Výstava doplňuje film Břetislava Rychlíka Černá srdce, který je příběhem čtyř romských rodin a je věnován památce tragicky zemřelé sedmadvacetileté fotografce Marii Zachovalové.

„Její barevné fotografie vznikaly v romské osadě Járeček na východním Slovensku a v romské vesnici v Maďarsku. Podařilo se jí zachytit nejen drsnou krajinu, vztahy lidí, ale i jakési tiché štěstí, jemnost či prchavý úsměv na tváři,“ říká pořadatel akce Radovan Novotný jednatel Kultury Nový Bor, s.r.o.

Jindřich Štreit se zaměřil na předměstí Olomouce a industriální prostředí v Polsku, kde vznikly černobílé fotografie zobrazující příběhy radostné ale i dojemně intimní okamžiky. Podařilo se mu odhalit krásu a duši lidí. Jindřich Štreit se věnuje především zobrazování vesnického života.

Má za sebou sedm set výstav doma i v zahraničí a řadu vydaných monografických knih. Jeho fotografie jsou zastoupeny ve sbírkách nejznámějších světových muzeí a galerií od New Yorku po Paříž. V současné době vyučuje dokumentární fotografii na FAMU v Praze a na Institutu tvůrčí fotografie FPF v Opavě.

Výstava Dvakrát dvacet černých srdcí se koná v rámci festivalu Jeden svět a v novoborském kině ji bude možné zhlédnout do 5. dubna. Součástí výstavy je také koncert skupiny Kale a nový český film El Paso.