VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro regionální archeologii to byl dobrý rok...

Liberec - V posledních čtrnácti měsících probíhaly na Liberecku archeologické výzkumy. V souvislosti se stavební činností v Hrádku nad Nisou a Frýdlantu došlo k nečekaným nálezům. Archeolog Severočeského muzea Petr Brestovanský ve čtvrtek 27. ledna v liberecké knihovně s vtipem a nadsázkou vyprávěl nejen o těchto senzačních objevech, ale i o každodenní rutinní práci archeologů.

29.1.2011
SDÍLEJ:

UNIKÁTNÍ STUDNA. Archeologové objevili 500 let starou studnu v Hrádku nad Nisou. Ve výřezu můžete vidět, jak bude vypadat nové kulturní centrum Trojzemí.Foto: Deník/ Petr Šimr

Pro regionální archeologii to byl dobrý rok. Podařilo se prozkoumat centra dvou starobylých měst na Liberecku a výrazně tak obohatit naše znalosti o jejich minulosti. K archeologickým výzkumům dochází většinou v důsledku stavebních prací v historických lokalitách. Tak dojde k odkrytí naleziště, stavební činnost se musí zastavit a nastupují archeologové.

Archeolog Petr Brestovanský na přednášce v knihovně mimo jiné řekl: „Celé několikaměsíční období bylo rozhodně velmi zajímavé. Já sám jsem byl neustále v terénu na vykopávkách, v muzeu jsem snad nebyl ani jediný den, pracoval jsem deset hodin denně, sedm dní v týdnu. V Hrádku jsme pracovali v třeskutých mrazech a výzkum ve staré frýdlantské radnici jsme dokončili tři dny před povodní.

Nikdo se trochu překvapivě nestavěl výzkumu do cesty a vše probíhalo dobře. Dokonce jsem měl reakce z odpovědných míst, že peníze, které byly vloženy do archeologického výzkumu, byly nejlepší městskou investicí! A také mě potěšilo zjištění, že někteří dnešní zastupitelé berou uchování a osvětlování místní historie za svou vlastní věc.“

Nálezy v Hrádku nad Nisou

V Hrádku nad Nisou se především podařilo upřesnit období vzniku města. První písemná zmínka je z roku 1288, ale dendrologický průzkum dřevěného materiálu spolehlivě prokázal, že Hrádek musel stát daleko dříve. Dřevo zkoumaného vzorku je z doby mezi lety 1219 až 1236. Pro srovnání: první písemná zmínka o Žitavě je z roku 1236.

V Hrádku se našly zbytky polozemnice a také, což je senzační nález, rozlehlá dřevěná díže plná nehašeného vápna ze 14. století, tedy pravděpodobný doklad toho, že se v obci stavělo. Je to jediný nález tohoto druhu. Další senzací bylo nalezení trámu v zahradě domu č. 71. Tento pět a půl metru dlouhý trám byl totiž základovým trámem domu s trámovou konstrukcí, jaké se stavěly například v Bavorsku.

V jiných, dnes daleko větších městech, se v té době stále ještě stavěly polozemnice. Archeologové také v Hrádku prozkoumali několik zajímavých studní, jedna je hluboká 10 metrů, konstrukce jiné vydržela přes čtyři sta let…

O kostře takzvaného vampýra se již psalo tolik, že není nutno ji příliš připomínat. Snad můžeme dodat, že muž patřil k haploskupině Y - chromozomu E1b1b, kterou má v České republice asi jen 6,9 % lidí. Kromě tisíců střepů se našly také základy sloupu sv. Anny z roku 1714, zbytky Trautmannsdorfské cesty a dokonce prastaré haťové cesty i s otisky kol. Na cestě se našlo i sedm podkov.

Ve Frýdlantu je zajímavostí zachovalé dřevěné potrubí. Našly se i kamenné kanály a pozůstatky masných krámů. Archeologové postupovali přes odkrývání renesanční dlažby až k rozlehlým pozůstatkům staré radnice. Při tom narazili na souvislé kamenné plochy, které už v patnáctém století pokrývaly frýdlantské náměstí, což je další z unikátů výzkumu. V jednom z rohů náměstí narazili na polozemnici, která byla kdysi vyplněna bahnem a podle nálezů střepů, které pocházejí ze 13. století, lze určit dávnou dataci tohoto objektu.

V samotné bývalé radnici na odkrytém půdorysu archeologové určili, kudy probíhala přístupová chodba, kde byla věž a kde šenk… Do laboratoří z Frýdlantu putovaly kromě střepů i keramické kachle nebo prsteny a náramky.

Nečekaný nález

Nejzvláštnější nález archeology ale čekal v tomto týdnu, kdy se zaměřili na průzkum bývalého redernovského špitálu, s nímž se počítá jako s příští pobočkou městského muzea, věnovanou archeologickým nálezům. V místnosti, kde si představovali, že by mohl být vybudován model keramické pece, našli pod podlahou skutečné pozůstatky starobylé pece i s velkými kusy keramických nádob a střepy. To je skutečně světový unikát.

Při výzkumu, který vede Ivan Peřina, byly ve špitále nalezeny i původní základy objektu z konce 16. století a refektář. Archeology jistě těší fakt, že představitelé Hrádku nad Nisou vzali historické nálezy jako chloubu města. V březnu 2011 by mělo být dokončeno muzeum Brána trojzemí, v němž budou mnohé nálezy uloženy a kde, podle Petra Brestovanského, „bude nejkrásnější chodba k záchodům ve střední Evropě“ díky průhledu na kamennou studnu usazenou na dřevěném věnci.

Unikátem se stala také studna na hrádeckém náměstí pod sklem, kterou hlídá webová kamera a na kterou je tedy možno se podívat kdykoli prostřednictvím internetu. Pozoruhodné jsou i přesné kopie starých typů dláždění na náměstí. Hrádek nad Nisou si své historie váží a chce ji zpřístupnit svým občanům i turistům.

Frýdlant sice z nalezených základů staré radnice neudělal druhé Pompeje, jak navrhoval Petr Brestovanský, ale již dnes se pracuje na expozici archeologie v bývalém špitále, kam přijde řada nálezů a zřejmě také model nalezených základů staré radnice.

Spoluautor: ANNA KOŠÁRKOVÁ

Autor: Roman Dobeš

29.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Obsluha kantýny/bufetu 13 500 Kč

hledáme pro náš stravovací provoz u klienta spol. Festool s.r.o. v České Lípě. Pracovní pozice zahrnuje práci za pokladnou, obsluhu kantýny a komunikaci se zákazníky. Dále doplňování sortimentu, obsluhu myčky nádobí a kontrolu kvality svěřeného sortimentu.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sanitář, sanitářka, zdravotnický 14 500 Kč

Sanitáři Sanitář operačních sálů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme ukončené základní vzdělání, sanitářský kurz a praxe výhodou, morální a občasnskou bezúhonnost, příjemné vystupování a zájem o obor. , Nástup možný ihned nebo dle dohody, Nabízíme:, - zázemí stabilní společnosti, - zajímavou práci v moderním pracovním prostředí s možností seberealizace, - možnost profesního růstu, - významná podpora vzdělávání , - závodní stravování, - zaměstnanecké akce, - příspěvek na penzijní připojištění, - výhodný zaměstnanecký tarif od O2, - 5 týdnů dovolené, - slevová karta do lékárny a Centra zdraví, - odměny při pracovním výročí, První kontakt emailem!. Pracoviště: Nemocnice s poliklinikou česká lípa, a.s., Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Nikola Hyblerová, +420 487 954 033.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 23 720 Kč

Referenti a vrchní referenti Vězeňské služby ČR Příslušník Vězeňské služby ČR. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 23720 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadujeme: střední vzdělání nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou, bezúhonnost, zdravotní, osobnostní a fyzickou způsobilost k výkonu služby, svéprávnost, občanství ČR. , Nabízíme: Nástupní služební příjem 23 720 Kč, náborový příspěvek až 100 000 Kč, 30 dnů dovolené v kalendářním roce, ubytování na ubytovně v místě pracoviště, možnost získání městského nájemního bytu v Mimoni a okolí, příspěvek na stravování, využití posilovny, sauny, využití zotavoven VS ČR k rekreaci, odměny při životním a pracovním výročí, lékařská péče, příspěvek 8 000 Kč na kulturní a sportovní vyžití, možnost čerpání bezúročných půjček z FKSP., První kontakt osobně na adrese Věznice Stráž pod Ralskem, Máchova 260, Stráž p. R., v pracovních dnech od 6,30 hod do 15,00 hod, emailem nebo telefonicky v pracovních dnech od 6,30 hod do 15,00 hod. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - věznice stráž pod ralskem, Máchova, č.p. 260, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Věra Košťálová, +420 487 878 213vdoběod6:30-15:00.

Management - Ostatní řídící pracovníci v oblasti zdravotnictví 30 000 Kč

Ostatní řídící pracovníci v oblasti zdravotnictví Vedoucí regionální pobočky Severní Čechy. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, -Koordinace činností podřízených poboček, včetně zabezpečení personálního obsazení, -Odpovědnost za registraci, změnu a přesnou evidenci údajů o subjektech v IS ČPZP, -Odpovědnost za pokladní činnost, -Zajišťování činností vedoucích k informovanosti klientů o podmínkách fungování systému v.z.p., včetně nabídky programů a produktů ČPZP, Požadujeme:, -ÚSO/ÚSV vzdělání s maturitou, VŠ či vyšší odborné vzdělání výhodou, -praxi v řídící funkci podmínkou, -velmi dobré komunikační schopnosti, příjemné vystupování, -organizační schopnosti, -samostatnost, flexibilitu, bezúhonnost, pečlivost, důslednost, - vysoké pracovní nasazení, - ochotu učit se novým věcem , -velmi dobrou znalost práce na PC (Outlook, Excel, Word, Internet), - řidičský průkaz skupiny B - aktivní řidič , -základní orientaci v systému veřejného zdravotního pojištění výhodou, Nabízíme:, -6 týdnů dovolené, stravenky, příspěvek na penzijní připojištění + další, i finanční, benefity , - Nejedná se o zástup, v případě oboustranné spokojenosti bude PP po uplynutí doby prodloužen, popř. změněn na dobu neurčitou, První kontakt emailem!. Pracoviště: Česká průmyslová zdravotní pojišťovna - česká lípa, Moskevská, č.p. 40, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Jitka Jungmannová, Jitka.Jungmannova@cpzp.cz.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový Bor, 80. léta.

Jak jsme žili v Československu: Život v Novém Boru v 80. letech

Ilustrační foto

Města zhasnou, podpoří Hodinu Země. Ke kampani se může přidat každý

Velikonoční výrobky zaplavily sál Krajského úřadu Libereckého kraje

Liberecký kraj – Zdejší Velikonoční prodejní trhy proběhly ve středu a opět přilákaly nejen příznivce velikonočních svátků.

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Zastupitelé neodsouhlasili program. Svého partnera si Lípa ještě prověří

Česká Lípa – Koaliční zastupitelé navrhují audit hospodaření dopravce. Březnové zastupitelstvo skončilo velice záhy.

ANKETA: Hledá se Kniha roku Libereckého kraje. Můžete hlasovat v Ceně čtenářů

Liberecký kraj –  Najít nejlepší knihu, která se týká Libereckého kraje, chtějí organizátoři soutěže „Kniha roku Libereckého kraje“. Vy, čtenáři Deníku, můžete hlasovat v kategorii Cena čtenářů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT