Slavnostní zahájení se neslo v rytmu brněnské kapely Čankišou, která zahrála strhující hudbu inspirovanou Pákistánem, Mongolskem či ostrovem Réunion v Indickém oceánu.

Návštěvníci měli možnost ochutnat arabskou specialitu kuskus a čaje z různých koutů světa. Ve foyer kina zněla hudební improvizace Lukáše Pilnaje, hráče na australský domorodý nástroj didgeridoo a Evy Žižkovské na saxofon.

„Festival jsme zahájili českým dokumentem AUTO*MAT režiséra Martina Marečka a snímkem Nevítaní režiséra Tomáše Škrdlanta. Letos jsme měli šťastnou ruku při výběru filmů, řada z nich totiž byla oceněna v Lucerně. Například Cenu za nejlepší film získal snímek Nepřátelé národa, Zvláštní uznání Poroty Rudolfa Vrby si vysloužil film Tibet zpívá. Vítězem divácké ceny VŠEM je český dokument Tomáše Škrdlanta Nevítaní. Všechny tyto filmy bylo možné v našem kině vidět,“ připomenula Alena Forgáčová, vedoucí odboru kultury Města Nový Bor.

Jeden svět je dnes největším lidskoprávním filmovým festivalem v Evropě a jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí České republiky. Nový Bor se zařadil mezi 29 měst v České republice, ve kterých festival probíhá.

Festival ukazuje boj za lidská práva po celém světě. Je dobře, že na projekce pro veřejnost naváže Jeden svět pro školy. "Žáci základních a středních škol Novoborska a Českolipska tak budou moci během celého týdne od 22. do 26. března zhlédnout zajímavé filmy a diskutovat o nich s odborníky. Lidská práva je téma, o kterém by se mělo mluvit,“ dodal místostarosta Nového Boru Mgr. Stanislav Valdman, který festival spolu s koordinátorkou festivalu Lenkou Lovicarovou ze společnosti Člověk v tísni, zahájil.

Autor: Ilona Rejholcová