Po třech letech se slovenská zpěvačka a herečka Szidi Tobias vrátila do nahrávacího studia, aby svým jedinečným hlasem a nenapodobitelným projevem nazpívala album Jolanka.

V rozhovoru povídala šansoniérka nejen o nové desce, ale i spolupráci s Petrem Hapkou a Michalem Horáčkem i dalšími muzikanty.

Většinou hrajete v divadlech a větších sálech. V Liberci vás čeká menší komornější klub. Těšíte se? Bude to jiné?

Těším se na vás. Atmosféra je na každém koncertě závislá i na takové drobnosti jako je sál nebo osvětlení. Věřím, že ve vašem klubu bude tak akorát!

Po třech letech jste vydala desku, jak dlouho jste na ni pracovala?

Deska se rodila dlouho a já byla netrpělivá. Moji autoři dlouho netvořili. Měla jsem dojem, že to je náš konec a že už pro sebe nejsme dostatečně inspirující, ale moje obavy se chválabohu nenaplnily.

Szidi TobiasSidónia Tobiášová je slovenská herečka a zpěvačka. Pochází ze železničářské rodiny. Dříve než vstoupila do uměleckého světa, prošla různými povoláními. Pracovala jako dělnice v koksovně, v městské knihovně i v divadle jako nápověda. Je členkou souboru bratislavského Divadla Astorka Korzo '90, kde hrála například v inscenaci hry Rudolfa Slobody Armagedon na Grbe, v Goldoniho komedii Sluha dvou pánů, v dramatizaci Dostojevského románu Zločin a trest, pod názvem Vražda sekerou v sv. Peterburgu, v Ostrovského dramatu Les, v Dumasově hře Hřbitov slonů a v dalších. Kromě herectví se věnuje také zpěvu, její osobitý vklad do světa slovenského i českého šansonu je nepřehlédnutelný. Doposud nahrála pět alb. Spolupracovala na hudebních projektech české autorské dvojice Hapka-Horáček.

Prý na ní s vámi spolupracovalo 26 hudebníků, to je poměrně velká kapela, skoro komorní orchestr. Jak vypadalo nahrávání a jak jste se sehráli a domluvili?

Kapelu a muzikanty dával dohromady autor hudby Milan Vyskočáni. Jak sám povídal: „Tak to vyšlo." Ve studiu jsem se s hudebníky nepotkala.

Písničky jsem nahrávala bez nich ve studiu Davida Kollera v Mikulově, který nám dal k dispozici celý dům. Bylo to příjemné. Naše první společné nahrávání v úplné pohodě. Nikam jsme nespěchali a když se mi nedařilo, prošla jsem se po zahradě a zírala na Svatý vršek. Pomodlila jsem se a vrátila do studia.

SIDÓNIA TOBIÁŠOVÁ je herečka a zpěvačka. Vydala zatím pět studiových alb a hraje v divadle Astorka Korzo '90.

Na desce Jolanka jste si prý i jednu píseň otextovala. Co vás inspirovalo? Kolikátý váš text to byl?

Je to můj první text. Je to moje osobní výpověď pro naši rodinu. Deska Jolanka je celá věnována mé mámě, která se jmenovala Jolanka.

SZIDI TOBIAS: Jolanka. Zpěvačka vydává novou desku po třech letech. Hudbu zkomponoval a produkoval Milan Vyskočáni. Jeden text napsal Milan Lasica a ostatní jsou z pera dvorního textaře Szidi Tobias Petera Lipovského. Poprvé si jednu píseň ovšem otextovala i samotná Szidi. Na novém albu se už tradičně podílelo mnoho skvělých muzikantů. V jedenácti písních hraje 26 hudebníků.

Anotace k vaší desce hlásá, že máte ráda příběhy obyčejných lidí, co si pod tím mám představit? Jak se to odráží ve vaší produkci?

Myslím tím takové lidi, které máme rádi a kteří mají své životní příběhy a jsou mnohem bohatší než příběhy známých osob, které se prezentují jako výjimečné.

Jak často koncertujete v Česku? V Liberci úplně poprvé?

Děkuji našemu Studiu Dva za to, že se o nás v Česku stará a koncertujeme poměrně často. V Liberci jsme asi poprvé. Doufám, že ne naposledy. S novou deskou Jolanka to ještě v květnu a v létě více rozjedeme.

Spolupracovala jste s dvojicí Hapka a Horáček. Jaké písničky si nejvíce vážíte, na kterou jste pyšná?

Mám od těchto pánů jen jednu píseň Na Hotelu v Olomouci. Petr Hapka mi jich slíbil víc a mně nezbývá než doufat, že je v nebi zkomponuje a některá ze zpěvaček je tam s radostí nazpívá. Mám však jednu jeho odloženou píseň, která se na desku nakonec nedostala, ale nazpívala jsem ji. Určitě ji použijeme pokud bude vhodná příležitost.

Klip této písni dělali Liberečáci Mraček a Podolský. Je loutkový, ale i vy jste si v něm zahrála. Jak vzpomínáte na tuto spolupráci?

Byla to krásná a profesionální spolupráce. Celý klip je nádherný a já na tyhle pány nedám dopustit. Děkuji jim za loutku, která sedí na trámu v našem obýváku.

Věnujete se hodně divadlu, na čem teď pracujete?

Dohrávám představení ve svém domovském Divadle Astorka, hostuji v SND a v divadle L + S. Těším se na nového režiséra a novou roli. Jsem ale trochu pověrčivá, takže vám o tom řeknu, až bude dobré zkušební období.

SZIDI TOBIAS & BAND

koncert šansoniérky

Kdy: pátek 16. ledna, od 20 hodin

Kde: Klub Viadukt, Liberec