Kvůli vernisáži dorazily do České Lípy významné osobnosti, mimo jiné také velvyslanec Brazilské federativní republiky, Jeho Excelence George Monteiro Prata. „Ricarda obdivuji, on vlastně dělá moji práci, sbližuje českou a brazilskou kulturu," řekl ambasador na adresu výtvarníka, který už přes dvaadvacet let žije v Česku a který se netají tím, že osudová se mu stala někdejší návštěva Nového Boru a místních skláren.

Vernisáže se zúčastnil také Vladimír Železný, někdejší šéf televizí TV Nova a TV Barrandov, pro které Ricardo Hoineff (mimo jiné autor slavné znělky Novamba) pracoval jako scénograf.

Hoineff se narodil v roce 1968 v Rio de Janeiro, v letech 1992 a 1998 vystudoval scénografii na pražské DAMU, před dvěma lety absolvoval také Vyšší odbornou školu sklářskou v Novém Boru, jako scénograf pracoval také pro televizi JOJ a slovinskou státní televizi.

Od roku 1995 spolupracuje na Valtickém festivalu, Pražském karnevalu a Novoborském masopustu. Již čtyři roky je porotcem filmového festivalu Tourfilm Czech. Na začátku října byl poprvé přizván také k účasti na Mezinárodní sklářské sympozium IGS 2015.

Právě na své sklářské dílo se Ricardo zaměřil na své výstavě v českolipské Galerii Jídelna. V tomto oboru se zabývá např. leháním skla, vytváří závěsné objekty, ale také s vtipem využívá foukání skla do nezvyklých materiálů. Za takovýto objekt získal v roce 2012 Čestné uznání za svěží přístup v soutěži Řemeslo a umění ve skle.

Až do konce roku můžete v galerii obdivovat rozměrné závěsné světelné objekty nebo skleněná zavazadla s překvapením uvnitř. Rozhodně bude nač se dívat, autorův temperament vám nedovolí se ani na chvíli nudit.