Zajímavostí je, že řada vystavených snímků vznikla na Českolipsku. „Výstava měla původně navodit atmosféru přicházejícího jara, ale vzhledem k tomu, že letos není s čím se loučit, tak název Loučení se zimou není asi zrovna šťastný," říká s úsměvem znalec všech opeřenců.

Původně plánoval, že návštěvníkům kavárny představí aktuální fotky vyfocené čerstvě před výstavou, ale nakonec musel pátrat ve svém archivu. „Jde o všehochuť pozdně zimních záběrů přírody. Na jedné z fotografií jsou například sněženky, na jiných jsou krajinky se zimním motivem, které pomalu přecházejí do jara. Nechybějí ani záběry zvířat včetně ptáků," popisuje expozici mělnický muzejník.

Jednu vitrínku věnoval i zvířatům, které v regionu nežijí. Umístil do ní zdokumentované stopy medvěda a vlka ze slovensko ukrajinských hranic. Ostatní fotografie pocházejí převážně z Českolipska a Mělnicka.

S fotoaparátem v ruce se Petr Lumpe prochází přírodou už od svého dětství. „Fotím od nějakých třinácti let, baví mě to, ale za nějakého velkého fotografa se nepovažuji," mluví o sobě skromně autor výstavy.

Nejraději ze všeho fotografuje své oblíbené ptáky. To je prý to nejlepší, co může objektivem svého fotoaparátu sledovat. Vyžaduje to ovšem náročnější techniku. A právě o tu před časem mělnický odborník na ptactvo přišel. „Dříve jsem fotil na pentax, ale ten byl právě na fotografování ptactva pomalý, tak jsem si pořídil canon se čtyřstovkou objektivem. A to jsem používal do doby, než mi vykradli auto," vrací se k nepříjemné zkušenosti Petr Lumpe, který je v současné době odkázán na obyčejný kompaktní fotoaparát.

Do přírody vyráží několikrát týdně. Pokaždé ale není jeho cílem přinést pěkný snímek. Chodí totiž například kroužkovat ptáky, počítá je nebo jen pozoruje.

„Na focení mi tak zbývá poměrně málo času. A když zrovna něco hezkého zahlédnu, ne vždy mám u sebe fotoaparát, a když si jej vezmu, není zase zaručené, že něco pěkného zahlédnu," připomíná fotograf.

Když s fotoaparátem vyrazí na lov pěkných záběrů, nestaví si přístřešky, kde by vyčkával dlouhé hodiny na ideální snímek. Chodí po krajině 
a snaží se zvěř spíš překvapit. Občas se schová v rákosí, 
kde si počká na vhodnou chvíli, kdy zmáčknout spoušť fotoaparátu.

A někdy se Petrovi Lumpemu opravdu podaří zachytit unikátní momenty. „Na jednom snímku je například tuleň levhartí v okamžiku, kdy ulovil kormorána a trhá ho na hladině. Na jiném moudivláček stavící si hnízdo nebo potápka roháč, která loví a právě se potápí," popisuje fotografie ze svého archivu.