U příležitosti Mezinárodního dne památek vystaví na Bezdězu unikátní dřevořezby ze 17. století. Mimořádně bude otevřen také ochoz v královské kapli.

Většina vzácných dřevořezeb je normálně k vidění v Bieberově síni českolipského Vlastivědného muzea a galerie. Zbývající kusy se podařilo objevit teprve nedávno. Jednu našel tehdejší kastelán hradu v roce 2014 při pracích před zahájením sezony.

Medializace nálezu pak pomohla objevit i zbylé dvě ztracené dřevořezby, které měli soukromí vlastníci. „Ti lidé ani nevěděli, co doma mají. Tím, jak se o tom psalo a někde to občas bylo i vyfocené a pak se přišli podívat, když jsme to vystavovali, tak si uvědomili, že to vlastně patří do té sbírky a ozvali se nám,“ řekl před časem ředitel Územní památkové správy Sychrov Miloš Kadlec.

Za jednu dřevořezbu zaplatili památkáři 30 tisíc korun, což byl znalecký odhad, další dostali darem. Hodnota celého souboru je však podle Kadlece mnohem větší, přestože má dva vlastníky. Jedenáct dřevořezeb je v českolipském muzeu a patří tak Libereckému kraji, zbylé tři vlastní stát.

Díla vystavuje hrad jen při zvláštních příležitostech. Ta nejbližší bude v sobotu 14. a v neděli 15. dubna od 10 do 16
hodin.

Kapličky na bezdězské křížové cestě byly nejprve vyzdobeny malbami, na přelomu 17. a 18. století je nahradily právě dřevořezby neznámého autora, v poslední kapličce byla soška Panny Marie.

Dřevořezby v kapličkách přežily nejenom celé 18. a 19. století, ale i druhou světovou válku. V polovině 20. století se začaly ztrácet. Tehdejší kastelán proto usoudil, že bude lepší, když zbylé výjevy vynese na hrad, kde byly vystaveny
v Purkrabském paláci. I zde se ale pravděpodobně některá ztratila, proto bylo zbylých jedenáct odvezeno do muzea v České Lípě.