Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proměny Liberce se odráží nejen v architektuře

Liberec - Kniha Jaroslava Zemana představuje nejen domy, ale i památky nebo pomníky města.

28.11.2011
SDÍLEJ:

LIEBIEGOVO MĚSTEČKO. O unikátním souboru domů se čtenáři dozvědí mnohé nové. Foto: Deník / Petr Šimr

Každý den kolem nich lidé prochází, prohlíží si je, nebo v nich dokonce žijí či pracují. Ale zřejmě málokdo tuší, kdo je vůbec postavil, ve kterém roce a jaká je jejich historie. Domy, pomníky nebo památky Liberce.

Přiblížit historii staveb, které vyrostly na území města v posledních dvou stech letech, si dává za cíl nová kniha historika umění Jaroslava Zemana nazvaná Liberec, urbanismus, architektura, industriál, pomníky, objekty, památky. Kniha nabízí čtenářům první ucelený pohled na libereckou moderní architekturu.

Publikace představuje především stavby z období 19. a 20. století, ale také Liberec současnosti. Velký důraz klade autor na meziválečnou architekturu, mezi kterou patří nejen notoricky známé stavby paláce Dunaj, obchodního domu Baťa nebo kavárny Nisa, ale i třeba mnohé vily na Husově třídě a celá řada dalších objektů.

„Kniha vychází z mé diplomové práce, kterou jsem zpracovával při studiu dějin umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vlastně to byl můj vedoucí diplomky, který mi jako první navrhl, abych svou práci převedl do knižní podoby,“ říká Jaroslav Zeman. Diplomovou práci psal od roku 2009, samotnou knihu pak přibližně poslední dva roky.

„Sudety nejsou dosud po stránce architektury a urbanismu téměř zpracované, a tak se o to alespoň částečně snažím,“ vysvětluje Zeman.

V publikaci se čtenáři dozvědí mnoho zajímavého o pozoruhodných stavbách Liberce. Například spoustu nového o unikátním Liebiegově městečku nebo fenoménu zahradního města.

„Před lety vydaná monumentální Kniha o Liberci mapuje celkový vývoj města. My předkládáme čtenářům první komplexní uchopení problematiky jeho urbanismu a architektury,“ objasňuje autor. Text se totiž věnuje i zeleni ve městě, památkové ochraně, industriálním komplexům, podzemí a zaniklým, obnoveným a nově instalovaným drobným památkám, jako jsou kašny, pomníky a sochy.

Charakteristiku staveb doplňují také profily významných architektů, projektantů a stavitelů. „Řada medailonků představuje architekty libereckých domů, kteří nepatří mezi příliš známé,“ doplňuje Zeman. Texty velkoryse dokreslují i fotografie a mnohdy poprvé zveřejňované plány libereckých staveb.

Společně s Jaroslavem Zemanem se na nové knize podíleli i další odborníci. Liberecký industriál představuje Ivan Rous, o sochách a kašnách města píše Jan Mohr a oblast památkové péče představuje Petr Freiwillig.

Autor: Blanka Daníčková

28.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení