„Jedná se zde o dekadentní příběh dvou libertinských šlechticů - Vikomta de Valmont a Markýzy de Merteuil - jejichž největší zálibou je zahrávání si s city ostatních lidí. Bezostyšně svádějí a následně odvrhují nevinné oběti. Brzy se však sami dostávají do nebezpečně úzkých smyček svých vlastních her,” prozradil autor libreta, choreograf a režisér Jiří Pokorný.

V hlavních rolích diváci uvidí Mariu Gornalovou v roli markýzy de Merteuil a Alexeje Yurakova nebo Pavla Novotného jako vikomta de Valmont.

V Nebezpečných známostech dále hrají Jana Schweitzerová, Karolína Miková, Nikola Bohuňovská, Marika Hanousková, Veronika Šlapanská, Jaroslav Kolář, Pavel Novotný, Andrey Bayniyazov a další.

Rafinovaná, prostopášná Markýza de Merteuil měřící síly s notorickým proutníkem Vikomtem de Valmont na pozadí aristokratické společnosti ve Francii 18. století motivuje tvůrce nejen filmové a činoherní, ale též baletní choreografy po celém světě.

Taneční kompozicí lze ztvárnit a zhmotnit to krásné nedotknutelno, to co není přesně definováno, to co visí ve vzduchu, aby divadlo i pomocí abstraktních obrazů vyvolalo v divákovi vnitřní odpověď a výpověď o každém protagonistovi.

„V našem představení, kde se prolíná vykalkulovaný cynismus, přetvářka, naivita, potlačené city, budou mít diváci možnost setkat se s abstraktní postavou Vášně, která nenásilnou formou tahá za nitky jednotlivých obrazů,” řekl režisér.

„Vášeň, která probouzí to zakázané v nás, nás přenáší do děje milostných duetů, trojúhelníků, sborových scén a vnitřních monologů za pomoci hudebních skladatelů převážně z dob baroka,” dodal Pokorný.

NEBEZPEČNÉ ZNÁMOSTI

Jiří Pokorný/Ch. de Laclos
balet

Kdy: Pátek 18. listopadu od 19 hodin

Kde: Divadlo F. X. Šaldy, Liberec

Reprízy:
Sobota 26. listopadu od 19 hodin
Úterý 6. prosince od 19 hodin
Čtvrtek 15. prosince od 19 hodin