Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nenápadný půvab obrazů Jiřího Matuly

Česká Lípa - V nenápadné galerii V kopci, na Mariánské ulici v České Lípě vystavuje svoje obrazy Jiří Matula. Výtvarník, jehož jméno najdete i ve Slovníku českých a slovenských výtvarných umělců.

3.11.2010
SDÍLEJ:

Galerie V kopci vystavuje po dobu jednoho měsíce obrazy malíře Jiřího Matuly.Foto: Deník/Jan Škvára

Jeho velkou devizou je nečekaně přívětivá nálada, která sálá z obrazů. A je jedno, jestli stojíte před zátiším, krajinou nebo expresivním ztvárněním momentálních pocitů autora. Jiří Matula má za sebou několik samostatných výstav. Od roku 2000 už vystavoval třikrát v Praze, poté v Chodově u Karlových Varů, v Táboře a nyní vystavuje v České Lípě.

„Bydlím už nějaký čas v Sosnové, a tak jsem považoval za slušné se představit,“ vysvětluje důvod výstavy autor.„Jako dítě jsem maloval na bílé okraje novin, protože tatínek považoval za zbytečné kupovat mi kreslicí papír,“ vzpomíná Jiří Matula a pokračuje, že jeho otec byl velmi pragmatický člověk, který v povolání malíře neviděl budoucnost.

A tak rodák ze Zlína zahájil svoji kariéru výtvarníka částečně oklikou – absolvoval Střední umělecko průmyslovou školu v Uherském Hradišti v oboru užité grafiky.

„Chtěl jsem pokračovat dál u profesora Muziky, který pro mě v té době představoval avantgardu,“ říká malíř. „Bohužel do ateliéru přijímal maximálně jednoho či dva studenty a nakonec jsem to vzdal, protože jsem se právě k tomuto profesorovi nedostal.“

V roce 1982 absolvoval Jiří Matula studium žurnalistiky na Univerzitě Karlově v Praze. Během svého života pracoval v reklamních odděleních několika firem, mimo jiné i v propagaci Ministerstva zahraničního obchodu. Nevyhýbal se ani vystudované žurnalistice a několik let byl redaktorem motoristického magazínu. Spolupracoval i s českými zástupci zahraničních hudebních a filmových producentů na vizuální stránce přebalů nosičů.

Nejsem avantgardní

„Nejsem žádný rychlomalíř, chvilku mi trvá, než domaluji své dílko,“ poznamenává Matula, který už deset let dává přednost olejomalbě. Snaží se věnovat nejen barvě obrazu ale i celkové kompozici. Sám sebe nepovažuje za avantgardního umělce, který by měl cokoliv sdělovat širokému světu.

„Mnohdy mám pocit, že současná avantgarda spočívá ve velkém formátu a velké barevné skvrně,“ podotýká autor výstavy a doplňuje, že poslední dobou a s přibývajícím věkem zjišťuje, že se barvou dá vyjádřit určitá hloubka, kterou před lety vyjadřoval zcela jinou technikou.

„Bohužel dnes jsme obklopeni krutě konzumní společností a v ní vidím dva směry, které ovlivňují nynější mladé lidi. Hudební a filmový. Bohužel dnes málokdo z mladých zná například dílo režiséra Karla Zemana a netuší, že Steven Spielberg je jeho určitým pokračovatelem za pomoci vyspělejší techniky,“ domnívá se Jiří Matula.

Výstava v českolipské Galerii V kopci má své neopakovatelné kouzlo a každý, kdo pocítí potřebu se zastavit a odpočinout si, má možnost. Atmosféra děl je uklidňující a v dnešní uspěchané a hektické době víc než inspirující.

„Moje malířské projevy představují určitý článek řetězce tvůrčích snah, k nimž mě inspirovalo osobní estetické poznání. Prostřednictvím svých obrazů se snažím o svůj myšlenkový přenos i kontakt s okolím,“ dodává.

Autor: Tomáš Mařas

3.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Otec. Ilustrační foto.

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Ilustrační fotografie.

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Česká Lípa – Incident, při kterém se dvě ženy nadýchaly nebezpečné látky, převzali policisté.

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Liberecký kraj – Lídr kandidátky STAN v Libereckém kraji odpovídal on-line na otázky čtenářů ve středu 18. října.

Naši prvňáci ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Českolipska.

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení