Někdo chce být od malička veterinář, jiný třeba novinář, českolipský rodák Pavel Callta chtěl vždy být zpěvák. Podařilo se mu to a navíc se jeho nové album Součást hned první týden na pultech umístilo na devátém místě v žebříčku Top 10 nejprodávanějších desek.

Splnila nynější realita vaše dětská očekávání? 
Je pravda, že nejdřív jsem chtěl být kosmonautem (směje se), ale to se velmi brzy změnilo. Moje očekávání a sny realita spíš předčila. Dokonale jsem se v tom našel. Chtěl jsem být zpěvák, ale nikdy jsem nepočítal, že budu hudbu i psát. To mě ohromně baví a je to bonus navíc.

A co šoubyznys? Změnil vás?
Je pravda, že co mě lidé víc znají, jsem obezřetnější a nemám moc rád prostory, kde je hodně lidí, třeba obchodní domy. Ale jinak jsem šťastný.

Vydal jste nové album a hned první týden je v Top 10 nejprodávanějších desek. Před Edem Sheeranem, který už tam tedy, nutno dodat, trůní delší dobu. Jaký je to pocit?
Je to super, nečekal jsem to. Podle mě je to důkaz toho, že ta muzika lidi baví, a to je zkrátka úžasné.

Besedy s Pavlem Justichem se zúčastnilo na 200 studentů gymnázia i žáků z nedaleké základní školy. Dohromady vybrali na 8000 korun.
Studenti z Mimoně pomohli dětem v rovníkové Africe

Jak dlouho trvá takové album vytvořit?
Samotné nahrání se dá stihnout třeba za půl roku. Já jsem si ale postupně střádal singly, které na tom albu následně vyšly, třeba Píšem si svůj sen nebo Tak promiň. Dát to všechno dohromady trvalo tři roky, prakticky od minulého alba Momenty.

Máte hodně materiálu, nebo to lidově řečeno „potíte“?
Já mám plno materiálu. Už mám materiál na celé třetí album. Teď jsem vybíral ty písně, ve kterých se aktuálně cítím dobře a chci je hrát na koncertech.

Co vás baví víc, práce ve studiu, skládání, nebo koncerty?
Určitě koncertovat. Samozřejmě baví mě obojí, ale při koncertě je k tomu ten kontakt s publikem, show a hraní.

Bydlíte hlavně v Praze. Jak často se vracíte domů, do České Lípy?
Průměrně jednou za měsíc. Někdy i víckrát. Mám to v Lípě moc rád, přeci jen je to rodné město. Je tam plno vzpomínek.

Petr Fletcher náhodou objevil ve vídeňském antikvariátu pozůstalost rodiny Wünschů. Na jejím základě vydal knihu popisující život ve druhé polovině 19. století, rámovanou příběhy příslušníků významného kupeckého rodu ze Stružnice.
FOTO: Historii kupců zkoumal Petr Fletcher roky. Z usilovné práce vznikla kniha

Hodně času trávíte mezi koncerty v autě. Neomrzí se to?
Ani ne, pořád mě to baví. Nemám rád bytí na jednom místě. Rád jedu někam, kde se něco děje. I rád řídím, teď jsem také na cestě.

Kam jedete?
Do Prahy. Mám dnes benefiční akci pro Evropu 2 na Staroměstském náměstí. Večer tam zpívám.

Jak vypadá běžný den profesionálního zpěváka?
Nemám přímo řád. Přiznám se, že chodím spát hodně pozdě. Většinou skládám songy kolem půlnoci.

Celý rozhovor naleznete v aktuálním vydání Týdeníku Českolipsko.