Pondělní zahajovací koncert, který byl současně druhým Koncertem pro Liberecký kraj, nabídl v jabloneckém divadle mimořádnou operní lahůdku. Návštěvníky zavedl do tajů barokního operního repertoáru, který není běžnému posluchačstvu tolik známý.

V podání světově ceněné pěvkyně zazněly ukázky z děl italských barokních autorů i velikána Georga Friedricha Händela. Magdalena Kožená naplnila očekávání do posledního místa zaplněného divadla v té nejvyšší možné míře a publikum odměnila dvěma přídavky.

Festival pokračuje v pátek 21. října v bazilice Všech svatých v České Lípě a představí jednu z hlavních hvězd festivalu, německou hráčku na theremin Carolinu Eyck. Málo známý elektronický nástroj, který vynalezl ruský vědec, hudebník a tajný špion Lev Sergejevič Theremin, je schopný napodobit smyčce i lidský hlas.

Carolina Eyck, kterou doprovodí pianista Christopher Tarnow, posluchačům ukáže, že na tento nástroj lze interpretovat hudbu od renesance po současnost, a to bez jediného doteku. Na koncert zbývá posledních pár vstupenek.

Podstatnou část každoroční dramaturgie festivalu tvoří tradiční klasické koncerty. Pro letošní rok je z tohoto ranku pro diváky připraven komorní program mimořádných pěvkyň Hany Blažíkové a Barbory Kabátkové, který je věnován francouzskému baroknímu skladateli Françoisi Couperinovi. Vyprodaný koncert s názvem Temné hodinky bude v sobotu 22. září  hostit kostel sv. Barbory v Zahrádkách, kde tmu zahání dodnes jen světlo svíček.

Na konci týdne festival poprvé vycestuje mimo Liberecký kraj. V bazilice Panny Marie pomocnice křesťanů ve Filipově u Rumburku proběhne v neděli 23. září jeden z koncertů věnovaný stému výročí československé státnosti. K českým dějinám odkazuje program nazvaný Petr Eben & Labyrint světa a ráj srdce, který interpretuje Komenského poselství v dnešní době a ve kterém se kromě varhaníka Tomáše Thona jako recitátor představí Marek Eben.

Více na lipamusica.cz