VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražský komorní balet v Boru představí tři české kvartety

Nový Bor /+ TIPY NA CELÝ TÝDEN/ - Slavnostní ráz celého večera ještě podtrhne živá hudba v podání Zemlinského kvarteta.

19.1.2016
SDÍLEJ:

Pražský komorní balet.Foto: archiv

Unikátní spojení tří českých skladatelů, tří česko-slovenských choreografů a smyčcového kvarteta Zemlinsky Quartet, které zahraje živě přímo na jevišti, nabídne ve středu 20. ledna Městské divadlo v Novém Boru. Komponovaný večer Pražského komorního baletu s názvem Tři české kvartety je zárukou mimořádného zážitku.

„Divákům se představí choreografové různých generací, tvořící na hudbu význačných českých skladatelů Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a Vladimíra Sommera," říká Ilona Rejholcová z Kultury Nový Bor.

Pražský komorní balet.Večer bude zahájen Slovanským kvartetem (Antonín Dvořák, choreografie: Mário Radačovský). Tuto svéráznou skladbu plnou živelnosti a intimity využil Radačovský pro sugestivní vhled do ženské duše. Představí se čtyři tanečnice a tanečníci Pražského komorního baletu.

Černé zrcadlo (Vladimír Sommer, choreografie: Hana Polanská Turečková), je druhou částí večera, která slibuje dramatickou a expresivní hudbu, ve spojení s abstraktním baletem. Díky jednoduchosti kostýmů si divák může vychutnat pravdivost detailu těla a pohybu tanečnic a tanečníků.

Závěrečná kompozice, Z mého života (Bedřich Smetana, choreograf Pavel Šmok), je zamyšlením nad životem v celé jeho šířce i hloubce.

Zemlinského kvarteto koncertuje na čtyřech kontinentech a sbírá mezinárodní hudební ocenění. Je také laureátem Pražského jara a jeho repertoár zahrnuje více než 200 děl předních českých i světových skladatelů.

Vstupenky na představení je možné zakoupit v předprodejních místech společnosti Kultura Nový Bor s.r.o. nebo on-line na webových stránkách divadla www.kulturanb.cz/divadlo.

Další pozvánky na tento týden:

Tajemství achátů v českolipské knihovně
19. ledna od 17.00, Městská knihovna Česká Lípa
Za tajemstvím minerálů achátu, aneb po čem šlapeme vás vezme v úterý 19. ledna od sedmnácti hodin Marie Čcheidzeová na přednášce v Městské knihovně v České Lípě. Charakteristickým, okem viditelným, znakem achátu je pestrobarevnost; mezi nejběžnější zbarvení patří bílo-šedá, bledě modrá, oranžovo-červená a černá barva. O těchto pokladech za našimi humny povypráví Marie na besedě v čítárně.

Cestovatelská beseda ve Cvikově
19. ledna od 17.00, centrum Sever Cvikov
O utajených oblastech na severozápadě Nepálu, nebo například o ničivém zemětřesení se můžete dozvědět více v úterý 19. ledna od sedmnácti hodin v kulturním centru Sever ve Cvikově. Radka Tkáčiková, průvodkyně, která má motto „méně turistů, více poznání hor i tradičního způsobu života", bude ve Cvikově besedovat o svých zkušenostech a cestách z Nepálu. Můžete nahlédnout do skrytého Dolpa, seznámit se s tvrdým životem lidí za hradbou himalájských hřebenů, nebo se vydat po stopách filmu Karavana do oblasti, která se během staletí skoro vůbec nezměnila. V druhé půli besedy se průvodkyně podělí o to, jak se Nepál vzpamatovává z ničivého zemětřesení, jak Radka Tkáčiková se svým týmem zajišťovala humanitární pomoc ihned po zemětřesení a jak situace vypadá nyní.

Večer s Jazzovou farmou (vol. 14)
21. ledna od 18.00, velký sál ZUŠ Česká Lípa
Hosté: Taneční orchestr ZUŠ Roudnice nad Labem, Juniorband ZUŠ Litoměřice.

Návštěvy u pana Greena, aneb co vše způsobí nehoda
21. ledna od 19.00, Jiráskovo divadlo Česká Lípa
Legrační, dojímající příběh lásky a odpouštění s titulem Návštěvy u pana Greena nabídne ve čtvrtek večer Jiráskovo divadlo v České Lípě. Náhodná automobilová nehoda přivádí do styku dva muže, kteří by se jinak nikdy nesetkali, a navždy změní jejich život. Rozdělují je dvě generace a co začíná jako komedie kontrastu kultur, se vyvíjí ve vyhrocený příběh o riziku osamělosti, předsudků a netolerance. Jak týdny plynou, vytváří se přátelství, prověřují se lidské vztahy a odhalují se tajemství.V hlavních rolích se představí Stanislav Zindulka a Matěj Hádek. Inscenace je nejznámějším dílem dramatika Jeffa Barona. Premiéru měla v New Yorku, v hlavní roli s držitelem Oscara Eli Wallachem a hrála se 400krát. Vstupenky na čtvrteční představení v Lípě, které začíná v 19 hodin, jsou k dostání v pokladně KD nebo na webu www.cl-kultura.cz

Do Lípy přijede šéf oceňovaného projektu Paměť národa
21. ledna od 19.00, Akademie J. A. Komenského Česká Lípa
Další významnou osobnost bude ve čtvrtek hostit Akademie Jana Amose Komenského v České Lípě. V rámci jejího přednáškového cyklu, který vede někdejší starosta České Lípy Zdeněk Pokorný, zavítá do Lípy významný domácí novinář a ředitel iniciativy Post Bellum Mikuláš Kroupa. Čtyřicetiletý rozhlasový reportér je synem disidenta Daniela Kroupy a v minulosti pracoval pro ministerstvo obrany, BBC i Český rozhlas. „V rámci velké iniciativy Post Bellum (latinsky: po válce pozn.red.) zahájil a vede nesmírně záslužnou činnost, která zaznamenává vzpomínky mnoha a mnoha lidí na postupně zapomínané doby války a Protektorátu, stejně pak i dobu ničemného ničení československé demokracie komunistickou diktaturou," vyzdvihl Kroupovy zásluhy Zdeněk Pokorný. „Ti, co mohou vzpomínat a ještě žijí, vypráví, vzpomínají. A tak vzniká něco velmi záslužného a nenahraditelného." Přednáška v českolipském AJAKu proběhne ve čtvrtek 21. ledna v tradiční čas od 19 hodin.

Autor: Redakce

19.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení