Hned několik z vůbec nejlepších domácích kapel, jako třeba Tatabojs nebo Kryštof, či výrazný folkový objev Tomáš Klus, se již počátkem srpna představí na Liberecku v rámci další velké letní akce. Po Benátské noci na Malé Skále jí tentokrát bude jeden z podniků letního kulturního festivalu České hrady, který ve dnech 5. a 6. srpna proběhne v působivých kulisách historického skvostu hradu Bezděz.

Rockem na podporu památek

České hrady.cz se konají letos už posedmé a od 8. července probíhají na území 8 významných památek v pěti různých krajích naší republiky. Před Bezdězem si akci například vychutná ještě publikum na Švihově a Kunětické hoře, předcházející pak proběhl o minulém víkendu na Točníku, a úvodní hostil jihočeský Rožmberk.
Výběr lokalit s historickými objekty obklopenými podmanivou přírodou není náhodný. Kromě hudební produkce je totiž festival zaměřen právě na jejich zviditelnění a s tím související rozvoj turistického ruchu. Z toho důvodu se také od ostatních liší svojí netradiční atmosférou i bohatým sortimentem doplňkových služeb a občerstvení. V ceně vstupenky jsou navíc zahrnuté i prohlídky stálých expozic hradů, v jejichž dosahu se koná.

Hvězdy s příchutí alternativy

Alfou a omegou festivalu jsou však pochopitelně sami účinkující. A v tomto případě se právě návštěvníci Bezdězu mohou skutečně více než těšit.
Už v pátek 8. srpna jím totiž budou servírovány dvě nepřehlédnutelná jména české hudební scény. Od 21.00 hodin večer se například setkají s jednou z nejpozoruhodnějších formací české rockové scény – kapelou Tatabojs. Původně alternativní trojlístek přátel z Prahy sice ve svých začátcích působil tak trochu jako hudební vtip, postupem let, však vyrostl v jednu z nejprodávanějších, ale také kritikou nadmíru ctěných kapel. Její existence i hudební vývoj se převážně odvíjeli od potenciálu zakladatelů souboru, spolužáků ze základní školy, rtuťovitého baskytaristy Marka Huňáta známějšího pod přezdívkou Mardoša, a zpěváka a bubeníka Milana Caise, který prezentaci kapely umocnil i svým talentem zavedeného výtvarníka. V průběhu minulých let sžali Tatabojs nejenom řadu hudebních cen, ale překvapili třeba i zdařilým konceptuálním Nanoalbem, případně se nebáli řadu svých nejzdařilejších skladeb zpestřit o vokál cudné, ne vždy ale doceněné Kláry Nemravové.

Písničkáři, které hned tak nepotkáte

Tatabojs vystoupí první den akce na Bezdězu jako tzv. headlineři – hlavní hvězdy. Ještě před nimi se však představí Tomáš Klus, který festival otevře s pověstí nastupujícího fenoménu české folkové scény. Mladý písničkář je dokonce považován za nástupce domácí legendy tohoto žánru Jarka Nohavici.
Diváci by si ovšem neměli nechat utéci ani samostatné vystoupení charismatického písničkáře, skladatele a v neposlední řadě také skvostného herce Jiřího Schmitzera. Ten totiž třicet minut před úderem půlnoci vybídne publikum k průkaznému nadhledu prostřednictvím svých skladeb, které zdobí rovným dílem humor a sarkasmus.
Jako průkazně cenění písničkáři jsou Schmitzer i Klus rozhodně osobnosti, které v jednom dni hned tak nepotkáte.

Maratón rockových stálic a lahůdek

Skutečně nabito, ale bude na akci během jejího druhé dne. V sobotu se za tímto účelem představí muzikanti dokonce hned na dvou scénách A a B. Od 11.30 hodin (B) respektive 12.00 (A) na nich vypukne hudební maratón dalších patnácti kapel. Mezi nimi nebudou chybět ani tak zvučná jména jako domácí stálice Kryštof na čele se svým lídrem Richardem Krajčem nebo sofistikovaní rockeři Support Lesbiens. Vedle řady prověřených akvizic, pak lahůdkový zážitek slibují i úspěchy na zahraniční rockové scéně ověnčení Sunshine se svým nezaměnitelným kytarovým zvukem a pozoruhodné spojení rapu a jednoho z nejlepších domácích ženských hlasů skrze spolupráci českého rapera Vladimíra Brože vystupujícího pod pseudonymem Vladimír 518 a zpěvačky Terezy Černochové.

Na úvod karneval v maskách

Jak už pak bylo zmíněno v úvodu, průběh festivalu nebude jen o hudbě. Přichystán je velmi kvalitní servis i doprovodné akce. Už v úvodní páteční den od 18.00 hodin proběhne na uvítanou karnevalový zahajovací večírek včetně tomboly přičemž každý z účastníků, kdo se jej zúčastní v masce, obdrží dárek.

Kde stanovat, parkovat a hrát si

Pro děti bude pak připraven ve festivalovém areálu dětský koutek. Kromě vozítek od Radio Flyer si budou moci užít další hry od společnosti Piatnik. Koutek bude fungovat nepřetržitě, pouze v případě špatného počasí se uzavře.

V místě konání festivalu je možné bezplatně stanovat. Místo pro stanování je vedle plochy pro parkování. V místě pro stanování bude nachystán dostatek sociální zařízení. Cesta k místu pro stanování bude dostatečně označena.

Ve všech místech konání festivalu bude zajištěn i dostatečný počet míst pro parkování. Parkování automobilů je povolené výhradně na určené odstavné ploše, která nicméně není hlídaná, a proto pořadatelé neručí za jakékoliv odložené předměty. Pro cyklisty však připravili možnost uschovat si kola v úschovně. Ta bude k dispozici v sobotu, a to od 10.00 do nedělní 1.00 hodiny. Její součástí navíc bude i úschovna batohů.

Účinkující nefotit, mumraj automatem

Zcela přesně pak páteční a sobotní program proběhne v areálu na okraji obce Bezděz. První den bude přístupný od 18.00 hodin, v sobotu se otevře od 11.00 hodin. Cesta ke vstupu bude označena. V areálu by pak návštěvníci měli nalézt dostatek stánků s občerstvením, přičemž organizátoři mysleli i na vegetariány.
Fotografovat je povoleno výhradně předem akreditovaným fotografům. Výjimku tvoří plně automatické neprofesionální fotoaparáty, které však nesmí být využívány k fotografování vystoupení jednotlivých účinkujících. Jakékoliv natáčení hudebních i divadelních představení je přísně zakázáno s výjimkou opět akreditovaných filmových a televizních štábů.

Sledujte Facebook, získáte lístky

Vstupné na akci činí 200,- pro páteční večer a 400,- korun na kompletní sobotní program děti do výšky 1m v doprovodu rodičů mají vstup zdarma. Vstupné pro děti do 12 let činí 160,- korun, avšak cena vstupného je platná pouze v doprovodu dospělé osoby při nákupu 1 ks vstupného za cenu 450,- korun. Na Facebooku nicméně fanoušci mohou v určité dny zakoupit dvoudenní vstupenky na festival za exkluzivní cenu 500 korun.