První premiérou na malé scéně bude melodrama o vztazích Hořké slzy Petry von Kantové, které se odehrává na pozadí světa módy mezi dvěma ženami. V hlavních rolích se představí Veronika Korytářová v roli Petry von Kantové a Karolína Baranová jako její milenka modelka Karin Thimmová.

Hru prvně uvede Malé divadlo v pátek 13. února od 19 hodin.

„Hořké slzy Petry von Kantové je hra o vztazích, lidské samotě a o nepochopení a trápení se ve vztazích. Fakt, že se příběh odehrává v módním prostředí lesbické návrhářce není tak důležitý, protože stejný osud by mola mít i umělkyně z jiné branže i s jinou sexuální orientací," vysvětlila představitelka hlavní role.

Vztah dvou žen

Co se týče lesbické lásky a pikantních scén, v tomto směru je inscenace poměrně decentní. „Díky světu módy se ale v této inscenaci hezky vyřádila naše výtvarnice. Hra se také zaobírá svobodou ve vztahu. Kde jde o lásku a kde naopak už o chorobnou touhu někoho vlastnit," dodala Korytářová.

Novinka je nejuváděnější hrou německého dramatika a filmaře Rainera Wernera Fassbindera a liberecké divadlo hru nabídne v režii německé režisérky působící v Čechách Kathariny Schmitt.

Petra von Kantová je čerstvě rozvedená, manželství jako instituce se jí hnusí, nechce nikomu patřit, v první scéně hry má dlouhý monolog o svobodě před svou kamarádkou Sidonií von Grasenabb, zatímco terorizuje svou služku Marlene.

Touha vlastnit

„Sidonie Petře představí mladou modelku Karin, do které se Petra zamiluje. Začnou spolu žít, náhle Petra chce, aby jí někdo patřil, ale Karin ji začne týrat: pravidelně Petru podvádí s muži, ani se to nesnaží skrývat. Petra se trápí, její touha vlastnit Karin je silnější než její pud sebezáchovy," představuje režisérka Katharina Schmitt dějové schéma hry.

„Díky tomu, že Fassbinder zvolil model lesbického vztahu, podařilo se mu vyhnout nebezpečí genderových stereotypů, podle nichž může být například vůle k moci typičtější spíš pro mužského partnera apod. Zobrazením lesbického páru se Fassbinderovi podařilo zachytit cosi bytostného v lidském údělu: souvislost mezi světem mocenských a majetkových vztahů a sférou lidského soužití vůbec. Je možné bez manipulace? Bez omezení svobody?" zamyslel se dramaturg Tomáš Syrovátka.

Druhou premiéru divadlo uvede v pátek 20. února.

Hořké slzy Petry von Kantové, premiéra

Melodrama s módní přehlídkou

Kdy: pátek 13. února, od 19 hodin

Kde: Malé divadlo Liberec

Autor: Rainer Werner Fassbinder

Režie: Katharina Schmitt

Hrají: Veronika Korytářová, Štěpánka Prýmková, Lucie Karbanová, Jana Stránská, Karolína Baranová a Marta Vítů j. h.