VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práce a plánování mě drží při životě, přiznává Karel Gott

Praha /ROZHOVOR/ - S mnohonásobným Zlatým slavíkem o nové desce, plných halách, baladách, natáčení TV filmu s Janem Hřebejkem a lásce k vinylům.

22.11.2013
SDÍLEJ:

Novou desku Karlu Gottovi v Praze pokřtili Iva Milerová, ředitelka Supraphonu, společně s moderátorem Janem Krausem a průmyslníkem i podnikatelem Andrejem Babišem.Foto: Supraphon/Martin Kubica

Karel Gott i jeho rodina jsou v poslední době v jednom kole. Ivana Gottová spolu s holčičkami pokřtily cédéčko „Andělské pohádky", na supraphonském CD plném pohádek a písniček, které sama Ivana také načetla. Nechyběl u toho ani otec rodiny. Ten pak vydal nové album „Láska je nádhera", které Karlu Gottovi pokřtili dva kmotři (Jak Kraus, Andrej Babiš) i kmotra (Iva Milerová, ředitelka Supraphonu). Navíc tu Gott a jeho tým (Jaroslava Herzerů, Petr a Pavel ORM, Jan Adam) dostali platinovou desku za vynikající prodeje alba „Dotek lásky" (2012).

Karel Gott už chystá i další CD, hrál v TV filmu a v Megastore Bontonland v Praze přestřihl pásku na prodejní výstavě svých nahrávek.

„Jsou tu i rarity. Návštěvník tak má možnost vrátit se k nádherným evergreenům, třeba k deskám s orchestrem Karla Vlacha z počátku 70. let, patřícím ke světovým perlám. A jsou zde i velké písně z filmů a muzikálů," prozradil o nové expozici v Bontonlandu sám Karel Gott. I následující rozhovor je tedy s ním.

Čerstvé album světových pop hitů Láska je nádhera obsahově navazuje na vaše loňské album Dotek lásky, že?
Přesně tak. Však je také na obalu CD vedle hlavního názvu Láska je nádhera uvedeno: Dotek lásky 2.

Aby lidé věřili…

S kým jste ho točil?
Pracoval na něm se mnou stejný tým, dramaturg Jan Adam a hudební producenti Petr a Pavel ORM. Dal jsem si záležet na kvalitě textů. Mou ctižádostí vždy je, aby byly věrohodné, také přiměřené mému věku a životním zkušenostem. Chci, aby lidé věřili tomu, co zpívám. Aby kromě toho, že písně dobře odvedu pěvecky, bylo z nich poznat, že ve mně vzbuzují emoce. Posluchač by měl cítit, že k tématu mám vztah, že je to i moje pravda. S každou písní jsem něco prožíval, poslouchal ji, když mi bylo dobře. Proto jsem si je vybral. Jsou to písně, které mi v životě udělaly mnoho radosti.

Novou desku Karlu Gottovi v Praze pokřtili Iva Milerová, ředitelka Supraphonu, společně s moderátorem Janem Krausem a průmyslníkem i podnikatelem Andrejem Babišem.Liší se druhá sada písní od první?
Podle mne je ještě lepší. Nemůžu říct, že má kvalitnější výběr, to bych pošlapal předchozí desku. Ale cítím, že jsem tu podal lepší výkon.

První desku nejde „pošlapat", vždyť byla velmi úspěšná.
Ano, to bych byl blázen. Ale myslím, že teď jsem byl v mimořádně dobré kondici. Každé písni věnuji celý den, od rána poslouchám, přemýšlím, čtu text… I když je frekvence delší, a mám čas celé odpoledne, natočím vždy jen jednu. Stane se, že mi ve studiu řeknou, „Karle, dneska ti to šlo bezvadně, nenatočíme ještě druhou? Teď jsi rozjetej!" Jo, udělal bych to, „střihl" si třeba i dvě. Ale ten den patří koncentraci na jednu píseň. Nechci, aby to bylo jen dobře odvedené řemeslo.

Různobarevné písně

Můžete charakterizovat písničky své nové desky?
Jsou pestré, různobarevné. Jsou tam svižné rytmické písně i balady, vytvářející zcela jinou náladu. Vždy promýšlím repertoár tak, aby se mohl prezentovat na velkém pódiu i v intimnějším prostředí s romantickou náladou.

Balady máte rád. Proč jste tedy zařazoval i rychlé písně?
Hodně jsem přihlížel k tomu, že bych písně z desky rád dělal na koncertech, kde musí být různorodý program. Na rozdíl od alba, kde někomu může vadit, že po nádherné baladě, kdy se posluchač naladil na jinou atmosféru, přijde rychlé tempo (Gott předvádí zpívá melodii ve svižném rytmu). Musím myslet na to, aby tam byly i písně, kterými dostanu halu do varu.

Dost vystupujete v halách. Je těžké zaplnit tak velký prostor?
Je to otázka poptávky, pořadatel musí umět odhadnout, že halu naplní. Zatím se to daří. Děkuji všem, kdo mají ve mně důvěru a tuší, že bych to zaplnit mohl. A publiku jsem vděčný, že přišlo v tak hojném počtu. Loni na podzimním turné jsem objel 22 měst, a pořadatelé ještě žádali o další letos na jaře. Přišlo přes sto tisíc diváků. Některé haly měly 6 či 7, jiné až 18 tisíc míst! Bilance ukázala, na co vše bychom si ještě mohli troufnout, co lze plánovat. Proto taky musím myslet i na „pódiovky".

Bude i k novému CD turné?
Počítám, že v příštím roce dojde na koncerty, kde budou i písně z této desky. Turné zatím nechystám, i když k úspěchu minulé desky bezesporu přispělo. Povzbuzen kladným ohlasem u nových věcí, které to mají u publika vždy těžké, jsem se právě odhodlal udělat dvojku Doteku lásky. Už teď přemýšlím o trojce pro rok 2015. Mám pár písní, které se na druhou desku nevešly, ač jsou výborně otextované a mají i povolení k provozování, to v době vydání dvojky neměly. Mimochodem, získat povolení je čím dál těžší. Některé agentury dokonce chtějí slyšet už hotový snímek.

Novou desku Karlu Gottovi v Praze pokřtili Iva Milerová, ředitelka Supraphonu, společně s moderátorem Janem Krausem a průmyslníkem i podnikatelem Andrejem Babišem.

Čili vy je nejdřív natočíte takříkajíc „bez záruky"?
Ano, celou píseň se všemi náklady, s investicí do studia, muzikantů i techniky. Snímek jim pošleme, aby ho mohli posoudit a pak se rozhodnou, zda nám to povolí.

Vrba, Rytíř, Borovec

Které textařské stálice vaší kariéry, které se uplatnily i na Lásce, máte nejraději?
Krom těch, kteří žijí, jako Eduard Krečmar, Miloš Skalka, Hana Sorosová, Jiřina Fikejzová, mám rád i ty, kteří už odešli, ale pro mne jsou stále živí. Třeba Pavla Vrbu, Zdeňka Rytíře, Zdeňka Borovce. Ten psal řadu písní pro jiné, dnes je to už klasika popu a klasika má mnoho interpretů. Některé jeho texty jsou na této desce, např. Půjdu za tebou, tu zpíval kdysi dávno Milan Chladil. Se Zdeňkem Borovcem tak vlastně dál spolupracuji, a je to krásný pocit. Když mi napsal píseň, věděl jsem, že si ponesu do studia skvost.

A Zdeněk Rytíř, který zemřel relativně nedávno?
Ano, na desce je i Zdeněk Rytíř s písní Odcházím s vírou, kterou jsem v 80.letech zpíval, ale dosud nenatočil. Asi mi to tehdy někdo rozmluvil, říkali mi, že bych měl zpívat spíš velké kantilény, že to ode mne lidé chtějí.

A chtějí?
To ano, ale já myslím, že si mohu dovolit nabízet i něco jiného. Je-li to ve mně, a je to upřímné, je skoro má povinnost nabídnout, co chci sdělit. Když se to někomu nelíbí, je mi líto, nemusí mě poslouchat.

Který textař nejlépe vyjadřoval vaše pocity? U koho jste nejvíc tušil: To jsem já!
Jmenoval bych hlavně Jiřího Štaidla, Eduarda Krečmara a Zdeňka Borovce. Se Zdeňkem jsme si vykali až do jeho posledních dnů, byla mezi námi veliká úcta. Největšími kamarády jsme ale byli s bratry Štaidlovými. To bylo přátelství, jak má být. Všechny ty kozácké jízdy i rozhovory, které jsme prožili! A Jirka pak ty prožitky dával zpátky do mé duše svým poetickým a zároveň i mladým, klukovským jazykem, jakým dokázal psát. Proto mě nejlépe vystihl.

Novou desku Karlu Gottovi v Praze pokřtili Iva Milerová, ředitelka Supraphonu, společně s moderátorem Janem Krausem a průmyslníkem i podnikatelem Andrejem Babišem.Kdy například?
Třeba v písničkách Ptačí nářečí, Proč ptáci zpívají, Žaluji ptákům na nebesích. Pořád tam u něj byli ti ptáci. Jednou jsem se ho zeptal „Jirko, není v tobě touha přeletět přes všechny hranice?" Řekl mi ale, že ne, že básník má zůstat doma, tvořit ve svém mateřském jazyce. Prozaika lze věrně přeložit, ale básník nemůže před svou rodnou řečí utéct. Těmi ptáky ve svých textech chtěl lidi nadnášet, povznést nad pozemskou sféru. Bylo by pro mne moc zajímavé, jak by Jirka pro mne asi psal dnes…

Když si pro své desky půjčujete písničky od jiných zpěváků, ptáte se jich na souhlas?
U žijících vždy. Oslovíme je, jestli jim nevadí, že jejich písničku budu zpívat. A nestalo se, že by nesouhlasili.

Mění se s lety váš vztah k hudbě a textům?
K textům určitě, už jsem zmínil, že si obsah velice hlídám, aby odpovídal tomu, jak dnes žiju, myslím a cítím. Říká se, že interpret by měl držet prst na tepu doby, to je pravda, ale někdy je přece jen dobré jít s tím prstem pryč… Už mě nebaví zpívat, jak jsem sám, že to zvládám sám atd. Říkám textařům: Já přece vůbec nejsem sám! A nebyl jsem sám ani v době, kdy si to o mně mnozí mysleli. V mém domě bylo vždy hodně veselo. Co mi to pořád podsouváte?! Někdy se mě taky zeptali, jestli nechci opravdu trvale sám zůstat, že mě ženské publikum chce mít samotného. Prý je to jistý příslib.

Svatba? Bylo načase

Ale to snad není důvod, proč jste se oženil relativně pozdě..
Ne, já do manželství dozrál. A když se tak stalo, nedostal jsem žádné negativní nebo smutné reakce. Spíš mi psali i říkali: „Už bylo načase."

Jak jste daleko s projektem CD, na nichž jsou jen čeští autoři?
Máme natočenou asi polovinu. Autory jsou většinou muzikanti, kteří mají kapelu a sami zpívají. Oslovuji je, zda mají pro mne něco „na míru". Ne, co jim zbylo v šuplíku, ale něco speciálně pro mne. Tím jsem si nepřímo řekl o dárek k narozeninám v příštím roce. Chci mít celé album s původními písněmi! A taky chci, abych mohl říct, že je to album mých kolegů a kamarádů, kteří napsali něco pro mne. To je pro mne pocta. Zatím ale víc neprozradím, jsem pověrčivý, nechci nic říkat předem.

A kdy tedy prozradíte víc?
Hned, jak desku dokončíme, publikum se to doví.

Dobrá, ale přesto: Budou to písničky spíše komorního typu, nebo i songy pro haly?
Bude to zase velmi pestré od balady, šansonu a swingovky až k funku. A jsou tam určitě „pódiovky".

Je o vás známo, že máte blízký vztah k vinylovým deskám.
Ano mám, a zaplaťpánbůh nejsem sám. Těší mě, že i já přispěji k znovuoživení výroby těchto nosičů; je to celosvětový trend, nabaluje se na to další infrastruktura, vyrábějí se desky, gramofony atd. U nás na tom mají velkou zásluhu Gramofonové závody v Loděnicích. Dnes už se uznává, že kvalita záznamu na těchto deskách je vyšší než na cédéčkách. V mém vztahu k vinylovým deskám hraje důležitou roli i pocit, že držím v ruce produkt, který oslovuje i obalem kvalitní grafikou. A třeba to oživí celou branži, jako ji v 80. letech podpořila výroba cédéček.

Novou desku Karlu Gottovi v Praze pokřtili Iva Milerová, ředitelka Supraphonu, společně s moderátorem Janem Krausem a průmyslníkem i podnikatelem Andrejem Babišem.V Českém rozhlase Dvojka máte oblíbený pořad Zpátky si dám tenhle film, v němž jste diskžokejem i vypravěčem. Připravujete ho rád?
Víte, když mi táhlo na třicítku, kamarádi, kteří to se mnou mysleli dobře, říkali: Bude ti 30, měl bys pomýšlet na to, co budeš dělat, až tvá popularita pomine. Fanynky jsou nestálé, vymění tě jako spodní prádlo, za týden už nemusíš být in. Já je neposlechl, jedině díky tomu zpívám dodnes. Ale přemýšlel jsem o tom, co říkali, a myslel jsem si právě na tuto profesi. Že bych byl vypravěčem a dýdžejem zároveň. Ke každé muzice mám touhu něco říct, to v rozhlase už třetí rok dělám za spolupráce Jana Adama a Miloše Skalky. Na internetu se to poslouchá i v zahraničí.

Zahrál jste si hlavní roli v TV povídce režiséra Jana Hřebejka Škoda lásky, která bude mít v ČT premiéru 29. prosince. Měl jste z této práce radost?
Kolikrát jsem si už tiše povzdechl, že mi zase nabídli roli Karla Gotta, tedy abych hrál sebe. Ale tentokrát jsem byl spokojen, při tvorbě scénáře jsme si hodně povídali se scénáristou Petrem Jarchovským i s režisérem Hřebejkem o mých zážitcích, o fanynkách, a leccos z toho se promítlo i do filmu.

To nikdy neudělám!

Máte ve výhledu pár desek, natáčíte, vysíláte v rádiu, koncertujete. Nehodláte zvolnit?
Práce a plánování mě drží při životě, těžko by se mi říkalo, že mám všechno hotové a že bych měl v nejlepším přestat. To nebudu nikdy dělat! Co když bude příští rok lepší?

Zpracovali Zdeněk Brouček a Radek Strnad

Autor: Redakce

22.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2448 - Specialisté v oblasti logistiky Projektový manažer30 000 Kč

Specialisté v oblasti logistiky Projektový manažer v logistice. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 38000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro naši společnost Festool s.r.o. sídlící v České Lípě hledáme kolegu/kolegyni na pozici, , , Projektový manažer v logistice (ž/m), , , Pracovní náplň:, , • Vedení strategických projektů ve výrobě a logistice., • Vedení projektových týmů v logistice., • Zodpovědnost za zlepšování KPI logistiky a montáže., , Kvalifikační a další požadavky:, , • VŠ vzdělání technického směru., • Zkušenosti s projektovým řízením., • Komunikativní znalost NJ, příp. AJ., • Uživatelská znalost MS Office, SAP výhodou., • Systematický a metodický způsob práce., • ŘP skupiny B, ochota cestovat., , Nabízíme:, • Zázemí stabilní společnosti., • Možnost profesního rozvoje., • Široké spektrum zaměstnaneckých benefitů (dovolená navíc, věrnostní odměny, penzijní připojištění, společenské a sportovní aktivity a další).. Pracoviště: Festool s.r.o., Chelčického, č.p. 1932, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Monika Trhlíková, +420 481 645 133.

2444 - Odborní účetní mzdoví Účetní/personalista/tka.27 500 Kč

Odborní účetní mzdoví Účetní/personalista/tka. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 27500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Provodín 165, , Požadujeme: minimálně dva roky praxe v oborech - personalistika, mzdové účetnictví, všeobecná účetní.NJ výhodou. , , Benefity: 5 týdnů dovolené, stravenky, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní připojištění, vánoční odměny., První kontakt e:mailem!. Pracoviště: Provodínské písky, a.s., 471 67 Provodín. Informace: Monika Lenemajerová, personalista@pisky.cz.

Výroba - Výroba Obsluha strojů17 000 Kč

Obsluha šicích a vyšívacích strojů Obsluha šicích a vyšívacích strojů - výrobní dělník-šič/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 21500 kč. Volných pracovních míst: 344. Poznámka: Požadujeme: • manuální zručnost, spolehlivost, aktivitu, dobrý zdravotní stav. Jedná se o práci vestoje, 3 směnný provoz. Nástupní mzda bude od 1.5.2015 činit 17.000 Kč. Po zapracování činí mzda až 24.000,-- Kč., Zaměstnanci u nás mají tyto výhody:, - 13. plat, - Osobní konto, poukázky až 7000 Kč/ročně, - Jeden týden volna nad rámec dovolené, Přesčasové příplatky nad zákonnou výši. 5 minut denně navíc na přestávky, Penzijní připojištění 2% ze mzdy, - Telefony, výhodný zaměstnanecký tarif., - Dotované stravování., - Organizace dopravy do míst, kam veřejná doprava nejezdí., - Zdravotní program. , Pořádáme celou řadu akcí pro naše zaměstnance:, - Letní párty, - Vánoční párty, - Květiny k MDŽ, - Vánoční dárky, - Mikulášské balíčky , Vhodné pro absolventy. Vhodné i pro cizince., Místo výkonu práce: Dubická 1800, Česká Lípa. Pracoviště: Adient czech republic k.s., odštěpný závod česká lípa, Dubická, č.p. 1800, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Michaela Spilková, +420 487 803 402.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik33 000 Kč

Elektrotechnici a technici energetici přístrojů, strojů a zařízení Diagnostik elektronických zařízení - koordinátor. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 33000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro naši společnost Festool s.r.o. sídlící v České Lípě hledáme kolegu/kolegyni na pozici, , Diagnostik elektronických zařízení - koordinátor (ž/m), Pracovní náplň:, • diagnostika závad a poruch na strojích a montážních linkách,, • zajišťování oprav a údržby strojů, zejména se systémy NC a CNC,, • opravy počítačových řídích systémů CNC strojů, provádění softwarových zásahů dle pokynů výrobce,, • plánování a provádění preventivních činností na strojích a linkách, zajištění pravidelné údržby strojních zařízení,, • uvádění strojů do provozu,, • vedení kolektivu pracovníků., , Kvalifikační a další požadavky:, • VŠ nebo SŠ vzdělání v oboru elektro,, • osvědčení podle vyhlášky č. 50/1978 Sb. - §6,, • praxe v oboru elektro minimálně 5 let,, • zkušenosti s vedením kolektivu minimálně 3 roky,, • znalost řídicích systémů Siemens, Fanuc, Festo, Heidenhain, , • znalost ERP systému SAP,, • znalost anglického nebo německého jazyka na komunikativní úrovni,, • samostatnost, rozhodnost, analytické myšlení, smysl pro týmovou spolupráci., , Nabízíme:, • zázemí stabilní společnosti,, • možnost profesního rozvoje,, • široké spektrum zaměstnaneckých benefitů (dovolená navíc, věrnostní odměny, penzijní připojištění, společenské a sportovní aktivity a další).. Pracoviště: Festool s.r.o., Chelčického, č.p. 1932, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Monika Trhlíková, +420 481 645 133.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sedm jednotek hasičů zasahovalo u požáru bývalé zemědělské usedlosti v části obce Mimoň.
15

Z hořícího domu v Mimoni vysvobodili čtyři obyvatele

Ilustrační foto

Lhůta pro podání přihlášek na střední školy končí již 1. března

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

/FOTOGALERIE/ Ester Ledecká, 22letá česká reprezentantka, získala na zimních hrách v Pchjongčchangu své druhé zlato. Po šokujícím prvním místu ze super-G pro ni byla zlatá i druhá jihokorejská sobota. V paralelním obřím slalomu snowboardistek s přehledem porazila všechny své soupeřky a zařadila se mezi české olympijské legendy Věru Čáslavskou nebo Emila Zátopka.

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 23. února 2018.

Kraj nahradí farmářům další škody, které jim způsobili vlci

Českolipsko - Další dva útoky na stáda ovcí. Vlci tentokrát útočili v Brenné u Zákup a znovu v Provodíně.

Tipy na víkend: Masopustní období uzavře rej v Brništi

Českolipsko - Průvod masek už pošesté projde Brništěm tuto sobotu. Maškarní vypukne také na sjezdovce v Polevsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT