Oblíbení herci Jiří Macháček a Tomáš Hanák, herečky Nella Boudová a Dana Morávková, producent a režisér Václav Marhoul, mladá písničkářská hvězda Tomáš Klus, přední dokumentaristka Olga Sommerová či svérázný kreslíř Zeleného Raula Štěpán Mareš. Ti všichni svorně podpořili široce působící internetovou aplikaci občanského sdružení KohoVolit.eu, která byla tento týden spuštěna v podobě webových stránek NapisteJim.cz.

Cílem tohoto projektu je odstranit část bariér, které vyrostly mezi občany a vysokou politikou a povzbudit veřejnost, aby přímo vyjádřila svůj názor k probíhajícím kauzám a obecně se více zajímala o veřejné dění. Stránky jsou proto koncipovány tak, aby sloužily jako příkladně mohutná brána e-mailové komunikace mezi veřejností a politiky.

Oslovte svého politika i z Liberce

„Napsat politikovi ještě nikdy nebylo tak snadné,“ říká k tomu Michal Škop, zakladatel občanského sdružení KohoVolit.eu, které projekt realizuje. NapisteJim.cz podle něho lidem pomůže s nalezením vhodného politika (například na základě regionu, nevyjímaje pochopitelně ani ten Liberecký, politické strany či toho, jakému tématu se věnuje), a to i s odesláním zprávy.

„Lidé tedy nebudou muset hledat kontakt na „svého“ poslance nebo senátora – na NapisteJim.cz ho najdou snadno a pomocí několika jednoduchých kroků mu budou moci hned napsat,“ upřesňuje Jaroslav Semančík, hlavní programátor aplikace.

Další funkce, kterou NapisteJim.cz nabídne, je zobrazení všech zpráv, které jejich odesílatelé označí jako veřejné. U každé zobrazené zprávy bude indikátor, zda k ní od politika došla odpověď. Pokud ano, bude také zveřejněna hned pod textem původního e-mailu. Politici ze zákona nemají povinnost odpovídat na tyto e-maily, ale existují další možnosti, jak na ně „tlačit“, aby odpovídali.

S know how pro vyspělou Evropu

„Chystáme například čtvrtletní vyhodnocování aktivity poslanců a senátorů, jejichž výsledkem budou žebříčky nejvíce a nejméně odpovídajících politiků,“ uvedla Veronika Šumová, rovněž ze sdružení KohoVolit.eu.

Po technické i obsahové stránce bude tak primárním cílem internetového serveru i stejnojmenného občanského sdružení analyzovat a zveřejňovat měřitelné ukazatele skutečného chování politiků (hlasování, aktivita, předkládání návrhů aj.), které mají sloužit jako impuls ke zvýšení tlaku veřejnosti na volené zástupce.

Autoři projektu se dosud soustředili na nástroje pomáhající při volebním rozhodování – mimo jiné vyvinuli první tzv. VAA (Voting Advice Aplications) pro Českou republiku a Slovensko. Před posledními sněmovními volbami si tzv. předvolební kalkulačky vyzkoušelo více než 250 000 uživatelů. Nyní tedy spouští českou verzi WriteToThem.com – NapisteJim.cz a připravují další moduly, které projekt postupně zařadí po bok zavedených e-watchdogových organizací v západní Evropě.

Jak už bylo řečeno, u příležitosti spuštění aplikace se sdružení KohoVolit.eu podařilo získat podporu veřejně známých Čechů a Češek – kromě těch již zmíněných v úvodu jsou to i mnozí další, jako například výtvarník David Černý, režiséři Karel Janák a Marek Dobeš, herec Milan Šteindler nebo herečky Kateřina Janečková a Bára Fišerová.

Skvělý videotřes z rukou profesionálů

Všichni společně se pak rovněž zúčastnili natáčení propagačního videa, které bude šířeno po sociálních sítích a vtipným způsobem apelovat na diváky, aby jak aktéři motivují: „…jim šli napsat hned teď.“ Režisér Václav Marhoul, který sám klip režíruje a hraje v něm, dodává: „Napišme jim, protože ta možnost tady je.“

Video má ale i jiné klady. Obsahově i řemeslně je totiž velmi zdařilé a v nejmenším nezapře, že jej vytvářeli profesionálové z oboru. Místo přehnaně afektovaných apelů totiž tvůrci vsadili na zdravý nadhled a humor. Jako kdyby si byli vědomi, že hysterických výkřiků již bylo požehnaně a lidé jimi nikdy ničeho nedocílili.

V tomto směru přispěl každý z aktérů svou troškou do mlýna a řada verbálních poznámek či významových kreací nápaditě reflektuje řadu pocitů a projevů, s nimiž občan ve vztahu k politickým institucím často zápasí – od bezradnosti a bezmoci přes váhání a neznalost až po psychosomatický třes. Laciná gesta zacílena proti konkrétní společenské skupině zastoupila inteligentní a trefně podaná výzva, s níž se mohou ztotožnit všechny společenské skupiny i generace, a stejně tak na ni reagovat.

Navíc ze strany konzervativněji laděných umělců nechybí ani čistě seriózní a stylisticky úsporné, tím spíše však přímočařejší apely. Natáčení dokonce prospělo i moderátorovi Pavlu Andělovi. Ten byl v minulosti známý svou trémou, s níž v 90. letech selhal i coby průvodce během vyhlašování výročních hudebních cen. V tomto případě však působí velmi přesvědčivě mezi nadsázkou a srozumitelnou pobídkou. Na videu pak nepochybně pobaví hrané tápání herce Jiřího Macháčka či pro změnu zaujme vrozené charisma výtvarníka a autora kdysi kontroverzní „bruselské“ plastiky Entropa, Davida Černého.

To, že tentokrát dopadl výsledek velmi dobře, však zase tak nepřekvapí, uvážíme–li, že jej natočil tým z Filmové Akademie Miroslava Ondříčka, v Písku vystupující pod názvem Alcest.cz. Jeho dílko lze jej nalézt na kanálech YouTube i na Streamu.