Návštěvníci budou moci také v sezoně sledovat, jak se modernizuje a postupně mění jedna ze stálých expozic.

„Uvidí, jak se vytváří. Sami jsme zvědaví, jak to návštěvníci přijmou," uvedl ředitel muzea Zdeněk Vitáček. Proměnou projde středověká historická expozice o Českolipsku, která vznikla zhruba před půl stoletím. „Její kompletní rekonstrukce potrvá dva roky. Měla by začínat obdobím gotiky, přes renesanci, baroko až po období cechů," dodal. Nová expozice by podle něj měla odrážet nejnovější informace a výsledky historického výzkumu.

Další stálé expozice pracovníci muzea doplnili, například v přírodovědné přibyly exponáty medvěda asijského nebo papoušků. Bohatší bude i expozice o regionu díky tomu, že muzeum vlastní kolekci několika tisíc textilních potiskovacích forem. Podle ředitele je největší svého druhu v zemi. „V expozici budeme prezentovat potiskovací formy jako takové a pak i vlastní potisk, který se prováděl na látky," řekl. Textil je s historií Českolipska spjatý, region patřil na přelomu 18. a 19. století mezi významná výrobní centra.

Zapomenutý umělec

Muzeum se návštěvníkům otevře ve středu, ve stejný den slavnostně začnou dvě výstavy. Jedna představí místního zapomenutého umělce, s tímto cyklem začalo muzeum už v roce 2010. Tentokrát to bude Johann Siegert, který žil na přelomu 19. a 20. století. Muzeum vlastní soubor jeho kreseb z doby drážďanských studií, velká sbírka jeho obrazů a kreseb zůstala v rodině.

„Podle sdělení pamětníků své obrazy téměř neprodával, a proto se mezi obyvateli města jeho jméno nestalo známým," uvedla pracovnice muzea Jana Jermanová Jakubská. Veřejnosti byly podle ní dosud známé pouze jeho práce pro Severočeský výletní klub. Například v roce 1898 vytvořil diplom ke jmenování Wenzela Heimricha čestným členem Excursions-Clubu nebo v roce 1907 navrhl pohlednici k příležitosti odhalení pomníku Amanda Paudlera v městském parku.

Druhá výstava nese název O zrcadlech a jiné eseje. Budou na ní díla dvaačtyřicetileté výtvarnice Markéty Váradiové, která vytváří přírodní monumentální instalace do krajiny, objekty, reliéfy, fotografie a malbu. Výtvarnice vystaví v muzeu několik cyklů zrcadlových objektů a obrazů.