Pyrotechnická show, kostýmní podívaná a především skvělá muzika. Nadupaný hudební zážitek čeká v pátek 18. listopadu na fanoušky v libereckém Domě kultury. Se svým tradičním předvánočním koncertem je potěší liberecká kapela R + Members club (RMC), která nezapře svou inspiraci u německých Rammstein. Koncert odstartuje v 19.30 hodin předkapela Depeche Mode revival, ve 21.00 hodin pak vypukne show RMC.

V Liberci RMC přitom koncertují pouze jednou nebo dvakrát za rok, protože mezitím objíždí města nejen v Česku, ale i v zahraničí. „Liberecký koncert je pro nás hodně důležitý. Hrajeme doma, všichni jsme z Liberce. Dáváme si také na jeho přípravě záležet,“ říká zpěvák Martier.

On sám třeba už léta chodí na hodiny zpěvu a teď pár dní před vystoupením už jen, jak sám říká, hladí hlasivky. Pro liberecké publikum také muzikanti vymýšlí nové kostýmy, účesy i celou show. Těšit se rozhodně můžou třeba na speciální pyroefekty.

Začali na večírku

R + Members Club hrají už jedenáct let, v současné sestavě dva roky. Dohromady se dali vlastně náhodou, v prosinci 1999 na jednom mejdanu. „Tehdy tam přišel kámoš, bubeník z jedné grindcore kapely s tím, že pořádá koncert v bývalým Rokáči a chtěl by jako půlnoční překvapení nějaký revival. Nejdřív nás napadl Marylin Manson, Front 242 a nakonec padl Rammstein,“ vzpomíná Martier.

Na první vystoupení se muzikanti připravovali 4 měsíce. V lednu dali dohromady 6 členů a dvě tanečnice a v květnu poprvé hráli v libereckém GoLetu. „Tehdy jsme měli provizorní kostýmy. Obalili jsme se alobalem, nastříbřili vlasy, navlékli si latexové kraťasy, chrániče hráčů amerického fotbalu,“ vypráví Martier. To už dneska dávno neplatí. Kostýmy promýšlí a nechávají si je šít u návrhářky Martiny Mackové z Liberce.

Ještě jeden efekt mělo pro muzikanty založení kapely. Zdokonalili se v cizí řeči. „Díky tomu, že jsem se učil a dodnes učím texty, hodně jsem se zdokonalil v němčině a teď toho využiju třeba v práci,“ poznamenal Martier.

Podobnost náhodná

Inspiraci u německé hudební kapely Rammstein liberečtí muzikanti nacházejí, ale slepě jejich show nekopírují.

„Hrajeme jejich muziku, ale show máme vlastní. Po Rammsteinech se neopičíme, naopak se nám stalo, že jsme něco svého vymysleli a později to samé viděli na koncertě Rammstein. Třeba asi před sedmi lety jsme při skladbě Sonne všichni na pódiu poklekli a zhruba pět roků potom viděli Rammstein dělat totéž. Určitě není možné, aby to po nás opakovali, ale je to zajímavá shoda,“ popisují muzikanti.

Osobně se s nimi nikdy nesetkali. Štěstí měl akorát jeden z členů, který je potkal na aftershow v Praze. „Teď jsme byli i na jejich posledním koncertě v Česku, kde nám taky někdo nabízel lístky na aftershow. Bylo to ale na ulici, tak jsme si mysleli, že jde o reklamu nějakého klubu a teď toho docela litujeme,“ vypráví Martier.

Němečtí Rammstein ovšem o libereckých RMC podle všeho vědí moc dobře. V roce 2008 museli na žádost zástupců německé kapely odstranit ze svého názvu slovo Rammstein, s odůvodněním, že jde o zneužívání ochranné známky. To, že je jejich oblíbení muzikanti znají, potvrdil i klávesista Flake právě na afterparty, kde s jedním z členů RMC bavil. Dokonce o nich hovořil před lety i v rozhovoru pro časopis Rock a Pop v roce 2004.

R+ MEMBERS CLUB

Rammstein revival

předkapela
Depeche Mode revival

Kdy: Dům kultury Liberec
Kdy: pátek 18. listopadu od 19.30

Co tam uvidíte:
Koncert dvou revivalových kapel
Depeche Mode Revival
a
R+ Members Club