VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ondřej Ševčík: Hele, mám takový pocit...

Liberecký kraj – Ondřej Ševčík, který v letech 1999 – 2005 absolvoval ateliér konceptuální a intermediální tvorby na Vysoké škole umělecko - průmyslové v Praze, nyní vystavuje v Liberci. Narodil se v roce 1976 v Mostě a v současné době žije a pracuje v Liberci a Praze. Jeho Masterplan představoval, v den vernisáže, 11. února, šest výškových věží postavených asi ze čtrnácti tisíc černých karet. Na to, co udělá čas s domečkem z karet, se můžete zajít podívat do galerie Die Aktualität des schönen… Masterplan je křehký objekt, který, jak říká sám autor, nutí přemýšlet. Výstava Masterplan trvá do 29. ledna.

28.1.2011
SDÍLEJ:

ONDŘEJ ŠEVČÍK A JEHO MASTERPLAN, v den vernisáže výstavy. Dnes je všechno jinak.Foto: Deník/Roman Dobeš

Mohl byste říci něco o vašich studiích? Proč právě konceptuální a intermediální tvorba?
Myslím si, že se studiem výtvarného umění na vysoké škole je to většinou tak, že si člověk vybírá instinktivně. Příliš toho ještě neumí, tudíž se ani moc nezná. Někdy se trefíte, jindy zas ne. Vzpomínám si na ten proces výuky a všechny změny během studia a někdy je to opravdu veselé vzpomínání.
Ze střední školy se mi vybavují věty typu: „Restaurujte, ale nedělejte volné umění, na to asi nemáte. Také vůbec necítíte barvu.“

Poté přišlo přijímací řízení na vysokou školu do Brna a tam jsem slyšel větu: „Přijal by vás pan Merta, dobře cítíte barvu.“ Já jsem si ale vybral intermedia na VŠUP. Hlavně kvůli svobodě, kterou mi tento obor poskytoval, ale také kvůli paní profesorce Matasové. Během celého školního období jsem si myslel, že budu malíř, ale od ukončení školy jsem nenamaloval nic. Vytvářím objekty, tedy to, co jsem celou dobu studia nebyl schopný udělat.

Absolvoval jste zahraniční stáže, mimo jiné v Kunstakademie Düsseldorfu, kde působil i Markus Lüpertz, který bude mít brzy velkou výstavu v oblastní galerii, myslím, že první v Čechách vůbec. Jaká byla vaše stáž a co vám to dalo, s kým jste se potkal?
Na tuto stáž jsem se dostal díky přátelství Magdaleny Jetelové a mé tehdejší profesorky Matesové. Düsseldorf byl první střet s profesionální scénou. Poprvé jsem zjistil, jak malé je Česko. Magdalena mi tenkrát velmi pomohla. Jak říkají její studenti: „Sie ist super.“

Mohl byste srovnat český a německý akademický provoz a celkově fungování umělecké scény? Jak se žije umělcům v Německu?
Hlavní rozdíl je v tom, že v Německu funguje trh s uměním. Tím myslím se současným uměním. To v Česku prakticky vůbec nefunguje. Obraz, je to úplně poslední, co si lidé koupí jako vybavení do bytu. Pokud chcete něco prodat, a to je dobré zkoušet již na škole, tak máte jedinou možnost. Pokud jste dobrý umělec, spojit se s člověkem, jenž je schopný vaše věci prodat v zahraničí.

Kterého z doposud dosažených výsledků vaší práce si nejvíce ceníte nebo co vás na práci baví?
Necením si moc výsledků. Spíš mě zajímá proces vzniku díla. To mě baví. Skoro pokaždé nejprve udělám model v 3D programu a pak jen sleduji, jak se ta věc stává reálnou. To je asi to nejzajímavější. Trvá to až do chvíle těsně před vernisáží.

Co je pro vás inspirací? Knihy, filmy, autoři, vlastní myšlenky?
Velmi mě zajímá architektura. Je to obecné téma, do kterého ale můžu vložit vlastní zkušenosti.

Vaši výstavu Masterplan, kterou můžeme nyní navštívit v galerii DADS, jste vystavoval už dříve, kde to bylo a jak lidé reagují na váš koncept?
Bylo to na výstavě Rozhraní v pražské galerii NoD. Většina lidí reaguje dobře. Tím myslím, že je ta věc nutí přemýšlet. Setkal jsem se ale i s tím, že jsem musel hodně vysvětlovat. (Smích)

Řekl jste, že konkrétně tato výstava je pro vás hodně osobní. V jakém smyslu?
To bych rád řekl, ale je to až příliš osobní. (Smích)

V dříve uveřejněném textu jsem uváděl, že se věnujete tématu hodnocení věcí a skutečností. Jinými slovy, není všechno zlato, co se třpytí, vyzýváte lidi k přehodnocení informací, vlastnímu názoru na skutečnosti okolo nás… Je to takhle nějak?
Já nerad moc poučuji. Ani se moc nesnažím vybízet k přehodnocení něčeho. Nemyslím si, že bych svou prací někoho změnil. Možná by se to celé dalo shrnout do jednoduché věty. Hele, mám takovýto pocit. A odpověď by zněla. Jo, to znám, vím přesně, co tím myslíš.

Pokud je toto téma pro vás tak osobní, mám tomu rozumět tak, že vaším “světonázorem“ je obezřetnost a nedůvěra k pravdám, které nám dennodenně předkládají média, politici nebo reklama? Je to tedy vaše vyjádření nesouhlasu? Všechno je jen hra, včetně demokracie?
Snažil jsem se, aby Masterplan měl několik vrstev, jak ho můžeme vnímat. Pro mě je tato osobní vrstva, založená na konkrétní zkušenosti nejdůležitější, ale není to nejdůležitější vrstva celkově. To, co je v tom obecné, je myšlenka křehkosti systému, na kterém je založena naše demokratická společnost.

Jak vaši práci vnímá divák, je toto abstrahování myšlenky na samotnou dřeň běžným lidem srozumitelné?
Mám jedno dobré pravidlo, které neplatí pro všechna díla, ale které si pořád opakuji. Že, pokud je ta věc opravdu dobrá, tak na ni pozitivně reagují jak laici, tak odborníci.

Když člověk vejde do galerie, v průměru stráví u jednoho díla asi 10 sekund. Takže mám tuto krátkou chvíli na to, abych ho zaujal. Pokud ne, jde dál. U Masterplanu většina lidí reaguje na to, jak je možné to postavit. Proč to nespadne nebo jestli jsou jednotlivé díly slepené.
Nemohu dělat umění tak, aby tomu rozuměli všichni, ale vždy se snažím, abychom si rozuměli.

Na čem v současné době jako autor pracujete? Čím se vlastně konceptuální umělec živí, předpokládám, že máte civilní zaměstnání?
Pracuji na dvou projektech. První se zabývá rozkyvem výškových budov. Jedná se o pohyblivý objekt s promítanou počítačovou animaci a druhý je o mém rodném městě. Ten je složen z objektů z uhelných briket, doplněn o textovou instalaci z puzzle kostek. Jinak učím na střední výtvarné škole.

Autor: Roman Dobeš

28.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 33 000 Kč

Elektrotechnici a technici energetici přístrojů, strojů a zařízení Diagnostik elektronických zařízení - koordinátor. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 33000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro naši společnost Festool s.r.o. sídlící v České Lípě hledáme kolegu/kolegyni na pozici, Diagnostik elektronických zařízení - koordinátor (ž/m), Pracovní náplň:, •diagnostika závad a poruch na strojích a montážních linkách,, •zajišťování oprav a údržby strojů, zejména se systémy NC a CNC,, •opravy počítačových řídích systémů CNC strojů, provádění softwarových zásahů dle pokynů výrobce,, •plánování a provádění preventivních činností na strojích a linkách, zajištění pravidelné údržby strojních zařízení,, •uvádění strojů do provozu,, •vedení kolektivu pracovníků., Kvalifikační a další požadavky:, •VŠ nebo SŠ vzdělání v oboru elektro,, •osvědčení podle vyhlášky č. 50/1978 Sb. - §6,, •praxe v oboru elektro minimálně 5 let,, •zkušenosti s vedením kolektivu minimálně 3 roky,, •znalost řídicích systémů Siemens, Fanuc, Festo, Heidenhain, , •znalost ERP systému SAP,, •znalost anglického nebo německého jazyka na komunikativní úrovni,, •samostatnost, rozhodnost, analytické myšlení, smysl pro týmovou spolupráci., Nabízíme:, •zázemí stabilní společnosti,, •možnost profesního rozvoje,, •široké spektrum zaměstnaneckých benefitů (dovolená navíc, věrnostní odměny, penzijní připojištění, společenské a sportovní aktivity a další).. Pracoviště: Festool s.r.o., Chelčického, č.p. 1932, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Monika Trhlíková, +420 481 645 133.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 30 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) PIZZAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 37000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky:, - vyučení v oboru, - zdravotní způsobilost, - zodpovědný přístup k práci, - spolehlivost a týmového hráče, - praxe výhodou, Zaměstnanecké výhody: ubytování zdarma, stravování., Hlásit se e-mailem.. Pracoviště: Malevil, s.r.o., 471 25 Jablonné v Podještědí. Informace: Jiří Holec, +420 775 888 364.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 000 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel na 2. stupni základní školy (Čj, Tv, Inf). Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Rádi bychom ve svém kolektivu přivítali kvalifikovaného učitele/učitelku s aprobací: Český jazyk - možno i v aprobaci informatika, tělesná výchova. Nabízíme víc než přátelské prostředí, možnost realizovat své pedagogické sny, podporu v dalším vzdělávání a kupu dalších věcí. Požadujeme komunikativnost, nadšení pro věc, trpělivost, kladný vztah k dětem., Možnost využití školního bytu (3+1).. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola, kamenický šenov, nám. míru 616, příspěvková organizace, nám. Míru, č.p. 616, 471 14 Kamenický Šenov. Informace: Martin Karhan, +420 734 257 617.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 23 600 Kč

Svářeči Svářeči kovů. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23600 kč. Volných pracovních míst: 100. Poznámka: Pracovní náplň, -svařování kovů, úprava a sestavování částí svařenců do celků, příprava pro svařování, jejich, spojování stehováním a úprava svárů broušením, -seřizování, ošetřování a údržba svařovacích zařízení, -čtení a používání výkresové dokumentace, Požadujeme, -středoškolské vzdělání nebo ZŠ + praxe na obdobné pozici., -výhodou platný svářecí průkaz, - výhodou zkouška dle EN ISO 9606-1 / 287-1, metoda 135, -úspěšné vykonání vstupního testu , -zdravotní způsobilost , Nabízíme, -Zázemí v rozvíjející se nadnárodní společnosti, -Možnost dalšího profesního růstu , -Týden dovolené navíc (tedy 25 dnů dovolené ročně), -Měsíční prémie za výsledky práce a odměny za Kaizeny (resp. změny k lepšímu), -Roční výkonnostní odměnu , -Příspěvek na životní a penzijní pojištění po odpracovaném roce , -Dotované závodní stravování, -Zdravotní péče včetně očkování proti chřipce, -Sportovní a kulturní aktivity , -Zvýhodněné mobilní tarify, První kontakt emailem., Pozice je vhodná i pro cizince.. Pracoviště: Bombardier transportation czech republic, a. s., Svatopluka Čecha, č.p. 1205, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Havlín Lukáš Knazovič Mádlová Michaela, lukas.havlin@rail.bombardier.com.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V úterý 19. června od 19.00 hodin vystoupí v českolipském městském parku známý hudební ansámbl Ritornello Michaela Pospíšila.

V městském parku vypukne open-air Majáles

Ilustrační foto

Anonym nahlásil bombu ve škole v Doksech

FOTO: Závody vraků pobavily autodrom

Sosnová – Pravidlo je, že pravidla nejsou. S tímto heslem vyrazilo o víkendu na speciální trať v areálu autodromu Sosnová 240 závodníků.

KRÁTCE: Do Lípy dorazila výstava proměn. Cvikov otevřel letní kino

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Poslední utkání sezony hráči Arsenalu nezvládli

Ostrá /FOTOGALERIE/ - Nováček divizní skupiny B z České Lípy prohrál na půdě Ostré 1:2, přestože od 1. minuty vedl 1:0.

ROZHOVOR: Jaroslav Bernardt ukazuje klukům, jak plést pomlázky

Liberecký kraj – Přinášíme další díl nového seriálu Příběhy pamětníků z Libereckého kraje. Projekt vznikl za podpory Libereckého kraje. Další díl vyjde za dva týdny, opět v sobotním vydání Deníku. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT