Ona totiž ta paní na osmdesát vůbec nevypadá a už vůbec se tak nechová. Naopak mladík je zase velmi často poněkud nad hrobem… A to dobrovolně.

Pro letošní rok si ochotníci z novoborského souboru NOPOĎ připravili hru s názvem Přežívat nebo žít, která vznikla na motivy slavné hry Colina Higginse Harold a Maud. Neobyčejný příběh se divadelníci chystali nazkoušet už před lety, chyběla jim však zásadní věc, představitelka hlavní role. „Tu jsme šťastnou náhodou našli a směle jsme se pustili do práce. Obohaceni znalostmi z divadelního Hronova jali jsme se pojmout zkoušení trošku jinak ve snaze vykřesat ze všech naprosté maximum," říká režisérka Judita Brožová.

Jak se jim to povedlo, budete moci zhodnotit už tento pátek 30. května od sedmi hodin večer v novoborském městském divadle.

A na jaký žánr se mohou diváci těšit? Je to hra o klišé, otupělosti, lásce, smrti a touze být někým milován. Laskavý příběh o tom, že pokud se dokážete na život dívat jinak, překonat svůj strach a vystoupit z řady, může být život plný barev a radosti. Žánrově se to blíží tragikomedii. Divák se zasměje, zapláče a, jak doufáme, také se zamyslí nad sebou a nad ostatními," dodává režisérka.

Nápad o nastudování kultovní hry Colina Higginse "Harold a Maud" není nový.  NOPOĎ se o něj pokoušel v roce 2009, ale nakonec z toho byla Pohádka čarodějnických učňů, aneb Sůl nad zlato. Důvod? „Nedostatek odvahy ze strany souboru a absence více vhodné osoby na hlavní představitelku.  Ovšem my jsme chtěli svou hru, podat to tak, jak to cítíme my a jak je to nám blízké - proto „Přežívat nebo žít". Je to naše autorská tvorba, i když  je tam samozřejmě patrná dějová linie původní hry," vysvětluje Judita Brožová.