Tóny jazzu, swingu i blues rozezněly od pátku areál letního kina v Nedamově u Dubé. Už před víkendem se sem sjeli muzikanti z Čech na letos již devatenácté Mezinárodní jazzové dny. Chybět nebude ani královna swingu Eva Pilarová, která v Nedamově oslaví své narozeniny. „Doufám, že vyjde i počasí. Každý rok máme plno, a i letos je na co se těšit," předeslal správce areálu Marek Hruška.

Tradiční Mezinárodní jazzové dny zahájil v pátek večer Big band Michaela Wollmanna, který má v repertoáru například skladby George Gershwina či orchestru Glenna Millera, ale i písně českých autorů, mimo jiné Karla Hály, Vlastimila Hály, Jaromíra Hniličky a dalších. Dalším tahákem programu byli oblíbenci z Jazz Paluba z Mnichova Hradiště, kteří letos na jaře oslavili padesáté výročí svého působení.

Páteční jazzovou jízdu uzavřela Lokomotiva v čele s Petrem Vondráčkem a basou Vítka Fialy. Ta v rámci svého představení připoměla 55. výročí nástupu Elvise Presleyho do vojenské služby k americké jednotce v Bad Nauheim.

Překvapení z opery

Sobotní program odstartuje odpoledním překvapením. „Členové Státní opery Praha si připravili nenucené jazzové a literární odpoledne. V něm ukáží, že ani oni nemusí být naladěni pouze operně. Doprovázet na basu by je měl čestný občan Dubé a hrající právník Víťa Fiala," doplňuje Miluše Marklová z infocentra v Dubé.

Hlavní sobotní program začne v osmnáct hodin a ani tady nebude o jazz nouze. Na pódiu to mimo jiné rozbalí temperamentní Los Rumberos.

„V rámci svých snah o pozvednutí povědomí o afro-kubánské hudbě v Čechách jsem připravil pro letošní rok celou řadu koncertních vystoupení po celé ČR. Mimo jiné se těšíme do Nedamova," uvedl Petr Smetáček, hudebník a skladatel sboru. „K danému účelu dále pořádám výchovné koncerty, přednášky a píši knihu," doplnil skladatel.

Písně ze svého nového CD představí Eva Pilarová. Hudebně velmi barevnou novinku, na které najdete swing, pop, šanson i blues pokřtil sám Karel Gott.

Závěr Jazzových dnů v Dubé se ponese v duchu vzpomínek na písně orchestru Glenna Millera, který pomohl vyhrát 2. světovou válku v podání Bohemia Big Bandu Praha.

Jazz v letňáku

kde: areál letního kina Nedamov u Dubé

kdy: sobota od 15:00 - vstupné dobrovolné

sobota od 18:00 za vstupné 150,- Kč

vystoupí v sobotu: Státní opera Praha, Armin Reich Big Band Praha, Old Stars Mladá Boleslav, Los Rumberos noc Salsa Caliente, Eva Pilarová, Bohemia Big Band Praha

Kam ještě vyrazit o víkendu

Svojkovské dřevosochání - Svojkov - zámecká zahrada - sobota 10. 8. od 9.00

Ze zámecké zahrady ve Svojkově se bude v sobotu ozývat zvuk motorové pily. Dostaveníčko si tu dají dřevosochaři z Podkrkonoší. Vytvořená díla se budou ke konci akce dražit. Vstupné je 20 Kč. Do Svojkova dojedete od Zákup směrem na Sloup.

Kazachstán srdce Eurasie - Mimoň - Městské muzeum

Divokou krásu nedotčeného i moderní tvář dnešního Kazachstánu můžete obdivovat na nedávno otevřené výstavě fotografií v Mimoni. Dozvíte se také řadu zajímavostí o historii, bohaté kultuře i životě této středoasijské země a jejích obyvatel.

O medvídkovi Medouškovi - Česká Lípa - Vodní hrad Lipý - neděle 11. 9. od 14.00

Medoušek miluje med a knihy. To první jej přivede do průšvihu, díky kterému je nucen svést souboj s kominíkem. Ten totiž tvrdí, že je hrdina z pohádek, že zachránil Zlatovlásku, Popelku i Šípkovou Růženku. Vstupné je 50 korun.

Nikola Bursová