Na koncert české „legendární dvojice“ Evy a Vaška jsem dorazila s malým zpožděním. S kolegy jsme přijeli výrazně snížit věkový průměr.

Koncert už byl v plném proudu. Magnetofon jel naplno, většinu písniček totiž duo „hrálo“ i zpívalo z playbacku. Není se čemu divit. Tahle dvojka totiž koncertuje tak často, že by to všechno hlasově neutáhla.

„Za celý rok jsme doma jen osmdesát dní, jinak jsme pořád na šňůře,“ řekl Václav Ševčík.

Eva předstírala, že hraje na klávesy

Na pódiu byl pultík s nápisem SURF Eva a Vašek, v něm měli zabudované klávesy a za nimi stála Eva. Vypadalo to, že jen předstírá, že hraje.

Senioři si přišli na Evu a Vaška zatrsat a zavzpomínat na hity svého mládí. Asi vůbec neřešili, zda je to z playbacku nebo naživo. Pravděpodobně to ani nepoznali.

Koncert se mi zpočátku zdál dost unylý a statický. Tentokrát za sebou dvojice ani nepromítala své videoklipy ze slunečného Jadranu. Na parketu tančilo jen pár dvojic.

Hačat, bumbat a seznamovat se

Vašek dokonce nechal Evu na pódiu chvíli sám a šel si sednout mezi publikum. Zvláštní bylo, že mezi jednotlivými písničkami přítomné nebavili žádnými historkami ani písničky neuváděli alespoň jejich názvy.

Vlastně neříkali vůbec nic. Až přes přestávkou se Eva s publikem rozloučila třemi úspornými slovy: „Hačat, bumbat a seznamovat se.“


Nedávno jsem shodou okolností zhlédla koncert dívčí pětice 5Angels. Jak ty komunikovaly se svým publikem, Eva s Vaškem by si z nich mohli vzít příklad. Naštěstí to později Vašek zachránil, když se mezi fanoušky dole procházel.

Stále na ně nemluvil, ale vybraným jedincům podával mikrofon, aby si i oni mohli zazpívat. Ačkoliv to na začátku a značnou část koncertu vypadalo, že i zpěv má tato svérázná dvojice na playback, když sestoupil Vašek mezi lid, mikrofon byl funkční.

To už se i koncert začínal pořádně rozjíždět. Parket se plnil. Možná i proto, že Vašek vyzýval ke zpěvu sedící.

Kromě dechovkových hitů zazněly i notoricky známé písničky jako Honky tonky blues, Báječná ženská nebo semaforovská klasika Měla vlasy samou loknu (Marnivá sestřenice).

Vašek nechal kolovat mikrofon

Vašek procházel sálem a nechával kolovat mikrofon. Zazpívá si kdejaká babička nebo dědeček. Sakra, on ale pokračuje dál a míří k našemu stolu. Potutelně se usmívá a já tuším, co mě čeká. „Přeci nezkazím legraci,“ říkám si v duchu. Písničku dokonce znám. Už si to potichu trénuji.

Dvojice ale zničeho nic přelaďuje na jiný hit. Byla to jen směska. Tu další ale bohužel neznám. Vašek mi najednou podává mikrofon a artikuluje na mě text.

Zpočátku se chytám. Sálem se rozléhá můj nastydlý hlas. Trošku mě to rozhodilo a najednou zapomínám slova. Vašek se mi snaží napovídat, ale už to nestíhám. Se smíchem mu podávám mikrofon. To byl zase trapas!

Anketa: Co se vám líbí na Evě a Vaškovi?

Ludmila Pešková
66 let
Turnov

Koncert se mi líbí, je úžasný. Vždyť to jsou výjimeční lidé, kteří přitáhnou starší generaci, která sedí doma v bačkorách. Ta potom vzpomíná na svoje mládí. Jsou to písničky našich babiček. Lidi dnes neumí moc zpívat. Písnička, to jsou endorfiny, nejenom blbnutí někde jinde a kouření, ale hudba.

Martin Beran
43 let
Turnov

Koncert Evy a Vaška mě moc bavil. Skoro celý jsem ho protančil. Líbí se mi všechny jejich písničky. Lidové i ploužáky. Zatančím si na cokoliv. Rád na ně tancuju. Už jsem byl na dvou jejich koncertech. Moc si to vždycky užívám. Doma mám i několik cédéček Evy a Vaška a často je poslouchám.

slečna Martina
19 let
Liberec

Přišla jsem na koncert, protože se mi líbí Eva a Vašek. Nejsem jenom doprovod. Poslouchám je asi šest let. Nejvíce se mi líbí jejich přístup k lidem na koncertě. Nikdy neodejdou dřív. Vždycky si jdou pokecat se svými fanoušky. Zatančit jsem si ještě nebyla a nechystám se. Už jsem byla na patnácti koncertech.

Vlastimil Tesař
76 let
Turnov

Některé jejich lidové písničky znám. Člověk si z toho vybere to svoje. Dneska je ta hudba moc moderní… Trošku si i zatančím. Na koncertě Evy a Vaška jsem poprvé. Jejich cédéčka doma nemám. Teď jsem byl nemocný, takže nejsem úplně v pořádku, ale řekl jsem si, že si to přijdu poslechnout a posedět.

Jana Štamberová
72 let
Turnov

Koncert je moc pěkný. My máme rádi dechovku a chodím na ni tancovat. Jsou tu samí starší důchodci, takže to se nám líbí. Na jejich koncertě jsem ještě nebyla, dneska jsem poprvé. Doma máme i jejich cédéčka. Dnes se nám to líbí moc. Je to takové klidné a nenáročné. Moc hezky zpívají.

Bohuslav Kopáňko
75 let
Jablonec nad Nisou

Rád navštěvuji dechovkové koncerty. Na koncertě Evy a Vaška jsem poprvé a moc se mi tu líbí. Mají pěkný repertoár. Jsou to písničky z mého mládí, které znám a rád si na ně zatančím a zazpívám si. Mám jejich cédéčka i DVDčka. Tančím celý večer, Nevynechám ani kousek koncertu.

NEJBLIŽŠÍ KONCERTY EVY A VAŠKA

Pátek 20. ledna od 18 hodin
Kyjov – kulturní dům

Středa 11. dubna od 18 hodin
Liberec – Koloseum

Pátek 13. dubna od 18 hodin
Kotvrdovice Hospůdka u SURFu

Sobota 14. dubna od 18 hodin
Kotvrdovice Hospůdka u SURFu

Neděle 15. dubna od 18 hodin
Sušice – kulturní dům Sokolovna

Čtvrtek 19. dubna od 18 hodin
Praha – kulturní dům Barikádníků

Sobota 21. dubna od 18 hodin
Jaroměř – Městské divadlo

Neděle 22. dubna od 18 hodin
Rokycany – sokolovna