VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Má to smysl! Žáci českolipské ZUŠ sklidili nadšené ovace

Česká Lípa /FOTOGALERIE/ - Českolipská festivalová nabídka letos již potřetí vyvrcholila společným projektem MHF Lípa Musica a ZUŠ Česká Lípa s názvem Má to smysl!

7.11.2017
SDÍLEJ:

Českolipská festivalová nabídka v letošním roce již potřetí vyvrcholila společným projektem MHF Lípa Musica a ZUŠ Česká Lípa s názvem Má to smysl! Foto: Lukáš Pelech Atelier

Přehlídka největších mladých talentů, kteří dostali příležitost ochutnat prkna, co znamenají svět, a spolupracovat s renomovaným umělcem, tentokrát s klarinetistou světového jména, rodákem z nedalekého Mostu, Milanem Řeřichou se uskutečnila v pátek 3. listopadu v Jiráskově divadle v České Lípě. Večer nabitý skvělou atmosférou a mladistvou energií zakončily nadšené ovace vstoje.

Sympatický projekt otevřel Komorní symfonický orchestr pod vedením Pavla Hrice, a to ve své festivalové premiéře. Těleso nemalého obsazení doprovodilo sólistu projektu, klarinetistu Milana Řeřichu v partu ikonického Larga z Händelova Xerxese. Řeřicha se navíc o den dříve zhostil i premiérových mistrovských kurzů určených pro žáky českolipské ZUŠ, které se setkali s nadšeným přijetím na straně žáků a pedagogů.

Nejen tento workshop, ale i zájem o klarinet a vůbec smysl hudby přívětivě i vtipně v rozhovoru s moderátorem večera, Markem Šulcem, představil sám Milan Řeřicha, hvězda světových pódií v Čechách spíše opomíjená, a to neprávem, která neztratila svoji skromnost a která oplývá příjemným smyslem pro humor a lidskou vřelostí.

Soubor fléten

Druhým číslem večera bylo vystoupení vynikajícího desetičlenného souboru zobcových fléten, který se představil hned ve třech skladbách od renesance až po soudobou tvorbu pod vedením Michaely Mühlhansové. Již podruhé se v rámci projektu Má to smysl na festivalových prknech objevil talentovaný trombonista i matematik Lukáš Pavljuk, v jehož suverénním podání zazněla Clerriseho majestátní skladba Theme de Concours za doprovodu klavíristy Davida Maška.

Z klasiky se k hudbě populární večer převážil ve vystoupení ambiciózní mladé zpěvačky Sáry Kadlecové, kterou publikum taktéž poznalo už v loňském roce a která má za sebou již první muzikálové zkušenosti. Letos Sára oplývající hlasem s velkým potenciálem sáhla do tvorby popové hvězdy Cher a zazpívala s přehledem známou píseň Believe. Zpěvačku vystřídalo sympatické kytarové duo Patrika Severy a Viktora Balouna, které má na svém kontě již řadu ocenění a zahrálo dvě skladby soudobých autorů ve španělském duchu.

Českolipská festivalová nabídka v letošním roce již potřetí vyvrcholila společným projektem MHF Lípa Musica a ZUŠ Česká Lípa s názvem Má to smysl!

Další popovou ukázku zvolila Marie Němcová, která představila píseň Christiny Aguilery  A Guy What Takes His Time v dialogu s výtečným Milanem Řeřichou. Teatrálně pojaté číslo výstřední mladé zpěvačky a skvělého Milana Řeřichy diváky takřka do posledního místa zaplněného Jiráskova divadla zvedlo ze sedadel. Ač to bylo přáním mladé umělkyně, se kterým posluchače seznámil v nevtíravě vtipném úvodním slovu Marek Šulc, přesvědčivá Marie Němcová by posluchače dokázala okouzlit i bez jeho vyřčení…

Úspěšní hudebníci

Následoval zdařilý klasický návrat v podobě Schubertova Impromtu v podání mladé klavíristky Anežky Markové, jež sklidila velký divácký ohlas. Tato nadaná klavíristka i flétnistka, která má na svém kontě 1. místo v krajském kole soutěže MŠMT ve hře na klavír, se v rámci projektu Má to smysl! představila již potřetí a potvrdila svůj pílí rok co rok cizelovaný talent.

Od klavíru a klasické hudby se večer vrátil do dechového repertoáru a zabrousil do jazzových vod. Saxofonové kvarteto posílené Milanem Řeřichou a za doprovodu klavíru a perkusí rozeznělo známou skladbu Spain Chicka Corey a večer nabral ten správný rytmus zejména v úchvatném Řeřichově sólu… Další ukázka byla opět z oblasti populárního zpěvu, do třetice se její zhostilo duo Karolína Wildmannová a Laura Matoušková a zazpívalo píseň Running z repertoáru Beyonce. Mladých talentovaných zpěvaček má českolipská ZUŠ skutečně na výběr. Toto duo je známé již z vystoupení Muzikálového divadla Talent, sólového zpěvu populární hudby, soutěží, nebo třeba koncertů s jazzovými tělesy, jako je Jazzová farma či Big Band CL.

Dary pro školu i nadaci

V rámci večera byl navíc vyhlášen vítěz soutěže o příspěvek na školní výlet ze strany festivalu pro nejvíce zastoupenou třídu mezi českolipskými školami v hledišti, kterou se stala třída českolipského gymnázia. Navíc byla ZUŠ Česká Lípa obdarována špičkovým nástrojem z dílny RZ Wood Manufacturing, jíž je Milan Řeřicha ambasadorem, a který budou moci využívat její žáci. Třetím obdarovaným byl Nadační fond Ozvěna, jež finanční částkou 10.000 Kč podpořil sám Milan Řeřicha a kterou NF Ozvěna věnuje podpoře mladých nedoslýchavých talentů navštěvujících základní umělecké školy.

Českolipská festivalová nabídka v letošním roce již potřetí vyvrcholila společným projektem MHF Lípa Musica a ZUŠ Česká Lípa s názvem Má to smysl!

Večer vyvrcholil tradičně s úspěšným bigbandem českolipské ZUŠ Jazzovou farmou Aleše Jungmana, ke které se připojil Milan Řeřicha. Populární českolipská kapela se již potřetí postarala o vířivé finále Má to smysl! a jazzové šlágry vygradovaly večer v nadšené finále. Návštěvníci odměnili všechny vystupující dlouhým potleskem vstoje, za který si vysloužili ještě dva přídavky, z nichž okouzlil zejména brilantně provedený virtuózní Čmelák Rimského Korsakova.

Mají být na co hrdí

Letos devadesátiletá ZUŠ Česká Lípa opět potvrdila, že je vynikající institucí aktivně podporující mladou generaci hudebníkům, na kterou může být město Česká Lípa skutečné hrdé, a spolupráce s MHF Lípa Musica na takto pojatém koncertu se ukazuje být výjimečnou devizou pro rozvoj mladé generace hudebníků nejen z regionálního pohledu.

Propojení zkušeného umělce, který je přístupný mladé generaci a dokáže ji nadchnout, získat a inspirovat je výjimečným momentem podporujícím i probouzejícím lásku k hudbě u zainteresovaných talentů i mladých, kteří pro tento večer zůstali sedět v hledišti. Poděkování patří celému jejímu týmu od managementu až po pedagogy, kteří se aktivně zapojili do přípravy a doprovázení svých svěřenců v tento večer.

Dobře naladěný večer nabitý pozitivní energií, drajvem, nadějí a čirou radostí z hudby byl svým způsobem skutečným vrcholem festivalu, jak předznamenal sám ředitel Martin Prokeš. Sepjetí mladých talentů s profesionálními hudebníky i vřelým publikem vytvořilo neopakovatelnou atmosféru a naplněn entusiasmem odcházel snad každý ze stovek návštěvníků. Ano, takovéto počínání má skutečně hluboký smysl a Česká Lípa je i díky němu mimořádně kulturním městem.

Lucie Johanovská

Autor: Redakce

7.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Španělské pochutiny připravily i žačky školy.
11

Škola v Šenově získala od Španělů ocenění za paellu

Kalabis Quintet hraje ve složení Zuzana Bandúrová (flétna), Jarmila Vávrová (hoboj), Anna Sysová (klarinet), Denisa Beňovská (fagot), Adéla Triebeneklová (lesní roh).

Kruh přátel hudby připomene osobnosti Lípy

Hledá se nejlepší kniha Libereckého kraje. Soutěž se bude konat úplně poprvé

Liberecký kraj – Najít nejlepší knihu, která se týká Libereckého kraje, chtějí organizátoři soutěže „Kniha roku Libereckého kraje“.

Kýček byl vyřazen z kádru, Mpong odchází do Libiše

Česká Lípa - V nepříliš lichotivé situaci, co se týče hráčského kádru, se momentálně nachází divizní nováček fotbalové skupiny B, A-tým Arsenalu Česká Lípa.

Za úspěchem velkých mužů, stojí vždy velká a silná žena

Liberecký kraj – Eva Drahošová v pátek 19. ledna v rámci kampaně před druhým kolem prezidentské volby dorazila do Libereckého kraje. Potkala se s příznivci svého manžela Jiřího Drahoše.

Hod vánočním stromkem a stovky maličkých běžkařů: prohlédněte si videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 20. až 21. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>