VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ondřej Ševčík: Hele, mám takový pocit...

Liberecký kraj – Ondřej Ševčík, který v letech 1999 – 2005 absolvoval ateliér konceptuální a intermediální tvorby na Vysoké škole umělecko - průmyslové v Praze, nyní vystavuje v Liberci. Narodil se v roce 1976 v Mostě a v současné době žije a pracuje v Liberci a Praze. Jeho Masterplan představoval, v den vernisáže, 11. února, šest výškových věží postavených asi ze čtrnácti tisíc černých karet. Na to, co udělá čas s domečkem z karet, se můžete zajít podívat do galerie Die Aktualität des schönen… Masterplan je křehký objekt, který, jak říká sám autor, nutí přemýšlet. Výstava Masterplan trvá do 29. ledna.

28.1.2011
SDÍLEJ:

ONDŘEJ ŠEVČÍK A JEHO MASTERPLAN, v den vernisáže výstavy. Dnes je všechno jinak.Foto: Deník/Roman Dobeš

Mohl byste říci něco o vašich studiích? Proč právě konceptuální a intermediální tvorba?
Myslím si, že se studiem výtvarného umění na vysoké škole je to většinou tak, že si člověk vybírá instinktivně. Příliš toho ještě neumí, tudíž se ani moc nezná. Někdy se trefíte, jindy zas ne. Vzpomínám si na ten proces výuky a všechny změny během studia a někdy je to opravdu veselé vzpomínání.
Ze střední školy se mi vybavují věty typu: „Restaurujte, ale nedělejte volné umění, na to asi nemáte. Také vůbec necítíte barvu.“

Poté přišlo přijímací řízení na vysokou školu do Brna a tam jsem slyšel větu: „Přijal by vás pan Merta, dobře cítíte barvu.“ Já jsem si ale vybral intermedia na VŠUP. Hlavně kvůli svobodě, kterou mi tento obor poskytoval, ale také kvůli paní profesorce Matasové. Během celého školního období jsem si myslel, že budu malíř, ale od ukončení školy jsem nenamaloval nic. Vytvářím objekty, tedy to, co jsem celou dobu studia nebyl schopný udělat.

Absolvoval jste zahraniční stáže, mimo jiné v Kunstakademie Düsseldorfu, kde působil i Markus Lüpertz, který bude mít brzy velkou výstavu v oblastní galerii, myslím, že první v Čechách vůbec. Jaká byla vaše stáž a co vám to dalo, s kým jste se potkal?
Na tuto stáž jsem se dostal díky přátelství Magdaleny Jetelové a mé tehdejší profesorky Matesové. Düsseldorf byl první střet s profesionální scénou. Poprvé jsem zjistil, jak malé je Česko. Magdalena mi tenkrát velmi pomohla. Jak říkají její studenti: „Sie ist super.“

Mohl byste srovnat český a německý akademický provoz a celkově fungování umělecké scény? Jak se žije umělcům v Německu?
Hlavní rozdíl je v tom, že v Německu funguje trh s uměním. Tím myslím se současným uměním. To v Česku prakticky vůbec nefunguje. Obraz, je to úplně poslední, co si lidé koupí jako vybavení do bytu. Pokud chcete něco prodat, a to je dobré zkoušet již na škole, tak máte jedinou možnost. Pokud jste dobrý umělec, spojit se s člověkem, jenž je schopný vaše věci prodat v zahraničí.

Kterého z doposud dosažených výsledků vaší práce si nejvíce ceníte nebo co vás na práci baví?
Necením si moc výsledků. Spíš mě zajímá proces vzniku díla. To mě baví. Skoro pokaždé nejprve udělám model v 3D programu a pak jen sleduji, jak se ta věc stává reálnou. To je asi to nejzajímavější. Trvá to až do chvíle těsně před vernisáží.

Co je pro vás inspirací? Knihy, filmy, autoři, vlastní myšlenky?
Velmi mě zajímá architektura. Je to obecné téma, do kterého ale můžu vložit vlastní zkušenosti.

Vaši výstavu Masterplan, kterou můžeme nyní navštívit v galerii DADS, jste vystavoval už dříve, kde to bylo a jak lidé reagují na váš koncept?
Bylo to na výstavě Rozhraní v pražské galerii NoD. Většina lidí reaguje dobře. Tím myslím, že je ta věc nutí přemýšlet. Setkal jsem se ale i s tím, že jsem musel hodně vysvětlovat. (Smích)

Řekl jste, že konkrétně tato výstava je pro vás hodně osobní. V jakém smyslu?
To bych rád řekl, ale je to až příliš osobní. (Smích)

V dříve uveřejněném textu jsem uváděl, že se věnujete tématu hodnocení věcí a skutečností. Jinými slovy, není všechno zlato, co se třpytí, vyzýváte lidi k přehodnocení informací, vlastnímu názoru na skutečnosti okolo nás… Je to takhle nějak?
Já nerad moc poučuji. Ani se moc nesnažím vybízet k přehodnocení něčeho. Nemyslím si, že bych svou prací někoho změnil. Možná by se to celé dalo shrnout do jednoduché věty. Hele, mám takovýto pocit. A odpověď by zněla. Jo, to znám, vím přesně, co tím myslíš.

Pokud je toto téma pro vás tak osobní, mám tomu rozumět tak, že vaším “světonázorem“ je obezřetnost a nedůvěra k pravdám, které nám dennodenně předkládají média, politici nebo reklama? Je to tedy vaše vyjádření nesouhlasu? Všechno je jen hra, včetně demokracie?
Snažil jsem se, aby Masterplan měl několik vrstev, jak ho můžeme vnímat. Pro mě je tato osobní vrstva, založená na konkrétní zkušenosti nejdůležitější, ale není to nejdůležitější vrstva celkově. To, co je v tom obecné, je myšlenka křehkosti systému, na kterém je založena naše demokratická společnost.

Jak vaši práci vnímá divák, je toto abstrahování myšlenky na samotnou dřeň běžným lidem srozumitelné?
Mám jedno dobré pravidlo, které neplatí pro všechna díla, ale které si pořád opakuji. Že, pokud je ta věc opravdu dobrá, tak na ni pozitivně reagují jak laici, tak odborníci.

Když člověk vejde do galerie, v průměru stráví u jednoho díla asi 10 sekund. Takže mám tuto krátkou chvíli na to, abych ho zaujal. Pokud ne, jde dál. U Masterplanu většina lidí reaguje na to, jak je možné to postavit. Proč to nespadne nebo jestli jsou jednotlivé díly slepené.
Nemohu dělat umění tak, aby tomu rozuměli všichni, ale vždy se snažím, abychom si rozuměli.

Na čem v současné době jako autor pracujete? Čím se vlastně konceptuální umělec živí, předpokládám, že máte civilní zaměstnání?
Pracuji na dvou projektech. První se zabývá rozkyvem výškových budov. Jedná se o pohyblivý objekt s promítanou počítačovou animaci a druhý je o mém rodném městě. Ten je složen z objektů z uhelných briket, doplněn o textovou instalaci z puzzle kostek. Jinak učím na střední výtvarné škole.

Autor: Roman Dobeš

28.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 18 000 Kč

Pracovníci montovaných staveb Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Hledáme šikovné zedníky pro stavby rodinných domů, fasády, omítky apod., Hledáme opravdové řemeslníky., Nabízíme:, -platové ohodnocení dle šikovnosti a výkonu, -výplata do 5. a včas, - možnost pravidelných pátečních záloh, -práce i přes zimu - již 9. let jsme se nezastavili, -pracovní oděv a obuv, -odborná školení, -pravidelné firemní večírky, U nás najdete finanční jistotu, práci v přejemné kolektivu, zakládáme si na férovém přístupu.. Pracoviště: Stavimdomy cz s.r.o. - 001, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Josef Špindler, +420 606 742 342.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 24 100 Kč

Lékaři v radiologických oborech Lékař/ka na oddělení radiodiagnostiky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Purkyňova 1849, Česká Lípa, Mzdové podmínky budou dohodnuty při osobním setkání , Nabízíme: zázemí stabilní ziskové akciové společnosti, moderní pracovní prostředí, přístrojové vybavení na vysoké úrovni, výborné finanční ohodnocení, možnosti profesního růstu, možnost trvalého vzdělávání. Dále nabízíme Zdravé stravování za zvýhodněné ceny, významnou podporu vzdělávání bez kvalifikačních dohod včetně studijního volna, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, věrnostní kartu s maximální slevou do Nemocniční lékárny a Centra zdraví, odměny za pracovní výročí, výhodné mobilní tarify i pro rodinné příslušníky, pomoc při zajištění ubytování, společenské akce., Požadujeme: VŠ vzdělání dle zákona č. 95/2004 Sb., specializovanou způsobilost v oboru (případně absolvent nebo lékař se základním kmenem), morální a občanská bezúhonnost, příjemné vystupování a zájem o obor., Nástup možný ihned nebo dle dohody.. Pracoviště: Nemocnice s poliklinikou česká lípa, a.s., Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Pavlína Simmerová, +420 487 954 035.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 15 000 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení Manipulační dělník - závozník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Nádražní 188, Žandov., Dopravní obslužnost dobrá - vlak, autobus., Pracovní doba Po - Pá 6:30-15:00 hod.. Pracoviště: Daniel štraub s.r.o., Nádražní, č.p. 188, 471 07 Žandov u České Lípy. Informace: Daniel Štraub, +420 774 627 794.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Masér, fyzioterapeut 18 000 Kč

Fyzioterapeuti bez osvědčení Fyzioterapeut/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme minimálně střední zdravotnické vzdělání dle zákona č. 96/2004 Sb., specializovaná způsobilost a praxe výhodou, morální a občasnskou bezúhonnost, příjemné vystupování a zájem o obor. , Nástup možný ihned nebo dle dohody. , Nabízíme:, - náborový příspěvek ve výši 30.000 Kč, - zázemí stabilní společnosti, - zajímavou práci v moderním pracovním prostředí s možností seberealizace, - možnost profesního růstu, - významná podpora vzdělávání , - závodní stravování, - zaměstnanecké akce, - příspěvek na penzijní připojištění, - výhodný zaměstnanecký tarif od O2, - 5 týdnů dovolené, - slevová karta do lékárny a Centra zdraví, - odměny při pracovním výročí, První kontakt emailem!, Pozice je vhodná i pro absolventy!. Pracoviště: Nemocnice s poliklinikou česká lípa, a.s., Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Nikola Hyblerová, +420 487 954 033.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Sníh a mráz byly proti fotbalu

Ve skiareálu Severák v Jizerských horách na sobotu pro malé lyžaře i nelyžaře připravila SKI Bižu Dětský den s Jizerkovými.
9

OBRAZEM: Chlupáči rozveselili skiareál Severák

FOTO: Nejlepší webovky mají Křižany. Vítězství si odnesly i Semily

Liberecký kraj – Nejhezčí webové stránky mají letos mezi obcemi v Libereckém kraji Křižany.

KRÁTCE: Na Polevsku si stále zalyžujete. Začala další výluka na trati

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Přehlídka dokumentárních filmů Jeden svět ukáže Hranice práce

Liberecký kraj /ANKETA/ – Mezinárodní festival začíná v pondělí 19. března v Liberci i Jablonci nad Nisou.

DENÍK NÁM FANDÍ: Seriál představuje sportovní týmy z regionu

Českolipsko – Nenechte si ujít pondělní tištěné vydání Českolipského deníku! Dnes, 19. března, v něm najdete fotbalisty TJ Spartak Dubice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT