To je hlavní letošní tahák českolipské příspěvkové organizace Lipý, která spravuje Centrum textilního tisku a Vodní hrad Lipý.

Zkrácené prohlídky včetně komentované procházky po historickém centru města budou možné jen po předchozí rezervaci. Prohlídku si budou moci lidé zamluvit přímo na hradě nebo v Centru textilního tisku.

„Samozřejmě v letošním roce chystáme také bohatý letní kulturní program včetně pohádkových představení pro děti. Dospělí se mohou těšit na hudební akce – například hudební festival Všudybud, divadlo nebo letní kino. To je mezi lidmi velmi oblíbené, jen na promítání Pulp Fiction přišlo v loňském roce bezmála tři sta lidí. Stejně jako v loňském roce proběhne na hradě Muzejní noc," doplnila ředitelka příspěvkové organizace Lipý Jiřina Kučerová.

Pozitivní zprávou je, že ceny vstupného zůstanou v roce 2015 stejné jako vloni.

Turistická sezóna na vodním hradě Lipý odstartuje 1. dubna. První velkou letošní akcí na hradě budou oblíbené Pašijové hry, které jsou letos přichystané na sobotu 6. dubna. Největší chystanou změnou v představení je výměna představitele hlavní role Ježíše – letos poprvé se v ní představí Jakub Neumayer. Dosavadní „Ježíš" Josef Fárek představení režíruje.

Stejně jako v loňském roce však Pašijové hry doprovodí orchestr Základní umělecké školy v České Lípě, který zahraje skladby Marka Kučery, ředitele českolipské ZUŠ, speciálně složené jen pro toto představení.

Kromě nápaditého programu věnují pracovníci příspěvkové organizace Lipý péči také samotnému hradu. V letošním roce se tak budou upravovat podlahy v zastřešené části hradu, opravovat se bude také severní hradební zeď.