I v jabloneckém kině Radnice se dnes večer se rozezní tóny nové inscenace Čajkovského romantické opery Evžen Oněgin, která je 16. nejhranější na světě. Na plátnech kin se objeví slavní operní pěvci Mariusz Kwiencień, Anna Netrebko a Piotr Beczała.  26. října pak bude následovat téměř nehraná Šostakovičova opera Nos. Diváci tak budou mít mimořádnou příležitost zhlédnout operní unikát, který se v současnosti hraje jen ve čtyřech operních domech na světě.

Radnice začíná promítání přímého přenosu z Metropolitní opery v New Yorku v 18.45.

Tři slovanské hvězdy

Operou Evžen Oněgin připravila newyorská Metropolitní opera pro své diváky skutečně mistrovské entrée, které jistě nastaví následujícím přenosům vysokou laťku. Do hlavních rolí obsadila již osvědčenou trojici slovanských pěvců – Mariusze Kwiencieńa (Evžen Oněgin), Annu Netrebko (Taťána) a Piotra Beczału (Lenský).

Pravidelní návštěvníci přenosů si budou jistě pamatovat na jejich vynikající výkony v Donizettiho Lucii z Lammermooru, kdy se pro českého diváka téměř neznámý polský pěvec Piotr Beczała stal za jediný večer obrovským objevem. Na plátna kin se pak s velkým ohlasem vrátil ještě v přenosech Massenetovy Manon a Verdiho Rigoletta.

„Beczalův mužný a mladistě znějící tenor se k Lenskému ideálně hodí," pochválily New York Times jeho výkon v jedné z hlavních rolí na premiéře Evžena Oněgina.

Ruskou sopranistku Annu Netrebko snad není třeba českým operním fanouškům představovat. Každé postavě vdechuje skutečný život a dokáže zahrát tragické i komické role, na které se nezapomíná.

„Má přesnou představu o této postavě a o hudbě. Nadto přesně ví, jak procítit slova ve své rodné ruštině. V úvodních scénách ztvárňuje Taťánu jako šedou myšku, avšak noblesní sytost a pulsující smyslnost jejího hlasu odhalí nejhlubší city této mladé ženy, která čeká na to, jak bude pokořena mužem jako Oněgin," napsal v recenzi newyorské premiéry Anthony Tommasini pro New York Times.

V titulní roli Evžena Oněgina se představí jeden z nejuznávanějších barytonistů dnešní doby, krakovský rodák Mariusz Kwiecień. Právě tato postava znamenala v jeho pěvecké kariéře důležitý přelom, když s ní s velkým úspěchem debutoval v moskevském Bolšoj těatru. Nádherný hlas a dokonalé umění ztvárnit romantického i záporného hrdinu jsou spolehlivým předurčením k působivému Evženu Oněginovi.