Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miloš Šejn chtěl nejdříve pracovat v zoologické

Liberec /VÝSTAVA/ - Retrospektivní výstavu výtvarného umělce a pedagoga Miloše Šejna si nyní mohou prohlédnout návštěvníci liberecké Galerie U Rytíře, kde vystavuje fotografickou a multimediální tvorbu. 

3.7.2012
SDÍLEJ:

UMĚLEC Miloš Šejn vystavuje v Oblastní galerii i v Galerii U Rytíře.Foto: Jan K. Čeliš

Zároveň také probíhá jeho výstava v Oblastní galerii, kde jsou vystavené jeho kresby a malby. Výstava v Galerii U Rytíře potrvá pouze do pátku 27. července. Více v rozhovoru s umělcem.

Veřejnost teď v Liberci může vidět dvě vaše výstavy, jak k tomu došlo, že jste uspořádal hned dvě?

Ještě když tu pracoval Lubomír Typlt, tak jsme uvažovali, že bychom uspořádali výstavu v Galerii U Rytíře. Možná, že on byl ten první, koho to napadlo. Zároveň se ale domlouvala i výstava v Oblastní galerii, protože ta ode mě vlastní nějaká díla už několik let, takže mě asi před rokem oslovili.

Proč jste uspořádal nakonec dvě paralelní výstavy?

Nakonec se ukázalo, že Galerie U Rytíře je zaměřená na fotografickou tvorbu a já jsem před několika lety hodně fotil. I teď je pro mě fotografie důležité médium. Další důvod byl množství mých děl. Výtvarná díla jsou vystavená v Oblastní galerii.

Pak tu byl ještě jeden důvod. V Oblastní galerii je národní sbírka staré krajinomalby. Nabízela se tedy možnost představit konfrontace současného umění s vývojem krajinomalby a s uměním 19. století. Výstavu jsme tedy s kurátorkou koncipovali tak, aby šlo využít možností relací mezi starou a současnou krajinomalbou.

Můžete představit výstavu tady v Galerii U Rytíře?

Prostory této galerie si sami řekly, že se dají využít jiným způsobem než představit fotografickou tvorbu. V první místnosti jsou dvě vitráže původní pivnice a já jsem je doplnil vitrážovými pracemi. Jedna je součást projektu, na kterém jsem pracoval s inženýrem Romanem Kouckým. Fasáda byla určená pro přestavbu velvyslanectví v Londýně. Celá fasáda měla být pokrytá třímetrovými vitrážemi, které jsou netradiční. Plocha není vystavěná z barevných skleněných plošek, ale z plošek nejrůznějších druhů kamenů a dalších materiálů.

Co znázorňuje video, které běží na monitoru počítače?

Je to projekt, na kterém jsem pracoval v roce 1999 s Milošem Vojtěchovským a maďarským programátorem Robertem Langem. Je to interaktivní CD-ROM. Člověk si může procházet sbírkou mých barev, z kterých vycházela fasáda, o níž jsem před chvíli mluvil.

Jsem moc rád, že jsem mohl využít ty vitráže, které tu jsou, že je tu ta vazba. Většina výstav zápasí s určitými překážkami. Například v poslední místnosti jsem nechal vysadit dveře a odhalily se tak schody. Ve výsledku to působí jako in situ instalace.

Takže pouhé vysazení dveří může být další umění?

Ano. Je to práce s prostorem. Do toho průzoru se schodištěm nelze vstoupit, protože tu musí být nějaké hranice galerie. Kdyby tu nebyly, tak by to bylo ještě lepší, kdyby šlo jít zase zpátky na náměstí. Tím, že vyhodíte dveře, ukážete zapomenutý prostor a objeví se nějaký nový způsob, jak chápat současné umění.

Hodně projevů současného umění si zakládá na velice jednoduchých posunech reality a dost často ty posuny jsou lehce pochopitelné pro diváka.

Čím jste v umění začal?

Od začátku mě zajímala příroda. Vždycky jsem si myslel, že budu pracovat v zoologické zahradě, že se budu starat o zvířata. Strašně mě zajímaly kabinety. Jak jsem mohl, utíkal jsem z hodin a nechal jsem se zavírat v kabinetech. Prohlížení zásuvek byl pro mě úžasný zážitek. Když jsem poprvé viděl Národní muzeum v Praze, tak jsem byl úplně okouzlený.

Hodně to zapřičinila určitě střední škola, protože jsem studoval Střední umělecko-průmyslovou školu v Turnově obor Broušení a rytí drahokamů. Bylo tam velice příjemné propojení výtvarných aktivit a zároveň věcí z přírody. To byla pro mě velká zkušenost. V té době už jsem fotografoval.

Kdy jste začal s moderním uměním a novými médii?

Začal jsem s nimi, když se u nás objevily. Pokud si vzpomínám, tak jsem na konci 60. let zkoušel natáčet na klasický film. Když se objevilo video, tak první videa vznikla v roce 1988. S příchodem počítačů mě to okamžitě pohltilo. Digitální technologie přispěla k propojení různých rovin. V 80. letech jsem ale dělal řadu věcí paralelně.

Vypadá to, že se kloníte spíše k digitálnímu focení, fotíte třeba i na film?

Na filmy nefotím. Někdy bych třeba rád fotil na film, ale v podstatě jsem se k tomu nedostal. Ale chystám se. V 80. letech jsem fotografoval na velké formáty. Tu nit přetrhl nástup digitální fotografie.

Dlouhá léta jste učil na Akademii výtvarných umění v Praze, jaký předmět jste učil?

Učil jsem tam od roku 1990 až do loňského roku. Teď jsem skončil. Vyučoval jsem obor, který se jmenoval dlouhá léta konceptuální tvorba. Lze si představit umění, které se zabývá prolínáním médií a souvisí s tím vztah zobrazení a jazyka, řeči, tím pádem i myšlení. Konceptuální umění je o možné záměně skutečného předmětu z jeho obrazu a jeho popisu ve slovech.

Narodil jste se v Jablonci. Máte k tomuto městu nějaký vztah?

Žil jsem tam jen do pěti let. Mám ale velice silný vztah k Jablonci i Liberci. Líbí se mi, že ty města jsou spojené tramvají. Byly už tehdy, kdy jsem tam bydlel. Působily jako jedno město. Otec pracoval v Jablonci jako umělecký knihař. Vztah ke knize, k tisku i ke sklu a podobným materiálům mám spojený s těmito dvěma městy. Obě jsou zasazena v nádherné krajině. Jsou to úžasná místa a jsem rád, že jsem se tu narodil.

Autor: Hana Langrová

3.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení