabídne letos?

Letošní koncentrovaný týden bude skutečně mimořádný. Zahájíme s hvězdou Metropolitní opery Štefanem Margitou v operním galavečeru, dva dny poté zažije Česká Lípa českou premiéru barokního mobilního divadla, které je věrnou kopií barokních divadel včetně všech technických vymožeností, jakými jsou například propadla, létací stroje, výměna kulis, bouře, vlnobití a další. To vše přijede do České Lípy dvěma kamiony a bude se za asistence 10 lidí stavět 24 hodin. Poté vznikne zcela unikátní podívaná. Divadlo postavíme do velkého sálu KD Crystal a vytvoříme tak nádherný stroj času, protože v moderní architektuře zazní poprvé v historii České Lípy barokní divadlo za doprovodu hudebníků v dobovém oblečení s barokním tancem a zpěvem. Scarlatiho opera Armida za doprovodu ansámblu Musica Florea bude zcela jistě unikátní podívanou pro 500 vyvolených diváků.

Poté v premiéře nastudované pro festival Lípa Musica provede scénicky Otvírání studánek skladatele Bohuslava Martinů renomovaný dětský pěvecký sbor Severáček. Tento projekt koncipovaný do řady Lípa Musica dětem je dalším projektem pro naše nejmladší publikum.

Jono McCleery.Hudebním skvostem s odskočením od klasické hudby bude vystoupení anglického zpěváka, kytaristy, skladatele s osobitým projevem, kterým si získává srdce nejen posluchačů, ale i vydavatelů. Svůj osobitý pohled na londýnský folk představí Jono McCleery v Centru textilního tisku u Vodního hradu. Tento výjimečný kulturní projekt bude taktéž jen pro hrstku těch nejrychlejších posluchačů.

Týden v České Lípě bude završen v bazilice Všech svatých klasickým varhanním koncertem v podání vynikajícího varhaníka Bernharda Marxe, který působí v německém St. Blasien, kde jsou třetí největší varhany na světě a sám Marx je spolutvůrcem tohoto výjimečného nástroje. Vzhledem k tomu, že českolipské varhany v basilice patří k severočeským skvostům, dostanou milovníci varhanní hudby zcela jistě skvělý hudební zážitek.

Významnou kapitolou festivalu je již několik let českoněmecká spolupráce. Bude tomu tak i tentokrát?

Zcela jistě, je to podle mého názoru dobrá cesta, o kterou stojí zato pečovat a rozvíjet ji. Lípa Musica se v letošním roce představí na dvou tradičních místech v Großsöchnau, Zittau a na novém překrásném místě v Schirgiswalde společně s Martinů Voices, Zemlinského kvartetem a Ensemble Inégal.

Festival se téměř od počátku záslužně věnuje i dětem, v loňském roce jste s úspěchem zahájili pořádání hudební soutěže. Co připravujete v této oblasti pro letošní ročník?

V letošním roce se uskuteční druhý ročník pěvecké soutěže Lípa Cantantes, kterou připravujeme společně se ZUŠ Česká Lípa. Své schopnosti tak opět budou moc změřit malí a mladí zpěváci od 7 do 25 let z celého kraje. Porotu i letos povede moje pěvecká mentorka a operní legenda Magdalena Hajóssyová, vedoucí pěveckého oddělení na pražské HAMU a ti nejúspěšnější se posléze představí na koncertu vítězů ve foyer ZUŠ. Termín uzávěrky přihlášek do soutěže je 10. října a už se všichni velmi těšíme na letošní talenty.

Jak probíhaly přípravy letošního ročníku?

Znovu a znovu si uvědomuji a děkuji za to, že můžeme dělat tak krásnou práci, jako je připravovat Lípu Musicu pro naše posluchače. Myslím, že každý z nás, kdo může o své práci říct, že je zároveň jeho koníčkem, je svým způsobem naplněný. Nic není v životě zadarmo, když ovšem máte jasný cíl a poslání, je uskutečnění mnohem snazší. Letošní přípravy jsou asi nejintenzivnější, úžasné, dynamické z hlediska všech předchozích. Mám štěstí na své spolupracující kolegy, se kterými usilovně pracujeme na tom, abychom naplnili všechny naše sny a měli jsme možnost se opět na podzim setkávat při něčem mimořádném.

Co považujete za léta praxe v řízení festivalu za nejproblematičtější? Je to jen a pouze financování? Mění se v tomto ohledu situace s časem? Co by bylo podle vašeho názoru zapotřebí systémově změnit, aby byla situace pro pořádání hudebních festivalů příznivější?

Tak, jak jsem se zmínil už v předchozí odpovědi. Když máte cíl, dokážete si ho představit, je velmi pravděpodobné, že ho i naplníte. Protože tomu věříte. Překážky na cestě za naší vizí jsou a zřejmě budou. Financování je jedno z nejvýznamnějších témat, které se vrací v pravidelných periodách. Nejsem z těch, kteří si stěžují. Jsem vděčný Městu Česká Lípa za jeho dlouholetou podporu, jsem vděčný všem podporovatelům bez rozdílu a chovám naději, že je Lípa Musica výkladní skříní do budoucna nejen České Lípy, ale i Libereckého kraje. Přál bych si, aby i s ohledem na celorepublikové posuzování důležitosti působení kultury v regionech Ministerstvo kultury přehodnotilo svou politiku a ujednotilo svůj pohled, který jim z jejich pozice náleží, a to nesoustředit svůj zájem nejen na logická centra, jakými jsou Praha, Plzeň, Brno, Ostrava. Chovám naději na mnohem sofistikovanější pohled optikou pokrytí mapy v rámci celé republiky.

Hradišťan zahraje ve Cvikově a v Novém Oldřichově.Připravili jste pro posluchače nějaké novinky?

Jistě, bez vývoje je zánik, a tak se snažíme zdokonalovat servis našim posluchačům. Ta nejzásadnější novinka je vznik Klubu přátel festivalu, kterým jsme pro naše návštěvníky a podporovatele festivalu nabídli členství ve třech kategoriích v závislosti na kumulované hodnotě nákupu vstupenek či hodnotě zakoupené klubové karty. Každému typu příznivce náleží specifický balíček výhod zahrnující přednostní informace o festivalu, zvýhodněné vstupné na koncerty a společenské akce festivalu a rovněž slevy uplatnitelné v síti spolupracujících partnerů. Další novinkou je, že rozšiřujeme předprodej o síť Ticketportal, tím pádem nabízíme našim posluchačů zakoupení vstupenek z dalších předprodejních míst. A pochopitelně nebude chybět ani v letošním roce zdarma doprava autobusem na vybrané koncerty pro českolipské publikum.

S festivalovým, primárně českolipským, publikem pracujete už hezkou řádku let. Cítíte, že se nějak mění a vyvíjí?

Českolipské publikum je bez nadsázky mimořádné, není to pouze hodnocení naše, ale i našich hostů festivalu, kterých je za ta léta opravdu velká spousta. Tak jak se vyvíjí festival, zraje i naše publikum, které již s napětím očekává každý další festivalový ročník.

Festival se pomalu blíží k prvnímu mezníku předznamenávající věk dospělosti. Jaká je Vaše vize festivalu do následujících let?

Lípu Musicu musíme nutně předat našim dětem, mladší generaci, jen tak dojde k naplnění toho, co jsme započali. Vrátit tomuto regionu identitu a kořen, který mu z historických souvislostí právem naleží a který mu byl vzat. Lípa Musica je společensko-kulturní hodnota našeho kraje, o kterou stojí za to pečovat a rozvíjet ji.

Pro otce celého festivalu je určitě těžké vybírat mezi koncerty, přesto prozraďte závěrem svůj tajný tip pro letošní ročník, na který se Vy osobně nejvíce těšíte?

Odpovídám každoročně otřepaně. Miluji každé své dítě stejně, budu tedy se všemi dětmi a těším se na vše, opravdu…

Výběr z programu festivalu ZAHAJOVACÍ KONCERT: OPERNÍ GALA
sobota 20. září, 19.00 Česká Lípa, Kulturní dům Crystal
Štefan Margita – tenor
Filharmonie Hradec Králové, Marek Štilec – dirigent
F. Schubert / G. Donizetti / G. Bizet / G. Gershwin / P. I. Čajkovskij / P. Mascagni / F. Cilea / J. Offenbach / J. Strauss ad.
LÍPA MUSICA DĚTEM: OTVIRÁNÍ STUDÁNEK
úterý 23. září, 9.00 a 10.30 Česká Lípa, Jiráskovo divadlo
Severáček – liberecký dětsky sbor ZUŠ
Martin Bárta – baryton, Pavel Soukup – vypravěč
B. Martinů / P. Eben / M. Uherek
VARHANNÍ HUDBA V PROMĚNÁCH STALETÍ
pátek 26. září, 19.00 Česka Lípa, bazilika Všech svatých
Bernhard Marx – varhany
J. S. Bach / D. Buxtehude / C. P. E. Bach / V. Petrali
E. Forrer / A. K. Winteler
SVATOVÁCLAVSKÝ KONCERT IN FEMINEA FORMA: HUDEBNÍ PRAXE ŽENSKÝCH KLÁŠTERŮ
neděle 28. září, 17.00 Jezvé, kostel sv. Vavřince
Ensemble Musaicum, Karolina Brachman – umělecká vedoucí
Markéta Cukrová – alt, jako host
H. von Bingen / G. Baptista / C. Assandra / L. O. Vizzana / C. M. Cozzolani / B. Strozzi / A. Bembo / F. C. Romana / E. J. de la Guerre / C. Sessa
SLOVANSKÉ TANCE
čtvrtek 2. října, 19.00 Šluknov, Zámek – Koncertní sál*
Ivan a Lukáš Klánských – klavír
A. Dvořák
TRADIČNÍ KONCERT PŘI SVIČKÁCH - IL VIOLINO BOEMO
sobota 4. října, 19.00 Zahrádky, kostel sv. Barbory
Lenka Torgersen – housle, Václav Luks – cembalo
Benda / Jiranek / Stolzel
SLAVNÉ BAROKNÍ KANTÁTY A MOTETA
čtvrtek 9. října, 19.00 Děčín, Zámek – Knihovní sál
Collegium 1704, Collegium Vocale 1704, Václav Luks – dirigent
J. S. Bach / H. Schütz / Ch. Bernhard
FANDANGO: PODMANIVÝ SVĚT TRADIČNÍHO ŠPANĚLSKEHO TANCE
pondělí 20. října, 19.00 Doksy, Zámek*
Ludovica Mosca – tanec a kastaněty
Lucie Guerra Žákova, Petra Žďárská – cembalo
J. H. d'Anglebert / A. Soler / A. Scarlatti / L. Boccherini
LÍPA CANTANTES: PĚVECKÁ SOUTĚŽ
patek 24. října, 17.00 Česká Lípa, foyer ZUŠ v České Lípě
Slavnostní koncert vítězů krajské pěvecké soutěže
žáků ZUŠ vyhlášené festivalem

Lucie Johanovská