Dívky z dětských domovů a výchovných ústavů ze všech koutů republiky soutěží na celostátní letní olympiádě v Hamru na Jezeře.
„Jedná se již o dvaatřicátý ročník této soutěže a probíhá od 10. do 13. června. Zajištění a její zdárný průběh je pro nás o to důležitější, že v tomto roce uplyne 40 let existence výchovného zařízení,“ řekl ředitel domova Václav Konopiský.
Více než sto děvčat ve věku od 10 do 18 let soutěží v průběhu tří dnů v lehkoatletických disciplínách, krosu, plavání, poměří své síly ve volejbalovém turnaji a zúčastní se také utkání ve stolním tenisu. Jednotlivé soutěže probíhají na sportovištích v Hamru, v Jablonném v Podještědí a ve Stráži pod Ralskem.
Z pověření Národního institutu dětí a mládeže Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) České republiky byl právě hamerský Dětský domov se školou pověřen uspořádáním této olympiády pro dívky z dětských domovů a výchovných ústavů.
A jak soutěž prožívají její přímé aktérky? Proč sportují? „Dělám to, protože mě to baví, dává mi to dobrý pocit z toho, že dělám něco pro sebe,“ svěřila se Růžena Badiová z Dětského domova se školou v Hamru, která už netrpělivě očekávala nástup svého týmu na volejbalové hřiště. „Já sportuji jen příležitostně. Na téhle olympiádě mi nejvíc sedne běhání,“ připojila se ke své kolegyni Denisa Techlovská.
A jak vidí úspěchy svých svěřenců ředitel Václav Konopiský? „Jak vše dopadne, ukáže až finále, které proběhne 13. června. Našim děvčatům věřím a troufám si tvrdit, že jsou jedněmi z favoritek soutěže,“ vyjádřil podporu svému týmu Václav Konopiský.
Nutno dodat, že hamerská děvčata se při volejbalovém turnaji skutečně snažila a předvedla dobrou týmovou práci.