Jejich akce jsou jiné, originální a někdy i šokují. Skupinka mladých nadšenců, kteří si říkají Liberecké happeningové hnutí, se rozhodla, že pozvedne neformální kulturu v Liberci 
a ukáže obyvatelům tohoto města, že se dá žít i jinak – nekonvenčně, zábavně a bez pravidel.

Jak jejich hnutí vzniklo, jaké akce už se jim podařilo zorganizovat a o Večerech v Ateliéru, které teď chystají na každou druhou sobotu, jsme si povídali s hlavním organizátorem Jiřím Čechlovským.

Jak a kdy vzniklo Liberecké happeningové hnutí?

Začali jsme, když nám bylo čtrnáct let a nebavilo nás jen to, co děti v našem věku dělaly obyčejně – chodit do školy, na kroužky, zpívat, hrát 
na hudební nástroje, sledovat filmy, hrát počítačové hry a podobně stereotypní činnosti.

Začali jsme se zaměřovat na divadlo, street art a umění obecně. Sledovali jsme americkou happeningovou skupinu Improve everywhere na videích ze serveru youtube.com a obdivovali jsme jejich akce. Časem jsme se jimi inspirovali a začali jsme organizovat vlastní.

Jaké akce pořádáte? A na jaké už proběhnuté události jste pyšní?

Pořádali jsme nějaké koncerty, divadelní inscenace, filmové večery a podobně, ale děláme hlavně happeningy. Na podzim jsme zorganizovali Zombiewalk, což byl už druhý ročník v Liberci. První ročník přišlo 300 lidí, druhý už 700. V roce 2010, kdy se pořádal první ročník, jsme se trefili do voleb, takže jsme nemohli jít přes náměstí ani přes Moskevskou i Pražskou ulici, protože policie nás usměrňovala.

Minulý rok se to už podařilo. Akci jsme zkopírovali odjinud. Vznikla v Los Angeles. V Čechách se Zombiewalk koná v Praze. Na pátém pražském ročníku bylo jen o 100 lidí více než na druhém našem. Jinak pořádáme naše tradiční happeningy jako je Freez, Lidský řetěz, bobování a tak dále. Jedná se především o akce typu „Flash mob“ – blesková zábavná akce.

Pak jste pořádali ještě nějakou větší akci v létě, že?

Ano, v létě 2011 jsme pořádali válku stříkacích pistolí na střeše OC Forum. Byla tam velká klouzačka, pěna a hlavně vodní bitva.
V zimě se pak uskutečnila naše zatím největší akce. 
V lednu a únoru jsme stavěli iglú před libereckým kulturákem. To byla zatím současně naše poslední akce.

Pak také pořádáte koncerty. 
S jakými kluby spolupracujete?

Hlavně s libereckými kluby jako jsou Casta, Azyl a Had. Teď jsme zahájili spolupráci i s Atelierem, o který se teď stará nový majitel. Chceme se věnovat i ochotnickému divadlu, protože nám připadá, že v Liberci nedostává dostatečný prostor. Také se snažíme podporovat kapely, které moc nekoncertují, ale jsou dobré.

Dáváme jim příležitost si zahrát. Tyto dvě věci bychom chtěli spojit na akcích nazvaných Večery v Atelieru, které by se konaly jednou za čtrnáct dní.

Jak by večery probíhaly? Kolik by tam bylo divadelních souborů a kolik kapel?

Inspirovali jsme se Naivním divadlem, kde mají také divadelní večery. Chtěli jsme spojit divadlo s hudbou. Primární cíl je tradice, která tu dávno byla, kdy fungovaly kabaretní kluby a hrály tam kapely a ochotnické spolky, třeba jen za pivo, jídlo a nocleh.
Dnes kabaretní kluby prakticky neexistují. Chceme udělat každé dva týdny divadelní večery, kdy vystoupí dva soubory, studentské nebo ochotnické, a pak jedna kapela alternativnějšího rázu.

Zmínil jste tradici kabaretů. V jakém duchu budou večery probíhat?

Chceme se přiblížit původní atmosféře, takže budeme mít napečené buchty, koláče a budeme svítit svíčkami. Obsluha a moderátor budou v dobových kostýmech z období přelomu 19. a 20. století. Chceme se dostat do atmosféry kabaretních klubů, které touto dobou vznikaly i v Čechách.

Na kdy chystáte první večer 
a na co se diváci mohou těšit?

První večer bude v sobotu 28. dubna v Atelieru. Vystoupí tam dva divadelní soubory. První Stopa Liberec, která představí svou novou hru Holmesiáda. Je to parafráze na povídky Sherlocka Holmese. Jde trošku i o satiru na tyhle detektivní příběhy. Holmesiáda vypráví příběh profesora, který získá obrovský počítací stroj a snaží se naplánovat dokonalý zločin.

Druhým souborem je ZUŠ 
F. L. Gassmanna z Mostu. Ta představí inscenaci Pěnkava s loutnou. Tohle minidrama pojednává o výletu dvou poutnic, které nemají co do úst. Cestou do města hledají nocleh, objeví dřevěný dům, na který zaklepou a otevře jim neznámá osoba, která chce za nocleh zaplatit povídačkami. Hru režíruje Pavel Skála, mimo jiné organizátor divadelního festivalu Na(ne)čisto. Obsadil do hry tři herečky.

Hudbu zastoupí kapela Lost Angels, která hraje rock and roll a blues. Snažíme se, aby se muzika hodila i k programu.

Myslíte si, že ochotnické divadlo stále ještě diváky zajímá? Nemáte strach, že lidé nepřijdou?

Doufáme, že ano. V Liberci si amatérští herci nemají kde zahrát, protože pronájem divadel je příliš drahý. Vedle plakátové propagace a internetové kampaně máme i jednoho z amatérských herců, který chodí s obřím transparentem na zádech centrem města a snaží se tak zpropagovat tuto naši akci. Myslíme si, že tohle lidi zaujme. Obchází centrum Liberce, dá si tři kolečka a pak za pár hodin svou pouť zopakuje.

Co plánujete na další večery?

Na další termín, sobotu 12. května plánujeme představit soubor z Tanvaldu Fofer s inscenací Múza za 50 procent. 
S nimi tam bude hrát pražská kapela Schrödingerova kočka, což je žánr word music, která patří ke špičce tohoto žánru. Další ještě naplánované nemáme. Pavel Skála se snaží zařídit pantomimu. V budoucnu bychom chtěli pozvat studentku Damu Annu Stropnickou, dceru Martina Stropnického. Tato herečka hrála ve filmu V peřině nebo v různých televizních seriálech. To je zatím asi největší trhák, co máme domluvený.

Plánuje vaše hnutí ještě nějaké jiné akce?

Teď budeme spolupracovat na Bambiriádě, což je oblíbená akce pro rodiče s dětmi. Cílová skupina je velká. Chodí tam i středoškoláci. Jsou tam stánky neziskových organizací, co se zabývají prací s dětmi a mládeží.

Na programu jsou třeba roztleskávačky Cheerleaders, mažoretky, workshopy, stánek iQ Parku, Babylonu nebo Červeného kříže. Naše Liberecké happeningové hnutí tam bude mít kartonovou dílnu, kde si děti budou vytvářet 2D i 3D objekty, které mohou využít v sobotu při velkém kartonovém průvodu, který povede centrem Liberce. Do prázdnin ještě chystáme jednu kartonovou akci, kterou ještě nemáme naplánovanou. Chtěli jsme to dělat v lázních, ale to asi neklapne, takže momentálně hledáme jiný objekt.

Budete znovu pořádat úspěšný Zombiewolk? Nebo třeba i jinou akci?

Právě že nejvíce akcí děláme na podzim. Třeba akci Freez, při které jdeme nezávisle na sobě ulicemi v centru Liberce a každý z účastníků zůstane někde tři minuty stát. Chceme takto poukázat na to, že je tahle doba hrozně uspěchaná. Tuto akci budeme dělat již po čtvrté. Vždy přijde dost lidí, protože právě tento happening se stal takovou naší vlajkovou lodí. Určitě plánujeme zase Zombiewalk. Teď čekáme, jestli nám Magistrát města Liberec a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dají nějaké granty, pak určitě uděláme další akce.

Možná to teď vypadá, že toho děláme méně, ale teď se spíš zabýváme papírováním. Pro naše příznivce to sice není tak zajímavé, ale v dnešní době nezbytné, abychom mohli dělat větší akce. I tak nás samozřejmě může kdokoliv kontaktovat se svým nápadem na akci nebo jen s touhou připojit se k nám. Jsme samozřejmě otevřeni každému a všem nápadům.

Pozvánka

VEČER V ATELIÉRU

propojení ochotnického divadla
a hudby v kabaretním stylu

Kdy: sobota 28. dubna od 19.00

Kde: bar Atelier, Liberec

Program:
studentské divadlo Stopa Liberec
soubor ZUŠ z Mostu
kapela Lost Angels

Další termín: sobota 12. května

Video

Zdroj: Youtube