Taková atmosféra bude na 13. Mistrovství České republiky v dětských country tancích, které pořádá českolipský taneční soubor Country Road. Tuto sobotu v poledne odstartuje v českolipském kulturním domě Crystal program mistrovství tradičním country tancem mladších dětí, ve kterém vystoupí moravské country skupiny Black and White, Klobouček nebo TCS Zuzana.

„Mistrovství je otevřené, což znamená, že se ho mohou zúčastnit i taneční skupiny z ciziny,“ upozorňuje organizátorka MČR v dětských country tancích Eva Vítová s tím, že zahraniční účastník nemá nárok na titul mistra České republiky. Hosté ze zahraničí samozřejmě chybět nebudou. Ze Slovenska se přijedou předvést a zasoutěžit členové taneční skupiny Harlekýn z Nižné.

„Mistrovství ČR v dětských country tancích mohou v České Lípě lidé vidět poprvé,“ upozorňuje Vítová a pokračuje: „Kdo získá titul v rámci těchto mistrovství, může požádat Českomoravskou asociaci dětských country tanečních souborů o pořadatelství ve svém městě.“

Zatím se většina mistrovství ČR konala v Pardubicích, Znojmě, Mladé Boleslavi, Jablonci nad Nisou nebo v Praze. Pořadatelský taneční soubor, českolipský Country Road, získal mistrovský titul už dvakrát a díky tomu mohou uspořádat dvoudenní country maraton v okresním městě.

Country na Severu

„Soutěží se ve dvou kategoriích. Děti do osmnácti a nad osmnáct let,“ poznamenala Eva Vítová, která sama jako studentka tancovala.
„V době kdy jsem studovala v Praze, zažíval country tanec obrovský boom a aktivně jsem tancovala v jedné pražské skupině,“ zavzpomínala organizátorka mistrovství.

Ta dodala, že když se přistěhovala, založila v roce 1990 na ZŠ Sever taneční kroužek Country Road. Ročně drží skupina standard kolem čtyřiceti členů z řad žáků základní školy ve věku do patnácti let, ale nechybí děti mezi čtyřmi a pěti roky.

Silná konkurence

Během soutěžního klání se představí pražské taneční country skupiny, TK Calipso, Big dance a Překlep. Na mistrovství, které Česká Lípa zažije o víkendu, se budou tančit country tance a další jemu podobné styly - country show dance nebo nepárové tance v line dance. Nejen v nich se o titul Mistr ČR budou ucházet ostravští Hazard country dance nebo Hopík.

Obsazení soutěžících je opravdu pestré. Doslova z celé republiky se přijedou utkat v dětských country tancích. Dostaví se také CTS Lentilky z Rakovníku, Country live z Mladé Boleslavi, Jablonečtí TK Xtreame nebo z Bezna Bezinky country dance. Chybět v soutěži nebude ani zastoupení pořádajícího tanečního souboru Country Road a také místní Čtyřlístek.

„Česká republika je jediná země v Evropě, kde se soutěž v dětských country tancích pořádá,“ dodala závěrem za organizátory Eva Vítová.

Autor: Tomáš Mařas