V listopadu opět budou mužské tváře zdobit kníry. Není to samoúčelné. „Kníráči" chtějí upozornit na vážné onemocnění, které je nejčastější rakovinou u mužů prostaty a varlat.Skupina vysokoškoláků z Jablonecka Svaz jabloneckých bohémů, jde do Movemberu společně. Své ozdoby si slavnostně oholí na rockové party Horečka sobotní noci 29. listopadu na Rampě. Ty nejhezčí samozřejmě ocení.

„Movemberu se účastníme jako svaz podruhé, naneštěstí první účast byla spíše v kruhu přátel a tedy neoficiální. Za hlavní úspěch jsme považovali, že se lidi hodně ptali a mohli jsme tak dostat Movember trošku do povědomí," řekl hlavní iniciátor Jakub Švitorka.

Svaz se u svého názvu bezpochyby nechal inspirovat písničkou kapely Wohnout Svaz českých bohémů, ve které interpreti rovněž propagují Movember. Skupina shodou okolností vystoupí v jabloneckém Klubu Na Rampě v pátek 21. listopadu.

SVAZ JABLONECKÝCH BOHÉMŮ.

Knír přitahuje pozornost a v mnoha případech se mužů okolí ptá, proč si knír nechali narůst. Ne každý je však Freddie Mercury, aby mu tato ozdoba slušela, takže se pánové dostávají do trapných situací.

Knír nebyl překážkou

„Rostoucí knír je sama o sobě vtipná věc. Když si představíte ten měsíc předtím, ať už v práci nebo na akademické půdě. Napůl vtipná a kontroverzní věc je tedy hlavním motorem Movemberu, čím víc si na vás lidi ukazují a smějí se, tím víc funguje tzv. Word of mouth (v překladu slovo z úst) reklama, která je nejúčinnější. Vtipné snad může být, že náš člen Honza Poledňák, i přes mladické chmýří a zrovna v měsíci nasazení, ukořistil svůj nynější protějšek," smál se Švitorka.

Na webu movember.com si muži mohou své kníry fotit a lidé mohou na konto posílat peníze, které věnují na boj s rakovinou prostaty a varlat. Svaz jabloneckých bohémů najdete na stránkách Movemberu pod heslem Movember Nights Fever.

Rozhovor s DJem Petrem Vobořilem z Horečky sobotní noci o Movemberu

MOVEMBERU se letos zúčastní i DJ Petr Vobořil, který společně s uskupením Svaz jabloneckých bohémů uspořádá Movember Horečku.Knírem za dobrou věc

Jablonec nad Nisou - Movember v jablečném městě vyvrcholí na videoparty Horečka sobotní noci, kde „kníráči" oholí své kníry. Během večírku vyhodnotí Svaz jabloneckých bohémů i nejhezčí kníry a odmění je cenami.

Více v rozhovoru s DJ Horečky Petrem Vobořilem.

Půjdete do Movemberu letos i vy?

Ano, zúčastníme se. Rakovina prostaty je v Česku bohužel nejrozšířenější onemocnění, na které se umírá. V Evropě je to druhé nejčastější. Takže každá popularizace je dobrá.

Listopadová Horečka sobotní noci bude movemberová. Jak se to stalo?

Oslovila mě skupina vysokoškoláků, kteří si říkají Svaz jabloneckých bohémů. Ti už se k projektu připojili loni a letos by tuhle záslužnou činnost chtěli propojit i s rockovou muzikou. Líbí se mi, že ačkoliv mají tihle kluci k onemocnění prostaty daleko věkem, riziková skupina je padesát a výš, tak jejich aktivita je upřímná a není to nic stylizovaného. Některé známé osobnosti si z toho udělají image a používají to k propagaci své osoby. Tady mi to přijde úplně přirozené.

Mnoho obětí rakoviny prostaty je i z řad rockových hvězd.

Přesně tak, to je další rozměr, který mě při spolupořádání této akce napadl. Nejznámější oběť mezi zpěváky je asi Frank Zappa, který je rovnou i jeden z nejznámějších kníráčů. Z českých interpretů potom podlehli tomuto onemocnění Pavel Novák nebo Bob Frýdl. Dále mě pak napadají ještě herci Dennis Hopper nebo Robert De Niro, který s nemocí stále ještě bojuje, takže mu držím palce.

Co říkáte na knír jako na módní doplněk? Znovu mě napadají osobnosti, ke kterým neodmyslitelně patří. V čele asi Freddie Mercury, kterého máte i na plakátě rockové Horečky.

Freddie je moje slabost. Takže hned, jak jsme začali vymýšlet propagaci movemberové Horečky, tak mě napadl. Našli jsme skvělou fotografii, kde kadeřnice zastříhává Mercurymu knír, která tuto akci vystihuje.

Listopad je měsíc spojený s bojem proti AIDS, kvůli kterému Freddie Mercury zemřel. Takže se to skvěle hodí.

Právě. Každý rok na horečce tuto Mercuryho akci podporujeme. Akorát mě překvapilo, že boj proti AIDS je mnohem více zpopularizovaný, než ten proti rakovině prostaty, přestože se týká mnohem větší skupiny lidí. Asi to bude tím, že ta kampaň běží mnohem déle. Ale zase o důvod víc podpořit Movember.

Jak bude kníratý večer probíhat. Bude Horečka tentokrát jiná?

Určitě. Vyhlásíme nejlepšího kníráče. Oceníme jich více. Samozřejmě je nejdůležitější to, že muži budou celý měsíc jako chodící billboardy a budou své okolí knírem informovat. Okolí se ptá, proč se ve tváři změnili. Pak se o nemoci vede diskuze a je to přínosné.

Změníte i playlist?

Určitě. Kluci ze svazu Jabloneckých bohémů přišli s nějakými novými písničkami. Základ zůstane stejný rocková klasika let šedesátých a sedmdesátých.

Vrcholem večera by mělo být holení knírů, protože po půlnoci bude vlastně konec měsíce.

Ano určitě, to bude zajímavý happening. Na to se těším.