„Loni jsme žili Máchou a letošní muzejní noc se nesla v duchu latinskoamerických tanců,“ řekla Jana Jakubská a pokračovala: „Máme velmi dobrou spolupráci a dlouholetou zkušenost nejen s řemeslníky, kteří dnes tady předvádí svůj um, ale i s prodejci a všichni se snaží tématu i přizpůsobit nejen vizáží, ale i nabídkou.“

Malí i velcí návštěvníci se tak v muzeu snažili paličkovat, zdobili kachle ubrouskovou technikou, nebo se pokoušeli o šperkařský výtvor v dílně s korálky. Dílny umístěné v ambitu nabízely ale i drátování, plstění, stánky se zajímavými knihami, skvělým sýrem, nebo voňavý čaj z čajovny, kde názvy nápojů voněly dálkou.

„Byli jsme tu i loni, je to tady pěkné,“ pochvalovala si akci jedenáctiletá Barbora Znamenáčková z České Lípy a dodala, že jí bavilo nejvíc zdobení perníčků. Pravdou je, že u stánku s perníčky Ludmily Brychové bylo pořád plno.

Flašinetář, který vítal první hodinu příchozí před muzeem, se přesunul před vstup do muzejní zahrady a vyhrával o sto šest. Veškeré expozice muzea byly volně přístupné, s jednou změnou oproti loňsku.

„Otevřeli jsme všechny expozice, ale kvůli loňské krádeži byly bez hudební produkce. Ale žáci z českolipské Základní umělecké školy zde hráli na příčné flétny,“ prozradila za českolipské Vlastivědné muzeum a galerii Jana Jakubská s tím, že se veškerá hudební produkce přesunula do venkovních prostor.

Hudební vystoupení zajistili žáci ZUŠ v Biberově síni, smyčcové trio, duo a klarinety zněly Loretou. V Galerii Jídelna dvakrát během večera sehráli loutkové představení Čaroděj ze země Oz a nechybělo ani novoborské Divadýlko Matýsek s hraným představením, v němž malí diváci proputovali doslova celý svět. „Vždy bylo plno, když se začalo hrát divadlo,“ pochvalovala si Jakubská.

Rajský dvůr jako zóna odpočinku nabízel koutek pro všechny muziky chtivé. Každý host mohl sednout k nástrojům a spolu s ostatními zajamovat. Otevřený jam slavil úspěch a návštěvníci se mohli přesvědčit, že co Čech, to muzikant. Hudby bylo všude plno, každý návštěvník si našel ten svůj žánr a koutek. Harmonikářka, flétnista, nebo alternativní folk v muzejní zahradě kapely Swayambu plnili uši všech návštěvníků.

Za málo peněz hodně muziky

Zahrada muzea jako prostor pro největší část programu během večera nabídl program, ve kterém nechyběl novoborský Dětský taneční klub Boráček, taneční skupina Abstrakt CL-OWNS z českolipského Libertinu i Dita Eiseltová s harmonikou. Dětský koutek poskytl dětem nejen výtvarnou dílnu a těm odvážným drobný kurz výroby karnevalových masek.

„Příprava osmého ročníku Muzejní noci trvala dva měsíce a té nejintenzívnější práci jsme se věnovali měsíc před samotnou akcí. Jsem ráda, že se to lidem líbí,“ podotkla Jana Jakubská.

Akci připravují ve dvou, ale na samotném večeru pak pracují všichni zaměstnanci muzea. Jana Jakubská bohužel musela lidem vysvětlovat, proč jeden z velkých taháků akce, nedorazil: „Měli jsme tu mít i netradiční zmrzlinu, ale bohužel zmrzlinář ze zdravotních důvodů nemohl přijet.“

Vyvrcholením byla ohňová show, u níž potlesk střídal údiv a v amfiteátru ponořeném do absolutní tmy, vynikly efekty, které oheň spolu s performerem maloval do vzduchu.

Tomáš Mařas