Průvody masek, které jsou s tímto svátkem spojeny, vyrazí o víkendu do ulic v řadě obcí a měst na Českolipsku.

BRNIŠTĚ

Obec Brniště pořádá v sobotu 1. března už druhý ročník masopustu. Maškary si dají sraz v 13:45 u hasičské zbrojnice, čtvrt hodiny poté se za zpěvu Řehečského kvarteta vydají na cestu. Jejich první zastávka bude u Obecního úřadu, kde budou žádat o povolení k průchodu obcí.

Návštěvníci se mohou těšit mj. na vystoupení místních ochotníků, vystoupení dětí z mateřinky i na tradiční sladké masopustní pochoutky. Průvod svou pouť ukončí u kulturního domu, kde si již jistě vyhládlé maškary pochutnají na zabijačkových specialitách či medovině.

V 16:00 začne v kulturním domě program pro děti, ve 20:00 je vystřídají dospělí. K tanci i poslechu bude hrát kapela Music Mix.

MIMOŇ

První březnový den vypukne masopust také v Mimoni. Začíná v 10:00 na náměstí 1. máje, kde budou k dostání nejen zabijačkové dobroty.

O dobrou náladu se bude starat kapela Vávrovanka z Podřipska a klaun Fíla bude učit děti žonglovat.

Sraz masek je ve 12:45, průvod se vydá ve 13:00 za doprovodu hudby napříč městem Mírovou a Malou ulicí. Budou se vyhodnocovat nejhezčí masky různých věkových kategorií a připraveny jsou i soutěže pro ostatní návštěvníky, kteří si například budou moci vyluštit soutěžní zabijačkovou křížovku. I odpoledne bude klaun Fíla předvádět své umění a Vávrovanka hrát pro dobrou náladu. Samozřejmostí bude i pohoštění.

DUBÁ

Harmonikář bude provázet průvod masek, které se sejdou 1. března na náměstí v Dubé. Cílem průvodu bude Nedamov, kde budou připravené zabíjačkové hody.

KRAVAŘE

Masopust na Vísecké rychtě v Kravařích je pravidelně první akcí, která se zde po návštěvnické přestávce koná. Jeho průběh je zpravidla bujarý a plný veselí. Letos bude Vísecká rychta hostit maškary 1. března od desíti hodin dopoledne. Ani tady nevynechají průvod masek a vynesou ortel nad basou, na kterou jsou svaleny všechny hříchy a příkoří, jež místní občany za poslední rok postihla.

STRUŽNICE

Od hasičárny odstartuje masopustní průvod ve Stružnici, a to v sobotu 1. 3. ve 13 hodin. Odtud se maškary za doprovodu hudby vydají na cestu po vsi zakončenou na tradiční zabíjačce v „Jednotě".

OKNA

Také v Oknech se masopust koná v sobotu 1. března. Začíná dvě 14 hodin u místní školy a průvod povede rychtář. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení šermířů či kejklířů a tombolu.