„Ženitbu přeložil v roce 1979 Leoš Suchařípa a před 25 lety jsme v ní spolu hráli v Ústí nad Labem. Já jsem hrál tehdy Podkolatova a Leoš ztělesnil roli Nenažraného, kterou teď hraji já. Byli jsme přátelé, měl jsem ho jako učitele divadla i života. Byl bych rád, kdybych mohl Leošovi tuto inscenaci věnovat,“ řekl ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský o tomto velkém herci, který zemřel v roce 2005.

Dodal, že uvažoval o Gogolovi a ruské klasice již od založení divadla. „A v současné době je v našem souboru pro ruskou klasiku vytvořen dobrý základ,“ uvedl Jan Hrušínský.

„Gogolova Ženitba, to je tragikomedie, fraška, absurdita, groteska, satira něco, v čem je smutek a smích dvojjedinou bytostí. Je to svět, kde lidé s urputnou vážností prožívají svá velká dramata za doprovodu hurónských salv smíchu,“ charakterizoval hru režisér Lukáš Hlavica.

„Slečna Agáta Tichonovna Kuperďaginová měří necelých 160 cm, má hnědozelené oči, výrazný chrup a je jí sladkých čtyřicet čtyři let,“ řekla herečka Barbora Hrzánová (na snímku) o postavě, kterou ztělesňuje, a dodala, že na Gogolově humoru se jí nejvíc líbí tragikomika.

„Gogol pro mě znamená především moc hezkou práci v Divadle Na Jezerce,“ uvedl Miroslav Vladyka a dodal, že se mu role Žvanikina, jednoho z nápadníků, líbí, protože se v něm snoubí humor i smutek.

Představení je již skoro vyprodané. Zbývající vstupenky lze zakoupit na www.cl-kultura.cz nebo v pokladně KD Crystal, a to v pátek od 15.00 18.00 hodin.