Svá díla zde vystavuje jednatřicet umělců z deseti zemí Evropy (ČR, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Holandsko, Irsko, Německo, Rumunsko, Velká Británie), kteří jsou členy společenství Glass Engraving Network. Exponáty účastníků zahrnují příklady současného rytého skla od experimentálních prací až k tradiční klasické rytině.

Cílem tohoto společného výstavního projektu je kromě prezentace vlastní tvorby i zintenzivnění přeshraničních a mezigeneračních dialogů. Mezi autorskými díly nalezneme jména pěti českých ryteckých osobností: Jaroslavy Votrubové, Lady Semecké, Jiřího Tesaře, Pavlíny Čambalové a Jaroslava Šáry.

Rytina na cestě. Exponát Elison Kinnaird z Velké Británie. Idea společné putovní výstavy vznikla na podzim 2013 v bavorském Frauenau; zahájení proběhlo v květnu loňského roku v Stourbridge ve Velké Británii, odkud se výstava postupně přesunula do Lommelu v Belgii, dále do Epe v Holandsku a do Rheinbachu v Německu - odtud byla převezena do Kamenického Šenova.

Z Šenova do Tallinu

Projekt je připraven na jeden a půl roku a zapojilo se do něj sedm zemí, v jejichž muzeích a galeriích bude výstava k vidění. „Z Kamenického Šenova poputuje výstava do estonského Tallinu, finského Riihimäki a závěrem do bavorského Frauenau, kde se v září  uskuteční také velké rytecké setkání," říká Helena Braunová, ředitelka Sklářského muzea v Kamenickém Šenově.

Na výstavách spolupracuje tým více než dvou desítek aktivních organizátorů a spolupracovníků, koordinovaných Katharine Coleman z Velké Británie a Norbertem Kalthoffem a Wilhelmem Vernimem z Německa. Na projekt přispívá kromě samotných autorů i mnoho sponzorů a příznivců, díky nimž se tuto finančně a organizačně náročnou akci daří uskutečňovat.; mimo jiné i Město Kamenický Šenov, které od roku 1996 pořádá ve spolupráci se Sdružením sympozia rytého skla pravidelná trienále mezinárodních ryteckých sympozií.

Výročí sklárny

Další výstava, kterou od soboty nabídne šenovské muzeum, je věnovaná 130. výročí vzniku sklárny Adolfa Rückla, dnešního Severoskla Kamenický Šenov s.r.o. Vernisáž se koná ve 14.00 hodin. V dopoledních hodinách od 8.00 do 12.00 můžete navštívit samotnou sklárnu, kde probíhá Den otevřených dveří.

Otevírací doba Sklářského muzea:27. 2. – 31. 3. denně mimo pondělí od 10.00 do 16.00 hodin.
1.– 17. 4. denně mimo pondělí od 10.00 do 17.00 hodin.