Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šest měst se sejde na jednom náměstí

Nový Bor - Nejen čtyři sklářská města se představí během víkendu na slavnosti Ahoj Léto. Akce má i charitativní rozměr

2.9.2010
SDÍLEJ:

Na novoborském náměstí nebudou chybět skláři se svým uměním.Foto: Deník/Tomáš Mařas

Náměstí Míru bude tento pátek a sobotu poprvé hostit pět partnerských měst najednou. Sousední Kamenický Šenov, moravskou Břeclav, bavorská města Frauenau a Zwiesel a saský Oybin během akce Ahoj léto. Akci zahájí starostové všech partnerských měst v pátek odpoledne, kdy společně narazí pivní sudy a pěnivý mok rozdají návštěvníkům.

„Motivem této kulturní a společenské události je partnerství a spolupráce měst a jejich obyvatel bez rozdílu národností,“ prozradil ideu akce jeden z organizátorů David Sobotka. Nový Bor, Kamenický Šenov, Zwiesel a Frauenau jsou bytostně spjaty se sklem, a tak není divu, že středobodem slavností bude sklářská pec, která se stane vedle koncertní scény jednou z dominant akce.

Po celou sobotu u ní bude probíhat živá práce sklářských mistrů z Čech i Německa. „Představí se členové Cechu sklářských mistrů Novoborska jako například Dalibor Březina, Jiří Pačinek, Ivan Kubela, sklářská rodina Štěpánkových, zástupci místní střední průmyslové školy sklářské a další mistři svého oboru,“ dodal David Sobotka. Hosté si pak v průběhu dne můžou vyzkoušet dovednost se sklářskou píšťalou.

Přijedou také mužoreti

„Akce Ahoj léto! je další velkou událostí z nového unikátního projektu 4městí, což je projekt sdružující sklářská města na české a německé straně. Každé z těchto měst, včetně dvou dalších hostů Břeclavi a Oybina, přinese na náměstí svou historii a současnost, kulturu, hudbu, gastronomii a další regionální a turistické zajímavosti,“ upřesnil David Sobotka.

Každá generace návštěvníků si během produkce najde svůj hudební styl. Vedle rocku, popu, world music a reggae se během programu objeví i žánry pro starší generaci, která fandí folkloru nebo dixielandu. Kus Moravy na náměstí přiveze město Břeclav nejen v podobě vína, tradičních koláčů a cimbálovky.

Unikátním pak bude vystoupení mužského souboru mužoretů. Vrcholem sobotního dne bude osvěžující hudební koktejl, který nabídne seskupení Maradona jazz, poprvé se v N. Boru představí hvězda české hudební scény Xindl X a program zakončí skupina Walda gang.

Akci pořádají novoborští dobrovolní hasiči ve spolupráci s městem Nový Bor, a tak nebude chybět ani návštěva kamarádů hasičů z Moravy, Německa i z blízkého okolí. Návštěvníci je pak můžou vidět v sobotu dopoledne v průvodu a hasičské jízdě, která odejde z autobusového nádraží. Na třídě T. G. Masaryka pak hasiči vystaví svou techniku spolu s pořádkovou službou Policie ČR.

Pomohou pozůstalým

Ahoj léto! má i charitativní poslání. Novoborští dobrovolní hasiči trvale podporují Nadaci policistů a hasičů - Pomoc v tísni při ministerstvu vnitra, která se stará o rodiny a pozůstalé po záchranářích, jenž obětovali život při svém poslání.

„Stejně jako v minulosti i letos bude na náměstí při akci v provozu Hasičské kolo štěstí, u kterého si mohou návštěvníci za skromný poplatek zatočit a případně vyhrát skleněné ceny, které poskytli místní sklářské firmy a podnikatelé,“ prozradil David Sobotka. Každým zatočením hosté přispějí k částce, která bude vedle peněz nashromážděných v kasičce pro dobrovolné dary předána nadaci.

Smutným symbolem letošního léta se na různých místech Libereckého kraje včetně Novoborska staly bleskové povodně a s nimi spojené lidské tragédie. Část výtěžku finanční sbírky bude věnována také některé z okolních obcí, které byly tímto živlem zasažené.

Jak poznamenal David Sobotka: „Důležitým momentem a záměrem celé akce je pak i propagace ducha moderního evropanství, boření zažitých předsudků a hořkých pozůstatků historie. Proč by se Češi, Moravané a Němci nemohli sejít a společně se bavit po dva dny na jednom náměstí?“

PROGRAM AKCE

PÁTEK 3. ZÁŘÍ - NÁMĚSTÍ MÍRU

16.00 hodin Novoborské mažoretky a vlajkonoši
Starostové partnerských měst
16.30 hodin Slavnostní naražení starostenských sudů

Hudební program:
17.00 hodin CITY MUSIC - Léty osvědčené české a světové hity
20.00 hodin CHÁSKA - Novoborské Reggae + Ska
21.00 hodin Letní diskotéka

SOBOTA 4. ZÁŘÍ - LÁVKA POD KLÍČEM A NÁMĚSTÍ MÍRU

9.00 hodin Slavnostní otevření nové turistické lávky pod Klíčem
10.00 hodin Průvod všech účinkujících z autobusového nádraží
10.00 hodin Hlavní scéna - pohádka pro děti AGNEZ Česká Lípa
10.30 hodin NOVOBORSKÉ MAŽORETKY a starostové měst
ZWIESEL TRIO s tradiční bavorskou hudbou
11.00 hodin MUŽORETI ARTROSA, Hořice v Podkrkonoší
11.30 hodin Cimbálová muzika BŘECLAV - folklórní hudba a tanec
Ukázky hasičské a policejní techniky na třídě T.G.M.
12.30 hodin AJETO DIXIELAND
Pivní, vinařské a sklářské soutěže
13.30 hodin Pěvecký sbor CAMELLA a PETR ŠUSTA
14.00 hodin THE LOVE SONGS ORCHESTRA - rytmy, které rozhýbou
15.30 hodin Hudební soubor z FRAUENAU, Německo
16.30 hodin Program partnerských měst

HLAVNÍ HUDEBNÍ PROGRAM :

18.00 hodin XINDL X
19.00 hodin MARADONA JAZZ
21.00 hodin WALDA GANG

Autor: Tomáš Mařas

2.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení