Kdo by se nechtěl podívat na Liberec a jeho okolí očima ptáků. Snad jen ten, co má závrať. Asi bychom byli překvapení, jak pohádkově naše velkoměsto a jeho okolí vypadá z výšky stovek metrů. Zmizí otravné obchoďáky, paneláky a další „kaziči" výhledu.

Výška nabídne úplně nový pohled. Pro ty, co trpí závratí nebo ještě neposbírali odvahu proletět se horkovzdušným balónem, je tu výstava fotografií s názvem Okem ptáka, která je k vidění až do posledního května v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

Pětadvacet velkoformátových pláten nafotil liberecký fotograf Jiří Částka minulý a letošní rok na devíti vzdušných výletech balóny. Vznášel se nad malebnou krajinou Českého ráje, Libercem a okolím Ještědu.

Na žebříku je větší závrať než v balónu

„K dnešnímu dni jsem balónem letěl dvanáctkrát. Na výstavě jsou ale fotky z devíti mých letů. Jestli jsem měl závrať? Neměl jsem ji poprvé, ani nikdy jindy. Stát na žebříku v pěti metrech je horší než viset v balonu v kilometru," smál se fotograf Jiří Částka.

Vzduchoplavba balonem umožňuje, díky svému klidu a stabilitě, fotografovi dostatek času na přípravu scény, zaostření a detail. Výsledkem jsou následující fotografie, které si mohou návštěvníci prohlížet až do čtvrtka 31. května v liberecké knihovně.

Výstava také nabídne zajímavou přednášku s pilotem a právě fotografem, kterou si zájemci mohou poslechnout v úterý 22. května od 18.30 ve ve Velkém sále knihovny.

Pozvánka

Výstava fotografií

Jiří Částka: OKEM PTÁKA

snímky nafocené během letů horkovzdušným balónem

Kdy: do čtvrtka 31. května

Kde: Krajská vědecká knihovna v Liberci

Přednáška s pilotem: úterý 22. května od 18.30