VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro regionální archeologii to byl dobrý rok...

Liberec - V posledních čtrnácti měsících probíhaly na Liberecku archeologické výzkumy. V souvislosti se stavební činností v Hrádku nad Nisou a Frýdlantu došlo k nečekaným nálezům. Archeolog Severočeského muzea Petr Brestovanský ve čtvrtek 27. ledna v liberecké knihovně s vtipem a nadsázkou vyprávěl nejen o těchto senzačních objevech, ale i o každodenní rutinní práci archeologů.

29.1.2011
SDÍLEJ:

UNIKÁTNÍ STUDNA. Archeologové objevili 500 let starou studnu v Hrádku nad Nisou. Ve výřezu můžete vidět, jak bude vypadat nové kulturní centrum Trojzemí.Foto: Deník/ Petr Šimr

Pro regionální archeologii to byl dobrý rok. Podařilo se prozkoumat centra dvou starobylých měst na Liberecku a výrazně tak obohatit naše znalosti o jejich minulosti. K archeologickým výzkumům dochází většinou v důsledku stavebních prací v historických lokalitách. Tak dojde k odkrytí naleziště, stavební činnost se musí zastavit a nastupují archeologové.

Archeolog Petr Brestovanský na přednášce v knihovně mimo jiné řekl: „Celé několikaměsíční období bylo rozhodně velmi zajímavé. Já sám jsem byl neustále v terénu na vykopávkách, v muzeu jsem snad nebyl ani jediný den, pracoval jsem deset hodin denně, sedm dní v týdnu. V Hrádku jsme pracovali v třeskutých mrazech a výzkum ve staré frýdlantské radnici jsme dokončili tři dny před povodní.

Nikdo se trochu překvapivě nestavěl výzkumu do cesty a vše probíhalo dobře. Dokonce jsem měl reakce z odpovědných míst, že peníze, které byly vloženy do archeologického výzkumu, byly nejlepší městskou investicí! A také mě potěšilo zjištění, že někteří dnešní zastupitelé berou uchování a osvětlování místní historie za svou vlastní věc.“

Nálezy v Hrádku nad Nisou

V Hrádku nad Nisou se především podařilo upřesnit období vzniku města. První písemná zmínka je z roku 1288, ale dendrologický průzkum dřevěného materiálu spolehlivě prokázal, že Hrádek musel stát daleko dříve. Dřevo zkoumaného vzorku je z doby mezi lety 1219 až 1236. Pro srovnání: první písemná zmínka o Žitavě je z roku 1236.

V Hrádku se našly zbytky polozemnice a také, což je senzační nález, rozlehlá dřevěná díže plná nehašeného vápna ze 14. století, tedy pravděpodobný doklad toho, že se v obci stavělo. Je to jediný nález tohoto druhu. Další senzací bylo nalezení trámu v zahradě domu č. 71. Tento pět a půl metru dlouhý trám byl totiž základovým trámem domu s trámovou konstrukcí, jaké se stavěly například v Bavorsku.

V jiných, dnes daleko větších městech, se v té době stále ještě stavěly polozemnice. Archeologové také v Hrádku prozkoumali několik zajímavých studní, jedna je hluboká 10 metrů, konstrukce jiné vydržela přes čtyři sta let…

O kostře takzvaného vampýra se již psalo tolik, že není nutno ji příliš připomínat. Snad můžeme dodat, že muž patřil k haploskupině Y - chromozomu E1b1b, kterou má v České republice asi jen 6,9 % lidí. Kromě tisíců střepů se našly také základy sloupu sv. Anny z roku 1714, zbytky Trautmannsdorfské cesty a dokonce prastaré haťové cesty i s otisky kol. Na cestě se našlo i sedm podkov.

Ve Frýdlantu je zajímavostí zachovalé dřevěné potrubí. Našly se i kamenné kanály a pozůstatky masných krámů. Archeologové postupovali přes odkrývání renesanční dlažby až k rozlehlým pozůstatkům staré radnice. Při tom narazili na souvislé kamenné plochy, které už v patnáctém století pokrývaly frýdlantské náměstí, což je další z unikátů výzkumu. V jednom z rohů náměstí narazili na polozemnici, která byla kdysi vyplněna bahnem a podle nálezů střepů, které pocházejí ze 13. století, lze určit dávnou dataci tohoto objektu.

V samotné bývalé radnici na odkrytém půdorysu archeologové určili, kudy probíhala přístupová chodba, kde byla věž a kde šenk… Do laboratoří z Frýdlantu putovaly kromě střepů i keramické kachle nebo prsteny a náramky.

Nečekaný nález

Nejzvláštnější nález archeology ale čekal v tomto týdnu, kdy se zaměřili na průzkum bývalého redernovského špitálu, s nímž se počítá jako s příští pobočkou městského muzea, věnovanou archeologickým nálezům. V místnosti, kde si představovali, že by mohl být vybudován model keramické pece, našli pod podlahou skutečné pozůstatky starobylé pece i s velkými kusy keramických nádob a střepy. To je skutečně světový unikát.

Při výzkumu, který vede Ivan Peřina, byly ve špitále nalezeny i původní základy objektu z konce 16. století a refektář. Archeology jistě těší fakt, že představitelé Hrádku nad Nisou vzali historické nálezy jako chloubu města. V březnu 2011 by mělo být dokončeno muzeum Brána trojzemí, v němž budou mnohé nálezy uloženy a kde, podle Petra Brestovanského, „bude nejkrásnější chodba k záchodům ve střední Evropě“ díky průhledu na kamennou studnu usazenou na dřevěném věnci.

Unikátem se stala také studna na hrádeckém náměstí pod sklem, kterou hlídá webová kamera a na kterou je tedy možno se podívat kdykoli prostřednictvím internetu. Pozoruhodné jsou i přesné kopie starých typů dláždění na náměstí. Hrádek nad Nisou si své historie váží a chce ji zpřístupnit svým občanům i turistům.

Frýdlant sice z nalezených základů staré radnice neudělal druhé Pompeje, jak navrhoval Petr Brestovanský, ale již dnes se pracuje na expozici archeologie v bývalém špitále, kam přijde řada nálezů a zřejmě také model nalezených základů staré radnice.

Spoluautor: ANNA KOŠÁRKOVÁ

Autor: Roman Dobeš

29.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 19 970 Kč

Vedoucí provozu v ubytování, stravování a pohostinství (kromě školních jídelen a menz) Provozní pracovník stravování a výživy. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 19970 kč, mzda max. 27400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: střední vzdělání s maturitní zkouškou zaměřené na gastronomii a stravování, bezúhonnost, zdravotní průkaz, znalost přípravy dietní stravy výhodou, základní znalost práce na PC, orientace v právních předpisech a hygienických normách souvisejících s gastronomií a stravováním. Výkon práce je v přímém kontaktu s vězněnými osobami., Zařazení do 7. platové třídy, nástupní plat v závislosti na délce započitatelné praxe., Nabízíme: 25 dnů dovolené v kalendářním roce, 5 dnů indispozičního volna, příspěvek na stravování, lékařská péče, kulturní a sportovní vyžití, posilovna, sauna, rodinné a dětské rekreace v rekreačních zařízeních VS ČR, možnost čerpání bezúročných půjček z FKSP, ubytování na ubytovně VS ČR ve Stráži p. R., možnost získání městského nájemního bytu v Mimoni a okolí., První kontakt emailem nebo telefonicky v pracovních dnech od 6:30 - 15:00 hod.. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - věznice stráž pod ralskem, Máchova, č.p. 260, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Věra Košťálová, +420 487 878 213vdoběod6:30-15:00.

Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 21 500 Kč

Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) Výrobní kontrola. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Náplň práce:, - kontrola kvality skleněných asferických čoček pro automobilový průmysl, - práce s PC, - manipulace se skleněným produktem, Požadujeme:, - manuální zručnost, jemnou motoriku prstů, rychlost, -spolehlivost, samostatnost, - pozornost, trpělivost, - ochotu pracovat ve 3 směnném provozu, - kladný přístup k práci a učit se nové věci, Nabízíme:, - smlouvu na dobu určitou s možností přechodu na dobu neurčitou, - perspektivní zaměstnání v zázemí prosperující nadnárodní společnosti, - možnost dalšího rozvoje, - řadu zaměstnaneckých výhod (26 dní dovolené, stravenky, dopravné, příspěvek na školku a dětské hromadné rekreace, příspěvek na dioptrické brýle, poukázka na prací prostředky aj.), Pozice je vhodná i pro cizince a absolventy., Kontakt e-mailem: buresova@docteroptics.cz. Při osobním kontaktu životopisy s sebou!. Pracoviště: Docter optics s.r.o., Chelčického, č.p. 1932, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Dana Burešová, buresova@docteroptics.cz.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 26 000 Kč

Ostatní lékaři specialisté Lékař/ka neurologického oddělení. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme vysokoškolské vzdělání dle zákona č. 95/2004 Sb., specializovaná způsobilost a praxe výhodou, morální a občasnskou bezúhonnost, příjemné vystupování a zájem o obor. , Mzdové podmínky budou dohodnuty při osobním setkání. , Nástup možný ihned nebo dle dohody. , Nabízíme:, - zázemí stabilní společnosti, - zajímavou práci v moderním pracovním prostředí s možností seberealizace, - možnost profesního růstu, - významná podpora vzdělávání , - závodní stravování, - zaměstnanecké akce, - příspěvek na penzijní připojištění, - výhodný zaměstnanecký tarif od O2, - 5 týdnů dovolené, - slevová karta do lékárny a Centra zdraví, - odměny při pracovním výročí, Vhodné i pro absolventy, OZP a cizince!, První kontakt emailem!. Pracoviště: Nemocnice s poliklinikou česká lípa, a.s., Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Pavlína Pilařová, +420 487 954 035.

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 16 500 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Obsluha čerpací stanice - prodavač/ka v kiosku. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Liberecká 1, Česká Lípa, Místo je vhodné i pro osoby se zdravotním postižením., Nástup možný ihned., Kontakt telefonicky nebo emailem!. Pracoviště: Lubomír hudec, s.r.o. - 001, Liberecká, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Lubomír Hudec, +420 602 457 552.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 21. června 2018

Bagr v kině a marihuanové stanové městečko ve vile: prohlédněte si videa dne

Ilustrační fotografie.

Popadané stromy uzavřely silnice v kraji

Silný vítr zasáhl i Liberecký kraj. Stromy na trati i zastavená lanovka

Liberecký kraj – Silný vítr komplikuje ve čtvrtek odpoledne a večer dopravu především na železnici. Důvodem jsou popadané stromy na trati.

Dubice slaví titul přeborníka okresu

Českolipsko - Okresní přebor vyhrála Dubice, nejnižší fotbalovou soutěž ovládli hráči Starého Šachova.

FOTO: Během podpořili dobrou věc

Liberecký kraj – Různí běžci, různá místa, jedna myšlenka. Tak zní hlavní heslo T-Mobile Olympijského běhu, který se konal ve středu po celé České republice. 

Meteorologové varují před silnými bouřkami. Na severu Čech hrozí silný vítr

Severní Čechy - Na většině území České republiky se ve čtvrtek odpoledne vyskytnou bouřky s nárazy větru do 90 kilometrů v hodině, doprovázet je může krupobití. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT