Ani ne za týden nasbíral nový videoklip Běžkařská liberecké party Exil 51 na youtube přes sedm tisíc zhlédnutí. Kapela také v s pátek zahraje společně s Vltavou v Klubu Vlak v Liberci.

Více o klipu i koncertu v rozhovoru se zpěvákem a kytaristou Janem Odvárkou.

Jste v kapele všichni běžkaři, když hrajete oslavnou píseň o běžkování?

V kapele běžkaříme tři Tomáš, já a Vojta. Maty zatím ne, ale říká, že příští rok začne, teď už nemá na výběr (Smích).

Zdroj: Youtube

Klip vypadá vymakaně, jak dlouho jste ho natáčeli?

Videoklip jsme točili zhruba dva měsíce, ale v podstatě šlo o pět natáčecích dní. Vždycky o víkendu jsme vyrazili do Jizerek. Jedno odpoledne jsme pak dělali druhou sloku v kanceláři jedné firmy.

Kde všude natáčení probíhalo? Nebylo složité přemístit na běžkařské tratě nástroje?

Točili jsme v okolí Nové louky a Bedřichova. Nejdál jsme nosili na Nové louce, to abychom se dostali do míst, kde by nás nikdo nečekal. Bylo to docela vtipné, v jedné ze zatáček vedoucích od Bedřichova na Novou louku se najednou jedoucím běžkařům zjevila hrající kapela, lidi se zastavovali, smáli, bylo to super. Hned první záběr na začátku prvního refrénu je z toho místa. Jo a pohled na Jizerky, který je na začátku klipu, je z rozhledny Královka takže vlastně zase okolí Bedřichova. Druhá sloka je ze zmiňované kanceláře, děkujeme paní účetní za propůjčení!

V klipu se objevuje odkaz na dárcovské sms, proč?

Na začátku a na konci klipu je info o Jizerské, o.p.s., a možnosti jejich podpoření formou dárcovské sms. Starají se o běžkařské tratě atd., chtěli jsme jim pomoct, na běžky jezdíme. Oni pak pustili mezi běžkaře náš klip.

V klipu se objevuje dost efektů a triků, jak jste jich docílili?

Hned první sloka je taková jakoby vláčná, zpomalená zde jsme použili efekt „slow motion". Toho jsme docílili natočením záběru se zrychleným zpěvem a hudbou, který se poté zpomalil na původní úroveň. Tím jsme dosáhli toho, že sedí frázování zpěvu s hudbou, ale vše ostatní je zpomalené ubíhající krajina, pohyby. Inspirací byli Coldplay a jejich klip k Yellow. Jinak co se týče kamery, první sloka je točená z jedoucího auta z místa spolujezdce a taky z kufru, kam se Honza Myšák i s kamerou nacpali.

VLTAVA a Exil 51

koncert

Kdy: pátek 15. března od 20.30

Kde: Klub Vlak, Liberec

Vstupné: 180, 190 Kč Vyhrajte vstupenky na koncert!!!

Facebook kapel:

Exil 51

Vltava

V refrénech je zase něco pozpátku.. To se točilo jak?

Záběr jsme vždy natáčeli s vědomím toho, že ho v klipu použijeme pozpátku. Hezky je to vidět například na konci prvního refrénu, kde zpíváme „Musím se smát" a zároveň všichni čtyři vstáváme ze sněhu. Točili jsme to tak, že jsme se naučili text pozpátku a za zpěvu „Táms es mísum" spadli po zádech do sněhu. To se pak v klipu pustilo pozadu, takže postavy vstávají a zpívají „Musím se smát". Takových míst je tam několik.

Najde se v klipu ještě nějaký zajímavý tríček?

V refrénech jsou scény, kde všichni čtyři jedeme v Bedřichově na stadionu a kamera jakoby jede s námi. Není to statický záběr. Toho jsme docílili tak, že Honza Myšák seděl na sáňkách a kamarád Jindra Slejška, patří mu veliké poděkování, ho tahal. No a takhle vznikly záběry nás čtyř v pohybu.

To zní všechno zajímavě, neplánujete třeba film o filmu?

Máme v plánu vypustit video o natáčení, kde všechno bude krásně vidět.

Kdo vám s videem pomáhal?

Hlavně Honza Myšák, který teď mimo jiné například dělal kameru a spoustu další práce ve snímku Dětské televize Vobrázky z vajglů, a přesto si do diáře vměstnal i natáčení našeho klipu. Je to nadšenec a s námi spolupracuje už přes dva roky, dělá nám projekce, různá videa, bez něj bychom nic z toho neměli, je to frajer.

Co je teď u vás v kapele nového?

Teď byl klip a dál pokračujeme celou deskou. Bežkařská je první ochutnávka. Deska by měla komplet vyjít v druhé půli roku. Také se snažíme makat na managementu, dělat to nějak systematicky, aby to mělo hlavu a patu, shánět koncerty nechcete nás někdo někde? Rádi zahrajeme! (Smích)

V pátek vystoupíte s Vltavou. Je vám blízká, posloucháte ji? 

„Dál mám tě ráda jako kamaráda…" Jasně, Vltavu máme rádi všichni čtyři, Nebřenského jsme si oblíbili i jako herce. Takže když se nám teď o víkendu ozval Igorek z Vlaku, kterému tímto děkujeme, jestli si nechceme s Vltavou zahrát, neváhali jsme.