Jiřímu Matulovi, rodákovi ze Zlína a dlouholetému Pražákovi, začala v úterý výstava v českolipském Centru textilního tisku. „Karel Hynek Mácha prý rád sedával v Jestřebí na zřícenině. Když se tam dostanete, tak na všechny strany uvidíte nádhernou krajinu. Proto jsem se snažil zachytit například část krajiny směrem k Doksům, s mnoha kopci a Bezdězem v pozadí," popisuje jednu ze svých grafik Jiří Matula.

„Tohle všechno Mácha viděl. Byl to romantik, proto jsem se snažil to dát do fialové barvy, která je pro romantismus typická."

Na dalších krásných grafikách se objevují skály v údolí Peklo, pohled z hráze Novozámeckého rybníka, pohled ze Starých Splavů přes Máchovo jezero i krajina s domnělým Máchovým portrétem. „Protože se ale neví, jak vlastně Mácha doopravdy vypadal, nazval jsem to jen obecně Poeta a poutník," dodává autor ke grafice.

„Všechno, co chce člověk prožít, si musí ohmatat, vidět to, být u toho a vnímat to. Když mě nějaká krajina zaujme, tak si ji buď naskicuji nebo vyfotím, nebo se tam pak opakovaně vracím. Je to ale grafika, takže závěrečné práce pak musím dotvořit u stolu, to jinak nejde. Není možné vše udělat přímo v přírodě," popisuje Jiří Matula, jak jeho práce vznikají.

Výstava v českolipském Centru textilního tisku představuje grafiky a ilustrace Jiřího Matuly, které vznikly poté, co se přestěhoval na Českolipsko. Alchymista z Kamenného domu

Zachytil také Kamenný dům v Sosnové, vytesaný do skály, a příběh jednoho z předků německé rodiny, která ho obývala. „Zabýval se alchymií a skutečně se pak v jeho pozůstalosti našly recepisy podobné těm, které shromažďoval Rudolf II. na Pražském hradě," vypráví.

Kromě grafik s motivy Českolipska mohou návštěvníci výstavy v Centru textilní tisku vidět také umělcovu volnou tvorbu. Grafiky a ilustrace, která dělá „pro oko", „pro potěšení".

Najdou mezi nimi například ztvárnění Ezopovy bajky o lišce a nebo přísloví Opakování matka moudrosti, jiná práce má zase název Psí hlas do nebe nejde.

Vystudovaný grafik a novinář Jiří Matula v minulosti ilustroval i několik knih. V České Lípě mohou návštěvníci výstavy vidět jeho ilustrace Barona Prášila, které ale knižně zatím nevyšly. „Baron Prášil je moje touha. Ze Zlína jsem se znal s režisérem Karlem Zemanem, s jeho dcerou jsem chodil do školy. Sbírám všechna knižní vydání Barona Prášila," prozradil.

Výstava Jiřího Matuly potrvá v Centru textilního tisku do 23. června a rozhodně stojí za návštěvu. Otevřeno je od úterý do soboty od 9.00 do 17.00 a v neděli od 13 do 17 hodin. 

Výstava v českolipském Centru textilního tisku představuje grafiky a ilustrace Jiřího Matuly, které vznikly poté, co se přestěhoval na Českolipsko.